portalparentingowy.pl
dziecko

EastNews/ Design Pics

Czy "płacisz" swoim dzieciom za obowiązki domowe i dobre oceny?

6 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Kiedy twoje dziecko dostaje dobre oceny i pomaga w domowych obowiązkach, jest przez ciebie nagradzane? Wielu rodziców uważa, że to idealny pomysł, aby zachęcić malucha do odpowiedzialności.

Rodzice bardzo często, aby docenić pomoc dzieci, nagradzają je kieszonkowymi lubi innymi prezentami. Czy taka metoda uczy maluchy odpowiedzialności, a może wręcz przeciwnie? Może edukuje to małe dzieci, aby w życiu dorosłym nie robiły nic za darmo?

Nagradzanie dzieci za pomoc

Motywacja dzieci nie jest taka łatwa, jak się wydaje. Maluchy bardzo często są uparte i ciężko im cokolwiek wytłumaczyć. Pomimo to bardzo je kochamy i chcemy dla nich jak najlepiej. Dlatego zapewne nie raz zastanawiałaś się, czy motywowanie dziecka poprzez nagradzanie go prezentami to dobry pomysł.

W pewien sposób przykładem motywacji jest szkoła. To, jak dzieci radzą sobie w szkole, często decyduje o tym, gdzie pójdą na studia, jaki będą miały zawód, a nawet czy będą w stanie ukończyć szkołę średnią. Aby więc zmotywować dzieci do nauki, najlepszym sposobem na podjęcie działań jest płacenie im za dobre oceny - prawda?

I tak i nie. Teoretycznie badania pokazują, że płacenie dzieciom za dobre oceny często je poprawia. Początkowo, gdy dziecko otrzyma nagrodę - czy to za pomoc w domu, czy ograniczenie czasu spędzonego przed ekranem - prawie zawsze następuje poprawa.

Czy na dłuższą metę to dobra metoda?

Badania psychologiczne sięgające wczesnych lat siedemdziesiątych XX wieku wykazały, że programy z nagrodami często skutkują mniejszym zaangażowaniem uczniów. Badania pokazują, że uczniowie, którzy otrzymują nagrody, są szkoleni w zakresie minimalnej kwoty potrzebnej do otrzymania nagrody - a nie rozwijania wewnętrznej miłości do nauki, która ostatecznie sprawia, że ​​odnoszą większe sukcesy akademickie i jako dorośli.

Czy warto nagradzać dzieci?

Badania potwierdzają, że im większa nagroda, tym więcej szkód wyrządza, zachęcając uczniów do skupienia się wyłącznie na zarobionych pieniądzach, a nie na nauce. Dziecko przyzwyczaja się do dóbr materialnych. Później kiedy zostaną mu one odebrane, może nie dawać sobie rady z całą sytuacją.

Inną wadą dawania dzieciom nagród jest to, że zrzucają odpowiedzialność za naukę na rodzica. Rodzic musi nieustanie wymyślać nowe nagrody za trwałe rezultaty, a także musi monitorować sukces.

Warto wprowadzić trochę inny system oceniania, niż dawanie nagrody materialnej. Jeżeli np. twoje dziecko zda ważny egzamin, zabierz je do ulubionej restauracji. Pamiętaj przy tym, aby nie określać tego mianem nagrody, ale uroczystości w celu celebracji osiągniętego jakiegoś założenia.

Dziecko pozbawione motywacji

Jeżeli twoje dziecko całkowicie nie ma motywacji, podkreśl działanie, a nie ocenę. Skoncentruj się na wysiłku malucha. Jeżeli zrobiło pracę domową, nawet jeżeli nie była trudna, pamiętaj, aby pochwalić jego wysiłek. Przypominaj maluchowi, że wytrwałość się opłaci.

Daj również dziecku odpowiedzialność. Pozwolenie dzieciom na samodzielne radzenie sobie w szkole, raz lepiej raz gorzej, to najlepszy sposób na przygotowanie go do dorosłego życia. Każdy ma wzloty i upadki, dlatego dziecko powinno starać się robić coś jak najlepiej z własnej woli.

Jessika PiechockaAutor

Wydawca portalu Portalparentingowy.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Wcześniej byłam związana z pracą w Agora S.A, gdzie pełniłam funkcję redaktora portalu Edziecko.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz a

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

dziecko

Dziecko

2-letni chłopiec krzyczał przed zaśnięciem i zaraz po obudzeniu. Okazało się, że miał epilepsję

Czytaj więcej >

Dziecko

Nagranie z niemowlakiem podbija serca internautów. Wystarczyła kartka papieru, by rozbawić malca

Czytaj więcej >
Dziecko

Dziecko

Najlepsze imię dla dziecka? Oto 4 imiona, które noszą geniusze

Czytaj więcej >

Dziecko

Kot ugniatał brzuch ciężarnej. Po porodzie on i dziecko stali się najlepszymi przyjaciółmi

Czytaj więcej >

Dziecko

Mama nagrała niesamowitą przyjaźń psa z dzieckiem. Rozczulający widok

Czytaj więcej >

Dziecko

Zdolny 11-latek pasjonuje się stylizacją paznokci. Klientki są zachwycone

Czytaj więcej >