portalparentingowy.pl
Dziecko

YouTube - MłodaGdynia

UOKiK zbadał zabawki dla dzieci. Okazało się, że mają toksyczny związek

16 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdziło, czy zabawki dla dzieci, takie jak książeczka do kąpieli czy kostka do gry są bezpieczne. Wyniki nie były zadowalające.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził 12 modeli zabawek, aby sprawdzić, czy zabawki dla dzieci są bezpieczne. Wyniki przedstawione zostały w raporcie.

Zabawki dla dzieci

Sprawdziliśmy 12 modeli zabawek - 4 z nich było źle oznakowanych. 2 z 11 sztuk zawierało niedozwolone stężenie fosforanu tris - czytamy na stronie UOKiK.

Zabawki zostały skontrolowane w czterech wojewódzkich inspektoratach Inspekcji Handlowej: w Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach i Lublinie.

Celem kontroli była ocena, czy zabawki oferowane na rynku polskim spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 października 2016 r. w sprawie wymagań dla zabawek i są bezpieczne dla dzieci, w tym poprzez badania właściwości chemicznych w Specjalistycznym Laboratorium Produktów Włókienniczych i Analizy Instrumentalnej z siedzibą w Łodzi.

Badania przeprowadziło Specjalistycznym Laboratorium Produktów Włókienniczych i Analizy Instrumentalnej z siedzibą w Łodzi pod kątem występowania alergenów oraz środków opóźniających palność.

Kontrola objęła osiem produktów chińskich, po jednym z Niemiec z Kanady oraz dwa z Polski. W czterech z 12 modeli zabawek stwierdzono braki formalne, np. błędy w oznakowaniu. Przeprowadzono również badanie laboratoryjne 11 próbek, spośród których w dwóch stwierdzono przekroczenie dozwolonego stężenia szkodliwej substancji chemicznej.

Jak wybrać bezpieczne zabawki dla dziecka?

W raporcie czytamy, że niezgodność dotyczyła książeczki do kąpieli i kostki, które zawierały niedozwolone stężenie fosforanu tris (2-chloro-1-metyloetylu) (TCPP) - odpowiednio 48 mg/kg oraz 18,7±4,7 mg/kg. Fosforan tris odpowiada za opóźnienie spalania materiału. Związek ten jest toksyczny przy połknięciu i drażniący w kontakcie z oczami.

Niezgodności formalne dotyczyły dwóch przypadków: ciastoliny i zabawki z pianki. Brak dotyczył instrukcji w języku polskim. Brak danych producenta dotyczył książeczki do kąpieli.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zachęca, aby przed wybraniem zabawki dla dziecka sprawdzić, czy aby na pewno jest ona bezpieczna.

W wyborze bezpiecznej zabawki dla malucha pomoże poniższy film na YouTube - MłodaGdynia pt.: "Bezpieczne zabawki".

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Ulga na dzieci. Ile wynosi ulga porodzinna i kto może ją dostać?

  • Czy do żłobka i przedszkola pójdą tylko zaszczepione dzieci?

  • Wyjątkowy poród bliźniaków. Położna nie dowierzała

Źródło: UOKiK.pl

Podobne artykuły

Prezenty na chrzest

Dziecko

Jakie prezenty na chrzest?

Czytaj więcej >
Basen dla dziecka

Dziecko

Basen ogrodowy dla dzieci - jaki wybrać?

Czytaj więcej >
Pierwszy spacer

Dziecko

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Czytaj więcej >
psychiatria dziecięca

Dziecko

Z jakimi problemami mierzą się dziś dzieci? Rozmowa z Sarą Romską, autorką książki "Dzieci Psychiatryka"

Czytaj więcej >
pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >
Huśtawka zarwała się pod 10-latką

Dziecko

Niebezpieczny wypadek w Nysie. Huśtawka zerwała się pod 10-latką

Czytaj więcej >