portalparentingowy.pl
Dziecko

YouTube - MłodaGdynia

UOKiK zbadał zabawki dla dzieci. Okazało się, że mają toksyczny związek

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdziło, czy zabawki dla dzieci, takie jak książeczka do kąpieli czy kostka do gry są bezpieczne. Wyniki nie były zadowalające.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził 12 modeli zabawek, aby sprawdzić, czy zabawki dla dzieci są bezpieczne. Wyniki przedstawione zostały w raporcie.

Zabawki dla dzieci

Sprawdziliśmy 12 modeli zabawek - 4 z nich było źle oznakowanych. 2 z 11 sztuk zawierało niedozwolone stężenie fosforanu tris - czytamy na stronie UOKiK.

Zabawki zostały skontrolowane w czterech wojewódzkich inspektoratach Inspekcji Handlowej: w Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach i Lublinie.

Celem kontroli była ocena, czy zabawki oferowane na rynku polskim spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 października 2016 r. w sprawie wymagań dla zabawek i są bezpieczne dla dzieci, w tym poprzez badania właściwości chemicznych w Specjalistycznym Laboratorium Produktów Włókienniczych i Analizy Instrumentalnej z siedzibą w Łodzi.

Badania przeprowadziło Specjalistycznym Laboratorium Produktów Włókienniczych i Analizy Instrumentalnej z siedzibą w Łodzi pod kątem występowania alergenów oraz środków opóźniających palność.

Kontrola objęła osiem produktów chińskich, po jednym z Niemiec z Kanady oraz dwa z Polski. W czterech z 12 modeli zabawek stwierdzono braki formalne, np. błędy w oznakowaniu. Przeprowadzono również badanie laboratoryjne 11 próbek, spośród których w dwóch stwierdzono przekroczenie dozwolonego stężenia szkodliwej substancji chemicznej.

Jak wybrać bezpieczne zabawki dla dziecka?

W raporcie czytamy, że niezgodność dotyczyła książeczki do kąpieli i kostki, które zawierały niedozwolone stężenie fosforanu tris (2-chloro-1-metyloetylu) (TCPP) - odpowiednio 48 mg/kg oraz 18,7±4,7 mg/kg. Fosforan tris odpowiada za opóźnienie spalania materiału. Związek ten jest toksyczny przy połknięciu i drażniący w kontakcie z oczami.

Niezgodności formalne dotyczyły dwóch przypadków: ciastoliny i zabawki z pianki. Brak dotyczył instrukcji w języku polskim. Brak danych producenta dotyczył książeczki do kąpieli.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zachęca, aby przed wybraniem zabawki dla dziecka sprawdzić, czy aby na pewno jest ona bezpieczna.

W wyborze bezpiecznej zabawki dla malucha pomoże poniższy film na YouTube - MłodaGdynia pt.: "Bezpieczne zabawki".

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Ulga na dzieci. Ile wynosi ulga porodzinna i kto może ją dostać?

  • Czy do żłobka i przedszkola pójdą tylko zaszczepione dzieci?

  • Wyjątkowy poród bliźniaków. Położna nie dowierzała

Źródło: UOKiK.pl

Tagi:

Jessika PiechockaAutor

Wydawca portalu Portalparentingowy.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Wcześniej byłam związana z pracą w Agora S.A, gdzie pełniłam funkcję redaktora portalu Edziecko.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Dziecko

Lista popularnych 100 lat temu imion, które wciąż są modne

Czytaj więcej >

Dziecko

Studenci nagrali audiobooki dla dzieci z Ukrainy. Poruszający gest

Czytaj więcej >

Dziecko

Kim jest gwiezdne dziecko? Tajemnicze określenie skrywa wielką tragedię

Czytaj więcej >

Dziecko

Wyjątkowo inteligentne dziecko rozpoznasz po 5 cechach

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak oswoić dziecko z tematem niepełnosprawności? Praktyczny savoir-vivre

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak nazywano dzieci 100 lat temu? Niektóre wybory mogą zaskoczyć

Czytaj więcej >