Dziecko
YouTube - MłodaGdynia
Jessika Piechocka - 16 Stycznia 2021

UOKiK zbadał zabawki dla dzieci. Okazało się, że mają toksyczny związek

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdziło, czy zabawki dla dzieci, takie jak książeczka do kąpieli czy kostka do gry są bezpieczne. Wyniki nie były zadowalające.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził 12 modeli zabawek, aby sprawdzić, czy zabawki dla dzieci są bezpieczne. Wyniki przedstawione zostały w raporcie.

Zabawki dla dzieci

Sprawdziliśmy 12 modeli zabawek - 4 z nich było źle oznakowanych. 2 z 11 sztuk zawierało niedozwolone stężenie fosforanu tris - czytamy na stronie UOKiK.

Zabawki zostały skontrolowane w czterech wojewódzkich inspektoratach Inspekcji Handlowej: w Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach i Lublinie.

Celem kontroli była ocena, czy zabawki oferowane na rynku polskim spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 października 2016 r. w sprawie wymagań dla zabawek i są bezpieczne dla dzieci, w tym poprzez badania właściwości chemicznych w Specjalistycznym Laboratorium Produktów Włókienniczych i Analizy Instrumentalnej z siedzibą w Łodzi.

Dariusz Piontkowski o powrocie dzieci do szkół. Dariusz Piontkowski o powrocie dzieci do szkół. "Rodzice powinni się denerwować, że podstawa nie zostanie zorganizowana?"Czytaj dalej

Badania przeprowadziło Specjalistycznym Laboratorium Produktów Włókienniczych i Analizy Instrumentalnej z siedzibą w Łodzi pod kątem występowania alergenów oraz środków opóźniających palność.

Kontrola objęła osiem produktów chińskich, po jednym z Niemiec z Kanady oraz dwa z Polski. W czterech z 12 modeli zabawek stwierdzono braki formalne, np. błędy w oznakowaniu. Przeprowadzono również badanie laboratoryjne 11 próbek, spośród których w dwóch stwierdzono przekroczenie dozwolonego stężenia szkodliwej substancji chemicznej.

Jak wybrać bezpieczne zabawki dla dziecka?

W raporcie czytamy, że niezgodność dotyczyła książeczki do kąpieli i kostki, które zawierały niedozwolone stężenie fosforanu tris (2-chloro-1-metyloetylu) (TCPP) - odpowiednio 48 mg/kg oraz 18,7±4,7 mg/kg. Fosforan tris odpowiada za opóźnienie spalania materiału. Związek ten jest toksyczny przy połknięciu i drażniący w kontakcie z oczami.

Niezgodności formalne dotyczyły dwóch przypadków: ciastoliny i zabawki z pianki. Brak dotyczył instrukcji w języku polskim. Brak danych producenta dotyczył książeczki do kąpieli.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zachęca, aby przed wybraniem zabawki dla dziecka sprawdzić, czy aby na pewno jest ona bezpieczna.

W wyborze bezpiecznej zabawki dla malucha pomoże poniższy film na YouTube - MłodaGdynia pt.: "Bezpieczne zabawki".

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: UOKiK.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News