portalparentingowy.pl
Dziecko

PxHere/ (CC0 Domena publiczna)

Pasta do zębów dla dzieci. Uważaj na trzy rzeczy w składzie

19 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Aby zachować prawidłowe zdrowie jamy ustnej dzieci, najważniejsze jest, aby pamiętać o wybraniu odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów. Przy tak dużej gamie produktów na rynku, decyzja nie będzie łatwa. Podpowiadamy, na jakie szczeg&oacut

Mycie zębów od najmłodszych lat jest bardzo ważne, dlatego każdy rodzic powinien wiedzieć jakie produkty są najlepsze dla jego dziecka. Przed wyborem odpowiedniej pasty warto dowiedzieć się, co powinna posiadać w składzie.

Pasta do zębów dla dzieci

Od momentu wyrzynania się pierwszych zębów dziecka, aż do pojawienia się wszystkich zębów stałych, bardzo ważne jest, aby maluchy uczyły się dobrego nawyku mycia zębów.

Do momentu, kiedy dziecko nie będzie umiało wypluć pasty podczas mycia zębów, należy użyć znikomej ilości w wielkości ziarnka grochu. Jako rodzic musisz pamiętać, że dziecko powinno używać pasty przystosowanej dla dzieci.

Oto, na co zwrócić uwagę, a czego unikać kupując pastę do zębów dla dziecka. Wybierając pastę, unikaj chemikaliów takich jak:

  • Fluor - pomimo to, że fluor jest stosowany u starszych dzieci i dorosłych, nie jest on dobrym wyjściem, aby stosowało go dziecko, które nie ma nawyku wypluwania pasty z ust. Krótkotrwałe skutki połknięcia fluoru mogą powodować zaledwie ból brzucha, niestety  długotrwałe spożycie fluoru może s powodować fluorozę, która powoduje powstawanie małych białych plamek na zębach.

  • Etoksylowany laurylosiarczan sodu (SLS) - s kóra dziecka jest bardzo delikatna, dlatego balsamy i szampony do włosów dla dzieci nie zawierają  środków chemicznych ani substancji zapachowych. To samo powinno dotyczyć past do zębów dla dzieci. 

  • Olejki eteryczne: chociaż samodzielne wykonanie pasty do zębów jest dobrym wyjściem, należy unikać olejków eterycznych, ponieważ działają antybakteryjnie i zabijają wszystko w jamie ustnej, co na dłuższą metę zmieni skład bakterii w jamie ustnej dziecka.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Zadbaj, aby mycie zębów nie było nieprzyjemnym obowiązkiem dla twojego dziecka. Spraw, aby stało się zabawą, dzięki której nabierze dobrych nawyków.

Ważne, by maluch mył zęby dwa razy dziennie przez dwie minuty każdego dnia. Wiele dzieci nie lubi miętowych past do zębów, ponieważ są dla nich za intensywne. Jako rodzic poszukaj dla swojego dziecka pasty, która nie jest za ostra. Na półkach sklepowych można znaleźć wiele różnych smaków past: truskawkowe; tropikalne; jabłkowe. 

Aby zachęcić dziecko, do mycia zębów możesz kupić mu pastę z ulubionym bohaterem z kreskówki; superbohaterem lub księżniczką z bajki.

Pamiętaj, że dobre nawyki najlepiej wprowadzić dzięki dobrej zabawie. Nie zapomnijcie również o regularnych wizytach u stomatologa.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • https://portalparentingowy.pl/dzieci-180121-jp-podnoszenie-dzieci-za-rece

  • Dzieci w polskiej miejscowości nie mogą iść do szkoły. Nietypowy powód

  • Marlena Maląg o dodatkowym zasiłku opiekuńczym. " Ważna informacja dla rodziców"

Źródło: Pediatric-dental.com; Babygaga.com

Podobne artykuły

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >
Zespół Kabuki

Zdrowie

Zespół Kabuki

Czytaj więcej >
Bisfenol A – powszechna trucizna czy niegroźny plastik?

Zdrowie

Bisfenol A – powszechna trucizna czy niegroźny plastik?

Czytaj więcej >
Ospa wietrzna

Zdrowie

Ospa wietrzna

Czytaj więcej >
Kleszcz u dziecka

Zdrowie

Kleszcz u dziecka

Czytaj więcej >