portalparentingowy.pl
Dziecko

PxHere/ (CC0 Domena publiczna)

Pasta do zębów dla dzieci. Uważaj na trzy rzeczy w składzie

19 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Aby zachować prawidłowe zdrowie jamy ustnej dzieci, najważniejsze jest, aby pamiętać o wybraniu odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów. Przy tak dużej gamie produktów na rynku, decyzja nie będzie łatwa. Podpowiadamy, na jakie szczeg&oacut

Mycie zębów od najmłodszych lat jest bardzo ważne, dlatego każdy rodzic powinien wiedzieć jakie produkty są najlepsze dla jego dziecka. Przed wyborem odpowiedniej pasty warto dowiedzieć się, co powinna posiadać w składzie.

Pasta do zębów dla dzieci

Od momentu wyrzynania się pierwszych zębów dziecka, aż do pojawienia się wszystkich zębów stałych, bardzo ważne jest, aby maluchy uczyły się dobrego nawyku mycia zębów.

Do momentu, kiedy dziecko nie będzie umiało wypluć pasty podczas mycia zębów, należy użyć znikomej ilości w wielkości ziarnka grochu. Jako rodzic musisz pamiętać, że dziecko powinno używać pasty przystosowanej dla dzieci.

Oto, na co zwrócić uwagę, a czego unikać kupując pastę do zębów dla dziecka. Wybierając pastę, unikaj chemikaliów takich jak:

  • Fluor - pomimo to, że fluor jest stosowany u starszych dzieci i dorosłych, nie jest on dobrym wyjściem, aby stosowało go dziecko, które nie ma nawyku wypluwania pasty z ust. Krótkotrwałe skutki połknięcia fluoru mogą powodować zaledwie ból brzucha, niestety  długotrwałe spożycie fluoru może s powodować fluorozę, która powoduje powstawanie małych białych plamek na zębach.

  • Etoksylowany laurylosiarczan sodu (SLS) - s kóra dziecka jest bardzo delikatna, dlatego balsamy i szampony do włosów dla dzieci nie zawierają  środków chemicznych ani substancji zapachowych. To samo powinno dotyczyć past do zębów dla dzieci. 

  • Olejki eteryczne: chociaż samodzielne wykonanie pasty do zębów jest dobrym wyjściem, należy unikać olejków eterycznych, ponieważ działają antybakteryjnie i zabijają wszystko w jamie ustnej, co na dłuższą metę zmieni skład bakterii w jamie ustnej dziecka.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Zadbaj, aby mycie zębów nie było nieprzyjemnym obowiązkiem dla twojego dziecka. Spraw, aby stało się zabawą, dzięki której nabierze dobrych nawyków.

Ważne, by maluch mył zęby dwa razy dziennie przez dwie minuty każdego dnia. Wiele dzieci nie lubi miętowych past do zębów, ponieważ są dla nich za intensywne. Jako rodzic poszukaj dla swojego dziecka pasty, która nie jest za ostra. Na półkach sklepowych można znaleźć wiele różnych smaków past: truskawkowe; tropikalne; jabłkowe. 

Aby zachęcić dziecko, do mycia zębów możesz kupić mu pastę z ulubionym bohaterem z kreskówki; superbohaterem lub księżniczką z bajki.

Pamiętaj, że dobre nawyki najlepiej wprowadzić dzięki dobrej zabawie. Nie zapomnijcie również o regularnych wizytach u stomatologa.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • https://portalparentingowy.pl/dzieci-180121-jp-podnoszenie-dzieci-za-rece

  • Dzieci w polskiej miejscowości nie mogą iść do szkoły. Nietypowy powód

  • Marlena Maląg o dodatkowym zasiłku opiekuńczym. " Ważna informacja dla rodziców"

Źródło: Pediatric-dental.com; Babygaga.com

Jessika PiechockaAutor

Wydawca portalu Portalparentingowy.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Wcześniej byłam związana z pracą w Agora S.A, gdzie pełniłam funkcję redaktora portalu Edziecko.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz a

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Niebezpieczne rośliny

Zdrowie

Niebezpieczne rośliny z naszego otoczenia. Rodzice powinni być uważni

Czytaj więcej >
trujące rośliny

Zdrowie

Rośliny trujące, na które powinny uważać dzieci

Czytaj więcej >
zespół angelmana

Zdrowie

Na czym polega zespół Angelmana?

Czytaj więcej >
panga

Zdrowie

Ryba, jakiej nie należy podawać dziecku. Jest bardzo szkodliwa

Czytaj więcej >
Jak chronić przed udarem słonecznym

Zdrowie

Jak chronić dzieci w gorące dni?

Czytaj więcej >
Przeziębienie u niemowlaka

Zdrowie

Przeziębienie u niemowlaka - kiedy może wzbudzać niepokój?

Czytaj więcej >