portalparentingowy.pl
Dziecko

PxHere/ (CC0 Domena publiczna)

Jaką wodę powinny pić dzieci? Wielu rodziców popełnia znaczący błąd

25 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Rodzice pragną, aby ich dzieci były zdrowe i dlatego podają im wodę. Jaka woda jest najzdrowsza dla dzieci i dlaczego? Odpowiadamy.

Woda przez wiele osób uważana jest jako źródło zdrowia. Rodzice chętnie dają swoim dzieciom wodę zamiast słodkich niezdrowych soków. Wielu rodziców przestawiło się wyłączenie na filtrowaną wodę. Czy to aby dobre?

Dziecko pijące wodę

Woda pitna dla dzieci powyżej szóstego miesiąca życia jest jedną z najzdrowszych rzeczy, jakie rodzic może podać swojemu dziecku.

Podawanie dziecku słodkich soków może prowadzić do wielu negatywnych skutków zdrowotnych takich próchnica zębów. Napoje z cukrem dają energię zaledwie na chwilę, natomiast picie odpowiedniej ilości wody pozwala maluchowi mieć energię przez cały dzień.

Często rodzice podają swoim dzieciom wyłącznie filtrowaną wodę. Jakie są wady i zalety, kiedy maluch pije tylko filtrowaną wodę zamiast wody z kranu?

Plusem takiej wody jest to, że jest najczystszą wodą, jaką podajmy dziecku. Filtr skutecznie usuwa chemikalia z wody wodociągowej, takie jak arsen i ołów. Zdarza się, że gdzieniegdzie  w wyniku wyrzucania leków do kanalizacji, leki pojawiają się w wodzie z kranu, którą można oczyścić za pomocą domowego filtra.

Warto jednak zauważyć, że woda z kranu musi przejść testy, aby tam trafić. Po wykonanych testach mamy pewność, że jest ona bezpieczna do spożycia. Dlatego filtrowanie może nie być konieczne.

Elektrolity w wodzie

Elektrolity, które są niezbędnym źródłem prawidłowego funkcjonowania organizmu, można znaleźć w wodzie wodociągowej.  Rozprowadzają potas i sód po całym organizmie, dzięki czemu dziecko jest odpowiednio nawodnione.

Kiedy organizm nie ma dostarczonych elektrolitów, dziecko jest zmęczone, jego szkliwo zębów może zacząć słabnąć i mogą się pojawić zawroty głowy.

Przefiltrowana woda staje się wodą bez wartości. Dlatego nawet pijąc duże ilości wody, maluch będzie potrzebował coraz więcej płynu, ale nigdy nie będzie w pełni nawodniony z powodu braku elektrolitów.

Filtrowanie wody z kranu jest pozytywne i negatywne. Jeśli rodzic ma jakiekolwiek obawy, że dziecko może mieć dostarczoną z małą ilość witamin i minerałów, powinien skontaktować się z lekarzem, w celu uzgodnienia odpowiedniego rozwiązania.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Jacek Kurski zostanie tatą. W sieci pojawiły się zdjęcia z ciężarną żoną

  • (https://portalparentingowy.pl/rodzice-250121-jp-pokazali-nagranie-corki-z-kotemRodzice pokazali pierwsze spotkanie córki z kotem. Reakcja zwierzęcia nie do opisania "Rodzice pokazali pierwsze spotkanie córki z kotem. Reakcja zwierzęcia nie do opisania")

  • Nietypowe rzeczy, które dziecko robi w trakcie ciąży. Niektóre mogą zaskoczyć

Źródło: Babygaga.com

Jessika PiechockaAutor

Wydawca portalu Portalparentingowy.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Wcześniej byłam związana z pracą w Agora S.A, gdzie pełniłam funkcję redaktora portalu Edziecko.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz a

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Zdrowie

Znamy orientacyjny termin szczepień dla dzieci w wieku 5-12 lat. Rzecznik MZ przekazał najnowsze wieści

Czytaj więcej >
Niebezpieczne rośliny

Zdrowie

Niebezpieczne rośliny z naszego otoczenia. Rodzice powinni być uważni

Czytaj więcej >
trujące rośliny

Zdrowie

Rośliny trujące, na które powinny uważać dzieci

Czytaj więcej >
zespół angelmana

Zdrowie

Na czym polega zespół Angelmana?

Czytaj więcej >
panga

Zdrowie

Ryba, jakiej nie należy podawać dziecku. Jest bardzo szkodliwa

Czytaj więcej >
Jak chronić przed udarem słonecznym

Zdrowie

Jak chronić dzieci w gorące dni?

Czytaj więcej >