portalparentingowy.pl
dziecko: jak wybrać opiekunkę

pixabay

Jak znaleźć dobrą opiekunkę dla dziecka? Doradzamy, na co zwrócić szczególną uwagę

6 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Aby wybrać opiekunkę, która w odpowiedni sposób zadba o nasze dziecko, warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Radzimy, na co zwrócić szczególną uwagę

Wybór opiekunki, która w odpowiedni sposób zadba o nasze dziecko, może być bardzo trudnym zadaniem dla wielu rodziców. Chcąc wybrać najlepszą kandydatkę, warto pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, które sprawią, że szansa popełnienia poważnego błędu zostanie zminimalizowana.

undefined

Twoje dziecko potrzebuje opiekunki? Przy wyborze zwróć uwagę na kilka ważnych rzeczy

undefined

Przy wyborze niani dla naszego dziecka warto kierować się zdrowym rozsądkiem i odłożyć emocje na bok. Racjonalne podejście oraz odpowiednia wiedza pozwolą nam przeprowadzić lepszą selekcję. Zanim jednak jej dokonamy, musimy pozyskać odpowiednich kandydatów.

Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj skorzystanie z osób poleconych przez znajomych. Jeżeli korzystają oni z usług opiekunek do dzieci i znaleźli już odpowiednią osobę ich rekomendacja, będzie na wagę złota. Stanowczo odradzane jest jednak podkupywanie opiekunek innym osobom. Przyczyna jest bardzo prosta, jeżeli taka osoba raz zdecydowała się na porzucenie poprzednich pracodawców, istnieje duże ryzyko, że zrobi tak również z nami i zostaniemy na lodzie.

Jeżeli nie znajdziemy potencjalnej kandydatki wśród znajomych, czas na poszukiwania w sieci. Umieszczenie oferty na popularnych serwisach sprawi, że pierwsi chętni powinni zgłosić się bardzo szybko. Aby już na wstępie zawęzić poszukiwania, warto w ogłoszeniu podać jak najwięcej szczegółów dotyczących naszych potrzeb. Powinniśmy jasno oznajmić, jaki wymiar czasu pracy wchodzi w grę, gdzie sprawowana będzie opieka, jaką stawkę jesteśmy w stanie zaoferować oraz czy podlega ona negocjacjom.

Kolejnym krokiem powinno być przeprowadzenie castingu na nianię dla naszego dziecka, który najlepiej przeprowadzić w jego obecności. Najlepiej spotkać się z kilkoma kandydatami zanim podejmie się decyzję.

Podczas spotkania warto zwrócić uwagę na to, jak zachowuje się potencjalna niania, a w szczególności, jak wygląda jej początkowy kontakt z dzieckiem. Jeżeli nie będzie potrafiła szybko nawiązać z nim pozytywnego kontaktu, lepiej poszukać innej osoby. 

Oprócz uważnej obserwacji zachowania potencjalnej opiekunki powinniśmy także dokładnie wypytać ją o wcześniejsze doświadczenia w pracy z dziećmi. Być może posiada jakieś referencje lub rekomendacje, co zawsze jest dodatkowym atutem. 

Dobrze jest zadać kilka podstawowych pytań na przykład o motywację do podjęcia takiej pracy, zainteresowania, mocne i słabe strony, nałogi, czy miejsce zamieszkania. Bardzo ważnym pytaniem jest też to, czy niania mogłaby pracować z naszym dzieckiem, jeśli by zachorowało.

Koniecznie porozmawiajcie z nianią o zakresie jej obowiązków. Nie każda kobieta, która ubiega się o to stanowisko, chce gotować w pracy, czy wychodzić na spacery z dzieckiem. 

Jeżeli zdecydujemy się na wybór konkretnej kandydatki, nie zapominajmy poprosić ją o przyniesienie kserokopii dowodu osobistego.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Niepokojące praktyki podczas nauki zdalnej. Zrozpaczona mama wysłała wstrząsający list

  • Dieta w ciąży. Co jeść, aby wspomóc rozwój dziecka?

  • Jesteś w ciąży i dopadło Cię przeziębienie? Pamiętaj o kilku, arcyważnych rzeczach

Źródło: parenting.pl

Podobne artykuły

Ferie a narodowa kwarantanna

Życie rodzinne

Ferie w czasie narodowej kwarantanny - na co rodziny mogą sobie pozwolić? Fatalne informacje

Czytaj więcej >
Rodzina

Życie rodzinne

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 24 grudnia. Czy będzie przedłużony?

Czytaj więcej >
dziecko z telefonem

Życie rodzinne

Czy rodzice powinni ograniczyć dziecku czas z telefonem?

Czytaj więcej >
Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

Życie rodzinne

Po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

Czytaj więcej >
AZS – nasze życie z atopkami

Życie rodzinne

AZS – nasze życie z atopkami

Czytaj więcej >
Zespół alienacji – czym jest i co należy o nim wiedzieć?

Życie rodzinne

Zespół alienacji – czym jest i co należy o nim wiedzieć?

Czytaj więcej >