Czy rodzice powinni ograniczyć dziecku czas z telefonem?
Telefony odgrywają w naszym życiu dużą rolę. Wiele osób nie potrafi bez nich żyć. Już od najmłodszych lat dzieci przyzwyczajane są do używania komórek. Niestety zazwyczaj nasze pociechy robią to zdecydowanie za często. Czy powinniśmy ograniczać używanie telefonów komórkowych naszym dzieciom?
Dziecko używające telefonu komórkowego
Niektóre dzieci są tak przyzwyczajone do używania swojego telefonu zawsze i wszędzie, że zabierają go ze sobą nawet do łóżka. Według ankiety wykonanej w 2019 roku przez Common Sense Media, która koncentruje się na edukacji i korzystaniu z technologii przez dzieci, aż 29 procent dzieci kładzie się spać ze swoimi telefonami.
Preprowadzone badanie dotyczyło również zachowań rodziców. Wykazało, że 62 procent z nich kładło się z telefonami komórkowymi do łóżka. Rodzice tłumaczyli się, że ma to miejsce, ponieważ, kiedy budzą się i nie mogą spać, sprawdzają, czy nie dostali powiadomienia. Dzieci natomiast tłumaczył się, że kiedy się budzą, sprawdzają, czy nie dostały powiadomienia lub sprawdzają media społecznościowe.
Chociaż do tej pory pojawiło się wiele raportów z przeprowadzonych badań, jak zbyt długi czas spędzany przed ekranem może wpłynąć na ogólne samopoczucie dziecka, eksperci twierdzą, że walka o odłożenie telefonu sprowadza się wyłącznie do praktycznych zasad i rozmowy z dzieckiem.
Bądź wzorem dla dziecka
Chcesz, aby twoje dziecko spędzało mniej czasu z głową w telefonie? Postaraj się dawać mu przykład, nie robiąc tego samemu. Dzieci już od najmłodszych lat mają nas za autorytet. Kiedy maluch widzi, że jego rodzic cały czas używać telefonu, chce robić to samo.
Postaraj się spędzać ze swoją pociechą więcej czasu. Zajmijcie się wspólnym hobby, wyjdźcie razem na spacer i znajdźcie nowe ciekawsze zajęcia, które zastąpią telefon. Twoje dziecko będzie zachwycone, a ty w ten sposób spędzisz czas z pociechą i zadbasz o jej zdrowie.
Postaraj się omówić również ze swoim dzieckiem zasady korzystania z telefonu. Poinformuj palucha, w jakich momentach nie powinien go używać, a w jakich może. Bardzo ważne jest, aby dzieci od małego wiedziały, że korzystanie podczas jedzenia i przed snem nie powinno się odbywać.
Źródło: Globalnews.com