portalparentingowy.pl
dzieci

Unsplash/ Marcus Wallis(CC0 Domena publiczna)

Czy dziecko powinno chodzić do psychologa?

15 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Jako rodzic, powinieneś wiedzieć, kiedy nadejdzie czas, aby uzyskać profesjonalną pomoc dla dziecka lub nastolatka, który jest niespokojny, przygnębiony lub zły. Kiedy należy iść z pociechą do specjalisty?

Choć pomocne mogą być informacje i porady z innych źródeł, to ty najlepiej znasz swoje dziecko. Jeśli nastrój twojego dziecka i reakcje emocjonalne na różne rzeczy wydają się niezwykłe lub po prostu masz przeczucie, że coś jest nie tak, zaufaj swojemu instynktowi. Jeśli Twoje dziecko ma problemy ze zdrowiem psychicznym, im szybciej zostanie ono rozpoznane i leczone, tym lepszy wynik.

Kiedy wysłać dziecko do psychologa?

Istnieje wiele oznak, na które należy zwrócić uwagę, które wskazują, że Twoje dziecko może mieć poważniejsze problemy ze zdrowiem psychicznym. Oto 6 znaków, których nie powinieneś ignorować, jeśli zauważysz je u swojego dziecka:

1. Wpływa to na wydajność Twojego dziecka. Jeśli zachowanie Twojego dziecka ma ciągły negatywny wpływ na jego wyniki w szkole, na zajęciach pozalekcyjnych, przyjaźnie lub funkcjonowanie rodziny, może to oznaczać, że wizyta u psychologa będzie przydatna.

2. Niewyjaśnione objawy fizyczne. W zależności od wieku dziecko może nie być w stanie werbalnie wyjaśnić swoich uczuć, więc niepokój może objawiać się w postaci fizycznych odczuć. Jeśli Twoje dziecko skarżyło się na nudności w brzuchu lub bóle głowy, gdy się martwi, ale nie ma zidentyfikowanego podstawowego problemu ze zdrowiem fizycznym, może to być oznaką podstawowych problemów lękowych.

3. Zmiana reakcji emocjonalnych. Jeśli dziecko przejawia większe cierpienie, częsty płacz, smutek, złość, drażliwość, pobudzenie lub nie angażuje się w czynności, które wcześniej były przyjemne, może to również oznaczać, że istnieją problemy ze zdrowiem psychicznym, w których psycholog mógłby pomóc. Czasami zaufane źródło, może również wyrazić swoje zaniepokojenie, na przykład nauczyciel lub rodzic znajomego. Informacje te mogą być przydatne w ocenie czynników wyzwalających, które zachęcają do takiego zachowania.

4. Nie dostosowuję się do zmian. Tak jak wszyscy, dzieci mają trudności z przystosowaniem się do znaczących zmian życiowych, takich jak rozwód rodziców, relokacja czy śmierć ukochanej osoby. Jeśli Twoje dziecko ma uporczywe trudności z dostosowaniem się przez kilka miesięcy, może to oznaczać poważniejszy problem, w przypadku którego warto uzyskać pomoc raczej wcześniej niż później.

5. Znęcanie się. Prześladowanie może znacznie wpłynąć na myśli, nastrój i zachowanie dziecka, prowadząc do ciągłego niepokoju emocjonalnego. Uzyskanie pomocy w radzeniu sobie z trudnościami społecznymi to ważna umiejętność życiowa, której psychologowie mogą pomóc dzieciom się nauczyć. Podobnie, zauważenie, że Twoje dziecko znęcają się nad innymi, może wskazywać, że mogą potrzebować pomocy z zewnątrz, aby zarządzać swoim zachowaniem w relacjach z innymi dziećmi.

6. Jako rodzic czujesz, że utknąłeś. Jeśli czujesz, że nie wiesz, co jeszcze zrobić, aby poprawić nastrój lub zachowanie dziecka, dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy psychologa. Czasami może również istnieć różnica zdań między rodzicami, na temat sposobu radzenia sobie z problemami dziecka. Uzyskanie pomocy może zmniejszyć obciążenie, jakie powoduje to w twoim związku.

Pomoc dla dziecka

Zaufaj instynktowi. Jeśli uważasz, że wizyta u psychologa dziecięcego przyniesie korzyści tobie lub twojemu dziecku, najprawdopodobniej będzie to właściwa decyzja, więc umów się na wizytę już teraz.

Wiele placówek medycznych ma doświadczonych psychologów dziecięcych, którzy zapewniają fachową pomoc w rozwoju emocjonalnym, społecznym i behawioralnym dzieci i nastolatków, aby mogły one w pełni wykorzystać swój potencjał. 

Źródło: aheadpsych.com.au

Podobne artykuły

Dziecko w czepku urodzone

Dziecko

Jak wygląda dziecko ,,w czepku urodzone''? Niesamowite zdjęcia z sali porodowej, przypadek jeden na sto tysięcy

Czytaj więcej >
Dziewczynka, ksiądz

Dziecko

Ksiądz chciał tylko pobłogosławić dziewczynkę. Nie przewidział jej reakcji, wszystko się nagrało

Czytaj więcej >
Robak

Dziecko

Mama znalazła w łóżku dziecka nietypowe robaki. Okazało się, że nie były to pluskwy

Czytaj więcej >
Dziecko

Dziecko

Koniec dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Ważny komunikat Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

Czytaj więcej >
Minister Zdrowia potwierdził otwarcie żłobków

Dziecko

Żłobki i przedszkola ponownie otwarte. Minister zdrowia podał datę

Czytaj więcej >
Paweł Burczyk opowieział o swojej córce

Dziecko

Paweł Burczyk opowiedział, jak widzi świat jego córka. Przez lata nie wiedzieli, że ma autyzm

Czytaj więcej >