Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Dziecko jest niespokojne i nie wiesz, co mu jest? Powodem może być zalegająca woskowina
Jessika Piechocka
Jessika Piechocka 23.03.2022 04:11

Dziecko jest niespokojne i nie wiesz, co mu jest? Powodem może być zalegająca woskowina

Dziecko
Libreshot/ (CC0 Domena publiczna)

Zbieranie się woskowiny w uszach nie jest niczym dziwnym. Woskowina spełnia kilka funkcji, np. zatrzymuje brud i kurz, dzięki czemu nie przedostaje się on do ucha. Kiedy woskowina może mieć negatywny wpływ na dziecko?

Woskowina w uszach u dzieci

Woskowina wytwarzana jest w sposób ciągły. Wraz z powstawaniem nowego wosku, stara woskowina jest wypychana na zewnątrz ucha. Dzięki temu przewód słuchowy jest ciągle oczyszczany.

Mała ilość woskowiny nie jest szkodliwa. Jednak kiedy nadmiar wydzieliny jest za duży, może prowadzić do negatywnych skutków. Jeśli zobaczysz u swojego dziecka duży kawałek woskowiny w uchu, skonsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić, czy przewód słuchowy w uchu nie jest zablokowany.

Maluchy często nie mówią rodzicom, że czują dyskomfort. Rodzic powinien sam na to zwrócić uwagę.

Jeśli zauważysz, że twoje dziecko drapie się po uchu lub często je dotyka, może być to spowodowane gromadzeniem się nadmiernej woskowiny. Szczególną uwagę zwróć także, jeżeli dziecko nie reaguje na dźwięki i jego słuch się pogarsza. Zobacz, czy w uchu nie ma kawałka woskowiny.

Nieprzyjemny zapach z ucha dziecka, może być również powodem do niepokoju. Jeżeli dziecko jest niestabilne, może to wskazywać na problemy z uszami.

Czy gromadzenie się woskowiny wpływa na dziecko?

Kiedy woskowina nadmiernie gromadzi się w uchu dziecka, może powodować to:

  • ból ucha;

  • problemy ze słuchem;

  • swędzenie;

  • podrażnienie.

Nie próbuj pozbyć się wosku z ucha dziecka za pomocą patyczka do uszu. Z pozoru wydaje się to najlepszym i najskuteczniejszym pomysłem - niestety tak nie jest. Patyczki zazwyczaj są większe niż przewód słuchowy ucha dziecka, przez co woskowina zostaje głębiej wepchnięta do ucha.

Oczyść zewnętrzną część ucha. Umyj uszy dziecka z zewnątrz miękką ściereczką i ciepłą wodą. Pamiętaj, aby nie wkładać myjki za głęboko do ucha.

Możesz kupić również krople do uszu, które pomogą w pozbyciu się woskowiny, dzięki rozbiciu jej na małej cząstki. W ten sposób zostanie ona wypchnięta z ucha.

Jeśli woskowina nie wypłynie, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Specjalista pomoże pozbyć się zaległej woskowiny za pomocą specjalnych narzędzi.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Babygaga.com

Tagi: Dziecko