Dłonie i żel
Unsplash/ Kelly Sikkema (CC0 Domena publiczna)
Jessika Piechocka - 30 Grudnia 2020

Ile lat powinno mieć dziecko, zanim użyje środka dezynfekującego do rąk? Wielu rodziców popełnia błąd

Nadmierne używanie środka dezynfekującego do rąk niesie ze sobą wiele zagrożeń. Czy dzieci powinny stosować środki dezynfekujące do rąk? Jeżeli tak to w jakim wieku?

W czasie panującej pandemii większość osób używa środków do dezynfekcji rąk. Jest to przede wszystkim bardzo wygodne i wydawałoby się, że jest bezpieczne. Niestety nie dla każdego. Taki preparat może być idealny do czyszczenia rąk, ale wyłącznie pod nadzorem dorosłej osoby, gdyż dziecko z łatwością może go połknąć.

Czy środek do dezynfekcji rąk jest bezpieczny dla dzieci?

Dzieci są znane z tego, że ciągle się brudzą. Wielu rodziców nie wyobraża sobie życia bez środków do dezynfekcji rąk, zwłaszcza od czasu epidemii Covid-19. Zapewniają szybki sposób usuwania zarazków, gdy mydło i woda nie są dostępne.

Ale czy na pewno dzieci powinny ich używać? Według Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (AAP) środek do dezynfekcji rąk należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, a rodzice powinni nadzorować każde dziecko do piątego roku życia, które używa tego preparatu.

Większość środków do dezynfekcji rąk zawiera 60% -95% alkoholu. Jeżeli maluch używa preparatu, a następnie wkłada ręce do buzi, skutki mogą być bardzo poważne. Według Healthy Children połknięcie nawet niewielkiej ilości środka odkażającego do rąk może prowadzić do zatrucia alkoholem, w zależności od wagi i wieku dziecka. Objawy zatrucia alkoholem obejmują:

Rodziny dostaną więcej niż 500 plus. Co szykuje 2021 rok?Rodziny dostaną więcej niż 500 plus. Co szykuje 2021 rok?Czytaj dalej
  • podrażnienie oczu;
  • kaszel;
  • wymioty;
  • ból brzucha;
  • zapalenie spojówek.

Jeśli u dziecka wystąpi któryś z tych objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jak bezpiecznie używać środka do dezynfekcji rąk?

By zadbać o zdrowie dziecka podczas używania preparatu do odkażania rąk? Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Nadzoruj malucha podczas używania środka do dezynfekcji rąk, szczególnie jeżeli dziecko nie ukończyło pięciu lat.
  • Na dłonie dziecka wlej trochę płynu dezynfekującego do rąk wielkości ziarnka grochu. Wmasuj go całkowicie, aż wyschnie, aby dziecko nie zlizało żelu.
  • Trzymaj produkt z dala od ognia, ponieważ alkohol może spowodować pożar.
  • Szczelnie zamknij środek dezynfekujący do rąk po użyciu i przechowuj go, poza zasięgiem dziecka.

Pamiętaj, aby używać środków do dezynfekcji rąk tylko wtedy, kiedy nie masz dostępu do wody i mydła. Najlepszym sposobem na utrzymanie czystości dłoni malucha jest mycie rąk przez co najmniej 20 sekund mydłem i wodą.

Jeśli myjesz dziecku ręce płynem do dezynfekcji, poszukaj marek, które są produkowane bez alkoholu lub użyj chusteczek dla niemowląt niezawierających alkoholu.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Babygaga.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News