portalparentingowy.pl
Włosy u dziecka

youtube.com/ videoinspirational

Dziecko urodziło się z siwymi włosami. Rodzice bali się najgorszego, diagnoza zmieniła wszystko

28 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Weronika Wasiak

Udostępnij:

Siwe włosy u noworodka wydają się niemożliwym zjawiskiem, a przede wszystkim, mogą wzbudzać niepokój. Przekonali się o tym młodzi rodzice, mieszkający na co dzień na Węgrzech. Para przeraziła się, gdy zobaczyła u swojego synka niemal białe włosy. B

Włosy u niemowlaka, jasne czy ciemne, nie są niczym zaskakującym, a mimo to o pewnym chłopcu zrobiło się głośno, gdy okazało się, że urodził się z siwymi włosami. Chociaż był maleńki, przypominał raczej staruszka, co wielu internautów szybko porównało do Benjamina Buttona z filmu "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona". 

Urodził się z siwymi włosami

Chłopiec, którego przypadek komentowano na całym świecie, przyszedł na świat na Węgrzech. Jego maleńką główkę pokrywała burza, ku zaskoczeniu wszystkich, siwych loków.

Włosy były gęste, a do tego niemal białe. Co więcej, sam maluch był wyjątkowo jasnej karnacji. Chociaż widok robił nieprawdopodobne wrażenie, świeżo upieczonych rodziców szybko zaniepokoił. Ci martwili się bowiem, że ich synek choruje na albinizm.

Albinizm jest skutkiem niedoboru tyrozynazy, czyli "enzymu, który przekształca prekursor melaniny w melaninę właściwą". Przypadłość nazywana również bielactwem może być nabyta lub wrodzona. Osoby się z nią zmagające są nazywane Albinosami i charakteryzują się: jasną skórą, białymi włosami, rzęsami oraz brwiami.

Lekarze, którzy byli równie zdziwieniu wyglądem noworodka, natychmiast zlecili szereg badań, by upewnić się, czy maluchowi rzeczywiście coś dolega. Rodzice z zapartym tchem wyczekiwali przez kilka kolejnych dni, aż w końcu poznali prawdę, która wręcz odebrała im mowę.

Diagnoza zaskoczyła wszystkich

Gdy lekarze poinformowali rodziców o wynikach badań, wszyscy na moment wstrzymali oddech. Na szczęście okazało się, że chłopiec jest zupełnie zdrowy i nie zmaga się z albinizmem ani inną chorobą. Z czego więc wynikał jego kolor włosów?

Specjalistom udało się ustalić, że był to efekt tymczasowych zaburzeń pigmentacji. Wyjaśnili również świeżo upieczonej mamie, że z czasem włosy malucha będą ciemnieć i nabiorą naturalnego koloru.

Rodzina w końcu mogła odetchnąć z ulgą, natomiast zdjęcia chłopca jeszcze długo budziły szereg emocji i dyskusji w sieci.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

  • Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążę

  • Kobieta podczas porodu dowiedziała się, że ma podwójny system rozrodczy

  • Mama znalazła w łóżku dziecka nietypowe robaki. Okazało się, że nie były to pluskwy

Źródło: Lelum

Podobne artykuły

Prezenty na chrzest

Dziecko

Jakie prezenty na chrzest?

Czytaj więcej >
Basen dla dziecka

Dziecko

Basen ogrodowy dla dzieci - jaki wybrać?

Czytaj więcej >
Pierwszy spacer

Dziecko

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Czytaj więcej >
psychiatria dziecięca

Dziecko

Z jakimi problemami mierzą się dziś dzieci? Rozmowa z Sarą Romską, autorką książki "Dzieci Psychiatryka"

Czytaj więcej >
pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >
Huśtawka zarwała się pod 10-latką

Dziecko

Niebezpieczny wypadek w Nysie. Huśtawka zerwała się pod 10-latką

Czytaj więcej >