Efekt uboczny przyjmowania leków? Noworodek z burzą włosów na głowie robi furorę w sieci
Kilkumiesięczny Jaxon-James Ayers choruje na rzadką chorobę - hiperinsulizm. Chłopiec musi przyjmować leki, które nie są jednak obojętne dla jego organizmu. Jednym ze skutków ubocznych jest szybki wzrost włosów, w wyniku czego maluszek ma niezwykle bujną czuprynę.
Jaxon-James Ayers przyszedł na świat o osiem tygodni za wcześnie. Po porodzie rodzice dowiedzieli się, że chłopiec cierpi na bardzo rzadką chorobę, nazywaną hiperinsulizmem. Jest to zaburzenie pracy trzustki, które nieleczone może prowadzić do poważnych dla zdrowia powikłań, dlatego niemowlę musiało zacząć przyjmować leki.
Bujna czupryna skutkiem ubocznym przyjmowania leków
Po trzech miesiącach przyjmowania leków Jaxon-James Ayers czuje się dobrze, ale pojawił się u niego nietypowy skutek uboczny. Chłopcu wyrosła na głowie bujna czupryna. Jego mama Shannon Ayres prowadzi na TikToku profil, gdzie uwielbia chwalić się swoim synem. Internauci od razu zwrócili uwagę na niezwykłą fryzurę chłopca.
- Hiperinsulinizm dotyka około jednego na 50 000 dzieci. Jego trzustka wytwarza zbyt dużo insuliny, co powoduje, że jego poziom cukru jest bardzo niski i aby utrzymać ten poziom, musi regularnie jeść i przyjmować leki. Ich efektem ubocznym jest to, że jego włosy rosną naprawdę szybko - wyjaśniła mama chłopca.
Hiperinsulinizm. Co to jest?
Hiperinsulinizm to rzadka choroba polegająca na zaburzeniach w pracy trzustki, która produkuje zbyt duże ilości insuliny. Hiperinsulinizm wrodzony spowodowany jest wadami genetycznymi. W tym przypadku może dojść do zagrażającej życiu hiperglikemii, czyli dużych spadków stężenia glukozy we krwi w wyniku nadmiernej produkcji insuliny, która wzmaga metabolizm glukozy.
Wśród objawów, jakie wywołuje choroba, wymieniane są: bóle głowy, nocne poty, osłabienie, niskie ciśnienie, obniżona temperatura ciała, uczucie silnego głodu, przyspieszenie akcji serca, nadpobudliwość, poczucie lęku i dezorientacji, problemy z koncentracją oraz skurcze mięśni. Leczenie hiperinsulinizmu jest konieczne, a u dzieci przeważnie stosuje się w tym celu środki farmakologiczne.
Zobacz nagranie:
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
-
Szukali jej od dwóch lat. Nie mieści się w głowie, gdzie znaleziono 6-latkę
-
Rączki i nóżki rocznej dziewczynki zaczęły robić się fioletowe. Wszystko przez kawałek sera
-
Matka pokazała, jak wygląda jej 14-miesięczna córka. Internauci zamarli, w sieci rozpętała się burza
Źródło: edziecko.pl, ohme.pl,