Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Dziewczynka zjadła kawałek sera, po chwili jej rączki i nóżki zaczęły robić się fioletowe
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 16.02.2022 01:00

Dziewczynka zjadła kawałek sera, po chwili jej rączki i nóżki zaczęły robić się fioletowe

dziecko w łóżeczku
fot. simarik, canva.com (zdjęcie poglądowe)

Mała dziewczynka zjadła kawałek sera, który wywołał u niej silną reakcję alergiczną. Dziewczynce spuchło oko, a jej ręce i nogi zaczęły przybierać fioletowy kolor. Matka dziecka gorączkowo poszukiwała lekarza.

Camille Vowles jest matką dwójki dzieci. Jej druga córeczka - Frankie - ma alergię, która po zjedzeniu niektórych produktów wywołuje u niej niebezpieczne objawy. Kobieta musi bardzo uważać na to, co je jej córka.

Alergia u dziecka

Alergia pierwszy raz pojawiła się u malej Frankie, kiedy miała 7 miesięcy. Zaczęła wtedy wymiotować kilka godzin po zjedzeniu jajecznicy. Camille pomyślała, że dziewczynka się po prostu zatruła.

Niestety, kiedy sytuacja się powtórzyła i dziewczynka ponownie wymiotowała po zjedzeniu, kilka godzin wcześniej, jajecznicy, kobieta wiedziała już, że ma to ze sobą związek. Rzeczywiście po wizycie u lekarza okazało się, że dziewczynka ma alergię na białko w jajku.

Dziecko zjadło ser i zaczęło puchnąć

Po kilku miesiącach podczas rodzinnego pobytu w restauracji Camille dała do spróbowania swojej rocznej córce kawałek sera halloumi. Po chwili zorientowała się, że leżał on na talerzu obok jajka.

Tym razem objawy zaczęły się pojawiać bardzo szybko. Twarz dziewczynki zaczęła puchnąć, wystąpił także kaszel, a jej nogi i ręce przybierały fioletowy kolor. Przestraszona matka wybiegła z restauracji, trzymając Frankie na rękach i popędziła z nią do najbliższej przychodni.

Na miejscu dziecku od razu podano tlen. Dziewczynka wydobrzała, ale alergia będzie już jej towarzyszyła do końca życia, przez co będzie musiała bardzo na siebie uważać.

Alergia na jajka

Alergia na jajka jest jedną z najczęściej występujących chorób alergicznych i drugą najczęściej występującą alergią u najmłodszych. Objawia się biegunką, wymiotami, wystąpieniem stanów zapalnych jamy istnej, utrudnieniem w oddychaniu, katarem, dusznościami, astmą, pokrzywką oraz zapalenie spojówek.

U alergików po kontakcie z alergenem może wystąpić także wstrząs anafilaktyczny, będący najpoważniejszym objawem alergii. Inaczej nazywany jest anafilaksją, która polega na spotęgowaniu wszystkich objawów nadwrażliwości na jajka.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parenting.pl, poradnikzdrowie.pl

Tagi: ser