Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:12

Egzema

Egzema
pixabay.com

Czym jest egzema?

Egzema to popularne, żeby nie powiedzieć powszechne schorzenie skóry. Charakteryzuje się ona przewlekłym stanem zapalnym skóry o nieinfekcyjnym podłożu. Występowanie egzemy może zmieniać nasilenie w zależności od okresu życia osoby chorującej, aczkolwiek należy uznać ją za chorobę przewlekłą z fazami remisji. Skóra osoby chorej może przybrać postać pęcherzyków, grudek, nadżerek lub strupów. Cechą immanentną egzemy jest odczuwanie przez chorego świądu występującego w miejscu zmian skórnych (najczęściej są to dłonie), skóra może być też sucha i mieć tendencję do pękania. Egzema poza fizycznym oddziaływaniem na chorego może również zaburzać poczucie jego własnej wartości, zwłaszcza w młodym wieku. Ze względu na nieestetyczny wygląd skóry w trudnych do ukrycia miejscach dzieci chorujące z jej powodu odczuwają często niechęć do kontaktów z rówieśnikami w obawie przed odrzuceniem lub stanie się obiektem żartów.

Objawy i diagnostyka egzemy

Zmiany skórne związane z egzemą mają pierwotnie charakter miejscowy – dotykowy, co oznacza, że występują w miejscu, w którym skóra ma kontakt z alergenem. Na skórze chorego pojawia się obrzęk oraz zaczerwienienie. Postępując egzema zmienia charakter z obrzęków w plamy rumieniowe, te mogą się natomiast złuszczać. Poza rumieniami na skórze mogą pojawić się grudki i pęcherzyki a same zmiany obarczone są silnym świądem. Chory odczuwa przemożną potrzebę drapania swędzącego miejsca, co w połączeniu z suchością skóry może powodować rozległe jej rany.

Diagnostyka egzemy powinna odbywać się pod okiem dermatologa lub dermatologa i alergologa. W celu ustalenia choroby konieczny jest dokładny wywiad lekarski uwzględniający również choroby skórne i alergie rodziców pacjenta. W tym momencie medycyna nie dysponuje żadnym ‘testem na egzemę’, często konieczne jest sprawdzenie przez lekarzy wielu tropów w celu ustalenia przyczyn, diagnozy choroby a także dobrania właściwej formy leczenia.

Przyczyny egzemy

Medycyna nie jest jednoznacznie zgodna co do przyczyn występowania egzemy. Pewne jest, że nie należy ona do chorób zakaźnych, więc nie ma konieczności unikania kontaktu z osobami dotkniętymi tą dolegliwością. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest ona w pewnym stopniu dziedziczona, a co za tym idzie przekazywana wraz z genami. W tej chwili wyróżnia się dwa główne typy egzemy

Endogenna – występowanie egzemy endogennej miałoby być uwarunkowane czynnikami genetycznymi (a zatem dziedziczeniem choroby) a także niewydolnym układem odpornościowym osoby cierpiącej z powodu dolegliwości

Egzogenna – ta łączona jest z czynnikami zewnętrznymi, jako reakcja organizmu na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne takie jak pokarm, sierść zwierząt czy materiał a nawet konkretny barwnik tkaniny. W przypadku występowania egzemy egzogennej zaleca się wykonanie testów alergicznych, które mogą zidentyfikować czynnik wywołujący reakcję alergiczną.

Leczenie egzemy

Teoretycznie leczenie egzemy nie powinno być trudne. Najskuteczniejszą metodą bowiem jest wyeliminowanie czynnika, który jest winny wystąpienia objawów. To oczywiście jest najtrudniejsze, ponieważ bardzo często nie da się jednoznacznie określić jakie czynniki są odpowiedzialne za wystąpienie zmian skórnych. W leczeniu egzemy niezbędna będzie pomoc lekarza dermatologa, który poprzez wywiad, testy skórne i serologiczne być może będzie w stanie wskazać alergen odpowiedzialny za zmiany skórne. Leczenie egzemy ma w dużej mierze charakter leczenia objawowego, co znaczy, że staramy się niwelować występujące objawy i ich uciążliwe następstwa. W zalecanym leczeniu będą przeważać leki antyhistaminowe – czyli takie, które opóźniają reakcje alergiczne oraz doraźnie maści i kremy na egzemę.

Poza leczeniem zaleconym przez dermatologa dużą rolę w leczeniu egzemy może odegrać zmiana stylu życia czy nawyków żywieniowych. Jeśli pacjent jest młody, wówczas testy alergiczne nie są do końca miarodajnym źródłem wiedzy o możliwych uczuleniach, dlatego często profilaktycznie wyklucza się produkty zawierające nabiał, mleko krowie, cukier, sól, takie które zawierają konserwanty a także unika się potraw wymagających smażenia. Zaleca się natomiast przyjmowanie olejów roślinnych np. z wiesiołka a także szczególne dbanie o stan skóry – unikanie promieni słonecznych czy częstych kontaktów z zwierzęcą sierścią.

undefined

Bibliografia

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-skory,egzema--wyprysk-kontaktowy----przyczyny--objawy-i-leczenie,artykul,1580274.html

https://ktomalek.pl/blog/czym-jest-egzema-i-jak-ja-leczyc/w-216#rodzaje-egzemy-i-objawy

https://www.laroche-posay.pl/artykul/egzema-skory-czym-jest-objawy-pielegnacja/a28912.aspx

https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/choroby-i-terapie/egzema

undefined

Tagi: Dziecko