Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Emocje w ciąży – jak sobie z nimi radzić?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Emocje w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Emocje w ciąży – jak sobie z nimi radzić?
pixabay.com

Emocje w ciąży – co wpływa na samopoczucie?

Skrajne emocje w ciąży zdarzają się niemal każdej przyszłej mamie. Czasem huśtawki nastrojów bywają tak silne, że wpływają na komfort życia wszystkich domowników. Dlatego tak ważne jest wsparcie i wyrozumiałość bliskich. Zwłaszcza, że zły nastrój w ciąży jest całkowicie uzasadniony. Na początku ciąży, po około 3 tygodniach, zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety, są już silnie odczuwalne. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę jak wielką rewolucją jest burza hormonalna. Za silne emocje w ciąży odpowiadają przede wszystkim dwa hormony: progesteron i estrogen. Progesteron odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu ciąży. Nie dość, że reguluje funkcje łożyska, to jeszcze przeciwdziała pojawieniu się przedwczesnych skurczy. Niestety przyczynia się także do zmian nastrojów w ciąży, a po porodzie, gdy jego poziom gwałtownie spada może prowadzić nawet do depresji poporodowej. Nie mniej ważnym hormonem jest estrogen, który reguluje cykle miesiączkowe a po zapłodnieniu odpowiada za przygotowanie śluzówki macicy na przyjęcie zarodka. Dodatkowo, podobnie, jak progesteron odpowiada za utrzymanie ciąży. Estrogen odpowiada również za syndrom wicia gniazdka.

Burza hormonalna w dużym stopniu odpowiada za skrajne emocje w ciąży. Ale wahania nastrojów to nie tylko zasługa zmian hormonalnych. Trzeba pamiętać, że ciąża to wyjątkowy czas, który zwiastuje prawdziwą, życiową rewolucję. Wiele kobiet podświadomie odczuwa lęk w związku z przyjściem na świat dziecka. Głowę zaprzątają obawy związane z porodem, a później opieką nad noworodkiem. Zwłaszcza dla kobiet, które nie doświadczyły jeszcze macierzyństwa, okres ciąży bywa stresujący. Na emocje w ciąży wpływ mają także typowe ciążowe dolegliwości. Wraz z mijającym czasem ciało kobiety zmienia się, a brzuch staje się bardziej widoczny. Ma to niemały wpływ na samopoczucie kobiety, która pod wpływem dodatkowych kilogramów odczuwa dyskomfort. Opuchnięte stopy, zatrzymywanie się wody w organizmie, zgada i ból pleców skutecznie mogą pogorszyć nastrój. Dodatkowym czynnikiem, który potęguje emocje w ciąży, jest brak snu. Wiele kobiet, zwłaszcza pod koniec ciąży, cierpi na bezsenność, która wynika z ogólnego dyskomfortu, ale także z konieczności spania na boku i częstych wizyt w toalecie ze względu na duży nacisk na pęcherz.

Jak sobie radzić z emocjami w ciąży?

Wszystkie czynniki, które wpływają na samopoczucie w ciąży, powodują, że niełatwo poradzić sobie z nagromadzonymi emocjami. W takiej sytuacji najważniejsze jest uświadomienie sobie, że podobne stany spotykają większość kobiet. Kobiety spodziewające się dziecka mają prawo do złego samopoczucia. Ciąża to szczególny czas, kiedy w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian, dlatego należy pozwolić sobie na przeżywanie nagromadzonych emocji. Bliscy powinni uzbroić się w cierpliwość i okazywać wyrozumiałość, ponieważ nikt nie ma wpływu na nastrój w ciąży. Oczywiście nie oznacza to, że nie ma sposobów na poprawę humoru. W tym szczególnym okresie warto pomyśleć o sobie i swoich potrzebach. Szczególnie biorąc pod uwagę, że po narodzinach dziecka często brakuje na to czasu. Warto wykorzystać go na czytanie zaległych książek, nadrobieniu filmowych nowości czy obejrzenie długo wyczekiwanego serialu. Można także, oczywiście po uzgodnieniu z lekarzem, postawić na aktywność fizyczną. Świetnie sprawdzą się spacery, które pozwolą dotlenić organizm, a także zredukować stres. Na emocje w ciąży pomocne będzie spędzenie czasu z bliskimi oraz wyjście do kina czy na kolacje. Można również pomyśleć o masażu czy wizycie u kosmetyczki. Duży wpływ na samopoczucie ma dieta, dlatego także z tego względu warto postawić na zdrowe, pełnowartościowe produkty. Na poprawę nastroju dobrym sposobem jest kontakt z naturą. O ile to możliwe można wybrać się na spacer do lasu lub do parku, aby się wyciszyć i zrelaksować.

Emocje w ciąży a depresja

Silne emocje w ciąży nie są rzadkością, dlatego nie powinno to jeszcze nikogo niepokoić. Zdarza się jednak, że zły nastrój nie mija, a wręcz pogłębia się. Jeśli złe emocje nie ustępują i pojawiają się stany depresyjne, koniecznie należy poszukać pomocy specjalisty. Może się okazać, że mamy do czynienia z depresją ciążową, która nieleczona może być groźna nie tylko dla matki, ale również dla zdrowia dziecka. W takiej sytuacji lekarz na podstawie rozmowy z pacjentką zaleci odpowiednie leczenie. Zazwyczaj w przypadku kobiet w ciąży stosuje się terapię. Bardzo rzadko zdarza się, że leczenie jest wspomagane lekami, ale w trudnych przypadkach może się tak zdarzyć. Najważniejsze, żeby w trosce o zdrowie zarówno matki jak i dziecka nie bagatelizować objawów depresji i w razie potrzeby poszukać pomocy u specjalisty.

Tagi: Dziecko