Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Erytrocyty w moczu w ciąży
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:12

Erytrocyty w moczu w ciąży

Erytrocyty w moczu w ciąży
pixabay.com

Erytrocyty w moczu w ciąży - przyczyny

Erytrocyty to czerwone krwinki w naszej krwi i jako takie nie powinny pojawiać się w moczu. Jeśli tak się dzieje, świadczy to o chorobach i urazach układu moczowego lub nerek. Zwłaszcza erytrocyty w moczu w ciąży mogą pojawić się z wielu powodów. Mogą zwiastować tak groźną chorobę, jak i drobne urazy pojawiające się w wyniku dużego wysiłku fizycznego. Zawsze jednak należy skonsultować wynik z lekarzem, jeśli badanie wskaże podwyższoną ich ilość w moczu.

Erytrocyty często pojawiają się w moczu również u osób, które cierpią na kamicę nerkową, zwłaszcza podczas ataku kolki. Jeśli mamy zapalenie pęcherza moczowego, cewki moczowej albo nerek, również jest szansa, że się pojawią. Czasami mogą też być wynikiem choroby zupełnie niezwiązanej z układem moczowym, jak marskości wątroby, cukrzycy, niewydolności krążenia albo nowotworu.

Erytrocyty w moczu w ciąży przybierają dwie formy. Jest to krwinkomocz i krwiomocz. Pierwsza z nich oznacza ilość erytrocytów w moczu na tyle małą, że można je wykryć jedynie pod mikroskopem. Drugi przypadek jest bardziej alarmujący, ponieważ ze względu na dużą ilość czerwonych krwinek nasz mocz przybiera ciemniejszy kolor.

Erytrocyty w moczu w ciąży - badanie

Erytrocyty w moczu w ciąży wykrywa się podczas standardowego badania moczu. Gdy kobieta spodziewa się dziecka, jej ciało jest bardziej niż zwykle narażone na zakażenie o podłożu bakteryjnym. Winna może być tutaj również sama anatomia, ponieważ powiększająca się macica uciska pęcherz, co blokuje odpływ moczu, a wtedy nietrudno o infekcję i krwinkomocz. Norma ilości erytrocytów to nie więcej niż trzy czerwone krwinki w polu widzenia mikroskopu podczas badania.

Badanie warto wykonać szczególnie wtedy, gdy kobieta odczuwa ból pęcherza albo pieczenie podczas oddawania moczu, występuje długo utrzymująca się gorączka, ból w podbrzuszu albo okolicach pęcherza, częstomocz, a także uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. Badanie to jest ważne zwłaszcza podczas ciąży, ponieważ zaniedbana infekcja może prowadzić do dalszych powikłań, które mogą być zagrożeniem dla życia płodu. Nie warto zwlekać też szczególnie dlatego, że jest to łatwe badanie, wymagające jedynie dostarczenia próbki moczu do laboratorium.

Podczas samego badania istotnym jest też, czy erytrocyty w moczu w ciąży są świeże, czy też wyługowane. Jeśli mamy do czynienia ze świeżymi, mogą wskazywać na chorobę dolnego odcinka układu moczowego, a więc cewki moczowej albo pęcherza. W takim wypadku mocz będzie miał czasami różowe zabarwienie. Gdy są to erytrocyty wyługowane, mogą być zwiastunem poważniejszych problemów związanych z górnym odcinkiem układu moczowego, czyli moczowodów i nerek. Są to schorzenia takie jak kamica nerkowa albo nawet nowotwór. Zauważymy wtedy u siebie mocz o intensywnej, czasem nawet brunatnej barwie.

Warto jednak pamiętać, że czasami spożywane przez nas jedzenie może mieć wpływ na to, jaki kolor będzie miał nasz mocz, więc jeśli poprzedniego dnia jedliśmy buraki lub rabarbar, a do tego nie odczuwamy żadnych dolegliwości, to prawdopodobnie nie ma powodu do niepokoju.

Tagi: Dziecko