Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:12

Escherichia coli w moczu

Escherichia coli w moczu
unsplash.com/ Brittany Colette

Escherichia coli w moczu - znaczenie

Escherichia coli (zwane też pałeczką okrężnicy) pojawiają się w naszym organizmie niedługo po narodzinach. Zasiedlają jelito grube i tam odgrywają ważną rolę dla naszego organizmu. Pomaga rozkładać pokarm, biorą udział w produkcji witamin z grupy B i K a także kwasu foliowego. Nie występują jednak w moczu, który z założenia powinien być jałowy, a jeśli przedostaną się do układu moczowego, mogą wywołać wtedy problemy.

Zazwyczaj Escherichia coli w moczu pojawiają się przez zaniedbanie higieny, które może prowadzić do tego, że przedostaną się z okolicy odbytu do ujścia cewki moczowej. Ważne jest więc dokładne mycie rąk i krocza.

Mogą występować też w surowym mięsie (szczególnie w niedogotowanej wołowinie), niepasteryzowanym mleku i nabiale, warzywach i owocach, które były nawożone obornikiem, oraz w wodzie. Aby uchronić się przed zakażeniem wystarczy odpowiednio dbać o czystość w łazience i przestrzegać zasad higieny osobistej. Aby mieć pewność, że bakterii nie ma w wodzie, którą pijemy, wystarczy podgrzać ją do 60 stopni Celsjusza.

Escherichia coli w moczu - objawy zakażenia

Aby upewnić się o obecności Escherichia coli w moczu można wykonać badanie posiewu moczu. U mężczyzn i kobiet, które nie są w ciąży, normą jest ilość bakterii mniejsza niż 100 tys. na 1 ml moczu. Jeśli wynik będzie wyższy, może to świadczyć o zakażeniu układu moczowego i wymagać terapii antybiotykami. Zazwyczaj zalecane są na podstawie antybiogramu, jeśli wykonaliśmy badanie posiewowe. W innym przypadku wybierane są takie, które charakteryzują się dużą skutecznością w walce z E. coli.

Zakażenie może być bezobjawowe, ale objawy mogą też nawracać co jakiś czas. Łatwo rozpoznać bakteriomocz gdy podczas oddawania moczu czujemy pieczenie, pojawia się częstomocz i czujemy ciągłe parcie na pęcherz, boli nas podbrzusze i lędźwie, a czasem też pojawia się gorączka. Jeśli zauważymy u siebie takie symptomy, dobrze będzie wykonać wspomniany wcześniej posiew moczu. Zwłaszcza, jeśli utrzymują się przez długi czas.

Escherichia coli w moczu - czy jest zaraźliwa?

Ryzyko pojawienia się Escherichia coli w moczu wzrasta gdy nie przestrzegamy zasad higieny. Ryzyko zakażenia wzrasta też u osób aktywnych seksualnie. Mimo tego, że te bakterie są jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia układu moczowego, to mogą wywołać też inne problemy, takie jak zatrucia pokarmowe, zapalenie otrzewnej albo opon mózgowych. Warto więc myć i dokładnie gotować żywność i wodę, którą spożywamy.

Escherichia coli w moczu - jak leczyć?

Escherichia coli w moczu leczy się za pomocą antybiotyków, często określanych na podstawie wykonanego wcześniej posiewu moczu. Lek stosuje się przez kilka dni, zazwyczaj trwa to do tygodnia. Występujące objawy znikają już po około trzech dniach. Jednak pomimo wyleczenia, czasami zakażenie może nawracać, nawet do kilku razy w roku.

Bardzo ważne jest też, aby nie przerywać terapii antybiotykami gdy tylko objawy ustaną, ponieważ może to doprowadzić do wykształcenia odporności na lek u tych bakterii, które zostały w naszym układzie moczowym, przez co choroba wróci i trudniej się będzie ich pozbyć.

Z uwagi na fakt, że bakterie te są częścią naszej flory bakteryjnej i pozbycie się ich może osłabić nasz układ trawienny, wraz z antybiotykoterapią stosuje się też probiotyki, które chronią jelita przed patogenami.

Tagi: Dziecko