Farbowanie włosów w ciąży
pixabay.com
Jan Hylla - 3 Lutego 2021

Farbowanie włosów w ciąży

Kobieta w ciąży często w jakimś stopniu traci kontrolę nad swoim ciałem. Aby ją odzyskać czasem musi zmieć coś, na co ma wpływ. Niektóre przyszłe mamy stwierdzają, że zmiana koloru włosów to dobry pomysł (a niektóre nie chcą, aby uwidoczniły się im odrosty, jeśli stale farbują włosy). Pojawia się jednak pytanie – czy farbowanie włosów w ciąży nie jest szkodliwe?

Metody farbowania włosów

Zarówno fryzjerstwo jak i kosmetologia cechuje ogromna ilość różnych technik, mających na celu osiągnięcie zamierzonego efektu. W przypadku zmiany koloru włosów jednak, tych technik jest dość niewiele, ponieważ wyróżnia się 2.

Rozjaśnianie – podczas zabiegu rozjaśniania włosów używane są preparaty zawierające substancje, których działanie opiera się na niszczeniu melaniny znajdującej się w obrębie wnętrza struktury włosa.

Tradycyjne farbowanie – zabiegi tradycyjne obejmują trwałe, półtrwałe lub tymczasowe barwienie włosów. Stopień utrwalenia zależy od wybranego do przeprowadzanie farbowania produktu.

Bezpieczeństwo farbowania włosów w ciąży

Ciężarne często świadomie rezygnują z wielu produktów kosmetycznych, ponieważ ich wpływ na rozwijające się w ich łonie dziecko może być szkodliwy, lub jest nieustalony. Nie pomaga fakt, że producenci kosmetyków farbujących dość często zmieniają ich skład. Tak samo jak nie ma obecnie żadnych badań, które miałyby potwierdzać negatywny wpływ farbowania włosów na ciążę, tak samo niewielu jest specjalistów, którzy zagwarantują w 100%, że żadnego wpływu nie ma.

Przyjmuje się ogólną zasadę, że owszem pewna, nieznaczna ilość substancji chemicznych zawartych w farbach do włosów może zostać wchłonięta, niemniej jednak uznaje się, że ilości te są na tyle nieznaczne, że nie powinny mieć żadnego wpływu na dziecko. Ryzyko przedostania się z krwioobiegiem do łożyska jest prawdopodobnie zerowe. Jednym z argumentów jest to, że farbowanie wpływa głównie na zewnętrzną część włosa i nawet w przypadku podrażnień skóry na głowie kobiety – to podrażnienie i ewentualne dolegliwości nie przenoszą się dalej.

Wśród zwolenników farbowania włosów w ciąży istnieje jednak jedno ‘ale’ – nawet oni nie zalecają robić tego w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy płód wciąż jest w fazie intensywnej organogenezy a jego ryzyko uszkodzenia i poronienia jest zdecydowanie najwyższe.

Farbowanie włosów w ciąży – jak się do tego zabrać?

Aby procedura farbowania włosów przebiegła pomyślnie i bez komplikacji warto zapamiętać kilka żelaznych zasad odnośnie do farbowania włosów w ciąży. Jeśli będziemy ich przestrzegać, będziemy mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby zabieg przyniósł oczekiwany efekt i pozostał bezpieczny dla maluszka. Oto te zasady:

  • w ciąży na farbowanie włosów lepiej udać się do zakładu fryzjerskiego. Dobrze jest poszukać takiego, który ma dużo pozytywnych opinii i będziemy mieć pewność, że spełnia wszelkie standardy sanitarne.
  • Koniecznie przed farbowaniem poinformuj fryzjera, że jesteś w ciąży
  • Nie wykonuj koloryzacji włosów w pierwszym trymestrze (niektórzy zalecają nawet poczekanie do 24 tygodnia ciąży)
  • Do farbowania włosów w ciąży powinno używać się farb niezawierających substancji takich jak amoniak oraz innych potencjalnie szkodliwych. Warto upewnić się, że salon dysponuje kosmetykami dedykowanymi dla ciężarnych.
  • Skróć czas przebywania w salonie do minimum – nawet jeśli to nowoczesne, dobrze wentylowane pomieszczenie, nie zaleca się dłuższego wdychania ‘oparów’ salonów fryzjerskich, jeśli oczekuje się dziecka
  • Pamiętaj – że całe ciało w ciąży jest zdane na łaskę i niełaskę hormonów. Może okazać się, że koloryzacja włosów przyniesie przez nie inne efekty niż oczekiwałaś.
  • Radykalne zmiany koloru zostaw na okres po zakończeniu karmienia dziecka, do tego czasu lepiej unikać tego typ koloryzacji.
  • Farbowanie włosów w ciąży, pomimo, że nie udowodniono jego szkodliwości nie powinno być wykonywane częściej niż co 4-6 tygodni.

To naturalne, że ciężarna chce czuć się dobrze ze swoim ciałem i czasem po prostu musi coś zmienić. Warto się jednak zastanowić, czy nie lepiej włosy skrócić lub zmienić ich uczesanie. Mimo wszystko, nożyczki są o wiele mniej inwazyjne niż farba.

Bibliografia

https://dziendobry.tvn.pl/a/farbowanie-wlosow-w-ciazy-co-warto-wiedziec

https://parenting.pl/farbowanie-wlosow-w-trakcie-ciazy

https://parenting.pl/farbowanie-wlosow-w-ciazy

https://hpba.pl/czy-mozna-farbowac-wlosy-w-ciazy/

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News