portalparentingowy.pl
Faza folikularna

pixabay.com

Faza folikularna

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Aleksandra Kurowska

Udostępnij:

Faza folikularna rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem miesiączki, kończy się zaś gdy zaczyna się owulacja. Ciało kobiety produkuje w tym czasie hormon foliokulotropowy oraz estrogen. W jaki sposób organizm przygotowuje się do ciąży i jakie zmiany

Czym jest faza folikularna?

Faza folikularna rozpoczyna pierwszy etap cyklu miesiączkowego, jej początek wyznacza pierwszy dzień miesiączki, a kończy się wraz z rozpoczęciem owulacji. Następnie cykl przechodzi w etap owulacyjny, czyli okres, w którym kobieta jest najbardziej płodna, a na koniec cykl wchodzi w fazę lutealną.

Podczas fazy folikularnej rozwijają się pęcherzyki jajnikowe i zaczynają produkować estrogen, a dzięki niemu zmienia się błona macicy. Tworzy się w niej środowisko przyjazne plemnikom, dzięki czemu mogą tam łatwiej przetrwać a także dotrzeć do komórki jajowej. Sama błona zaś złuszcza się, zmniejszając grubość i w tym momencie cyklu menstruacyjnego jest w swoim najcieńszym stadium. Potem, gdy organizm zacznie przygotowywać się na możliwość ciąży, znowu stanie się grubsza.

Zmiany w śluzie są po to, aby ułatwić plemnikom poruszanie się w środowisku pochwy, więc całkiem zwyczajne jest, gdy zaobserwuje się go o wiele więcej, niż zazwyczaj. Śluz może nawet być mylony z upławami, ale to naturalna reakcja ciała kobiety. Zazwyczaj będzie białawy, rozciągliwy i lepki.

W połowie tej fazy pojawia się pęcherzyk dominujący, posiadający najwięcej estrogenów. To w nim znajduje się komórka jajowa, uwalniana podczas owulacji. Krótko zanim to nastąpi, w pęcherzyku dominującym szybko rośnie ilość estrogenu. Dzięki estrogenowi w ciele kobiety pojawi się też więcej glikogenu. Działa on przeciwzapalnie, zapobiega infekcjom bakteryjnym.

Faza folikularna zmienia też wygląd zewnętrzny kobiety. Poprawia się cera, a włosy są bardziej błyszczące i odżywione.

Faza folikularna – ile trwa?

Dokładny czas trwania fazy folikularnej różni się między kobietami. Średnio należy przyjąć, że jeśli cały cykl trwa dwadzieścia osiem dni, to ta faza potrwa około czternastu, o ile kobieta miesiączkuje regularnie. Podczas niej zmieniają się poziomy hormonów płciowych, zwiększając ilość estrogenu. Ilość progesteronu w tym okresie jeszcze się nie zwiększa, dzieje się tak dopiero po owulacji.

Faza folikularna – FSH

W trakcie fazy folikularnej przysadka mózgowa zwiększa produkcję hormonu folikulotropowego, czyli FSH. Jego zadaniem jest stymulacja rozwoju pęcherzyków jajnikowych, które z kolei wydzielają estrogen. Dzięki niemu w macicy powstają warunki umożliwiające plemnikom przetrwanie. Śluz staje się obfity, a jego rozciągliwość pomaga plemnikom dotrzeć do komórki jajowej.

Prawidłowy poziom FSH powinien wynosić od 1,4 do 9,6j.m./l. Odchylenie od normy może wskazywać na zaburzenia. Jeśli poziom jest wyższy niż spodziewany, wskazuje to na zaburzenia dotyczące pracy jajników, a jeśli jest poniżej normy – świadczy o problemach z prawidłowym funkcjonowaniem przysadki mózgowej.

Im więcej estrogenu znajduje się we krwi, tym bardziej zmniejsza się poziom hormonu filikulotropowego. Poziom estrogenu zaś rośnie wraz z rozwojem pęcherzyków jajnikowych, tak więc wraz z nimi zmniejsza się wydzielanie FSH.

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >