portalparentingowy.pl
Dziecko

Pixabay (CC0 Domena publiczna)

Szczegóły w sprawie ferii zimowych. Rodzice nie będą zadowoleni

3 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Tegoroczne ferie zimowe będą znacząco różniły się od tych z poprzednich lat. Jakie obostrzenia będą obowiązywały od 4 do 17 stycznia? Odpowiadamy.

W tym roku szkolnym wszystkie dzieci będą miały ferie zimowe w tym samym czasie. Przerwa od nauki odbędzie się od 4 do 17 stycznia.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki w tym roku w okresie ferii zimowych wypoczynek organizowany może być wyłącznie w kraju.

Ferie zimowe 2021

W te ferie zimowe jak poinformowało MEN, dopuszczone są zaledwie dwie formy zorganizowanego wypoczynku, które muszą odbyć się wyłącznie na terenie kraju.

Ferie mogą być zorganizowane wyłącznie w formie półkolonii dla uczniów najmłodszych klas (I-IV) szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej, które realizują kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej.

Dopuszczona jest również forma obozów szkoleniowych dla uczniów, którzy uczęszczają do szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.

Organizatorem mogą być wyłącznie placówki edukacyjne, organy prowadzące szkoły lub placówki oraz stowarzyszenia i inne organizacje, których celem jest działalność wychowawcza i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki.

Wszystkie półkolonie muszą być organizowane według wytycznych, które zostały przygotowane przez MEN, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

Przemieszczanie się dzieci w czasie ferii zimowych

Pod koniec października rząd wprowadził nakaz, który polega na tym, że dzieci do 16 roku życia muszą przemieszczać się pod opieką rodzica lub opiekuna w godzinach od 8 do 16. Ten nakaz obowiązywać będzie również w czasie ferii.

Są jednak wyjątki, kiedy dziecko może przemieszczać się bez opiekuna i należą do nich:

  • dotarcie do szkoły, placówki oświatowej,

  • dotarcie miejsca przeprowadzania egzaminu zawodowego,

  • dotarcie miejsca realizacji praktyk zawodowych,

  • przemieszczanie się w ramach obozów sportowych i półkolonii.

Wielu rodziców i dzieci zastanawia się, jak będzie wyglądała sytuacja powrotu dzieci do placówek edukacyjnych po 17 stycznia. Jak informuje rząd, będzie zależało to od sytuacji epidemicznej w kraju.

Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiadał, że decyzja w tej sprawie zapadnie między 4 a 11 stycznia. Jak poinformował Czarnek branych jest pod uwagę kilka wariantów, w tym kontynuacja nauki zdalnej przez wszystkich uczniów i powrót do nauki w placówkach dla najmłodszych uczniów.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Gov.pl

Podobne artykuły

Terapia pedagogiczna

Szkoła

Terapia pedagogiczna

Czytaj więcej >
Ćwiczenia dla dyslektyków

Szkoła

Ćwiczenia dla dyslektyków

Czytaj więcej >
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

Szkoła

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

Czytaj więcej >
klasa

Szkoła

Przemysław Czarnek o nauce zdalnej. Przyznał, że nie był świadomy istnienia ważnego problemu

Czytaj więcej >
klasa

Szkoła

Rząd ma w planach nowy przedmiot szkolny. Na czym będzie polegał?

Czytaj więcej >
Z ostattniej chwili

Szkoła

Decyzja w sprawie powrotu dzieci do szkół. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >