Dziecko
Pixabay (CC0 Domena publiczna)
Jessika Piechocka - 3 Stycznia 2021

Szczegóły w sprawie ferii zimowych. Rodzice nie będą zadowoleni

Tegoroczne ferie zimowe będą znacząco różniły się od tych z poprzednich lat. Jakie obostrzenia będą obowiązywały od 4 do 17 stycznia? Odpowiadamy.

W tym roku szkolnym wszystkie dzieci będą miały ferie zimowe w tym samym czasie. Przerwa od nauki odbędzie się od 4 do 17 stycznia.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki w tym roku w okresie ferii zimowych wypoczynek organizowany może być wyłącznie w kraju.

Ferie zimowe 2021

W te ferie zimowe jak poinformowało MEN, dopuszczone są zaledwie dwie formy zorganizowanego wypoczynku, które muszą odbyć się wyłącznie na terenie kraju.

Ferie mogą być zorganizowane wyłącznie w formie półkolonii dla uczniów najmłodszych klas (I-IV) szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej, które realizują kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej.

Wszystko poszło na żywo, dosadne słowa eksperta ws. 500 plus. Wszystko poszło na żywo, dosadne słowa eksperta ws. 500 plus. "500 plus na drugie dziecko było dobrym rozwiązaniem"Czytaj dalej

Dopuszczona jest również forma obozów szkoleniowych dla uczniów, którzy uczęszczają do szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.

Organizatorem mogą być wyłącznie placówki edukacyjne, organy prowadzące szkoły lub placówki oraz stowarzyszenia i inne organizacje, których celem jest działalność wychowawcza i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki.

Wszystkie półkolonie muszą być organizowane według wytycznych, które zostały przygotowane przez MEN, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

Przemieszczanie się dzieci w czasie ferii zimowych

Pod koniec października rząd wprowadził nakaz, który polega na tym, że dzieci do 16 roku życia muszą przemieszczać się pod opieką rodzica lub opiekuna w godzinach od 8 do 16. Ten nakaz obowiązywać będzie również w czasie ferii.

Są jednak wyjątki, kiedy dziecko może przemieszczać się bez opiekuna i należą do nich:

  • dotarcie do szkoły, placówki oświatowej,
  • dotarcie miejsca przeprowadzania egzaminu zawodowego,
  • dotarcie miejsca realizacji praktyk zawodowych,
  • przemieszczanie się w ramach obozów sportowych i półkolonii.

Wielu rodziców i dzieci zastanawia się, jak będzie wyglądała sytuacja powrotu dzieci do placówek edukacyjnych po 17 stycznia. Jak informuje rząd, będzie zależało to od sytuacji epidemicznej w kraju.

Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiadał, że decyzja w tej sprawie zapadnie między 4 a 11 stycznia. Jak poinformował Czarnek branych jest pod uwagę kilka wariantów, w tym kontynuacja nauki zdalnej przez wszystkich uczniów i powrót do nauki w placówkach dla najmłodszych uczniów.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Gov.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News