Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:12

Giardioza

Giardioza
pixabay.com

Czym jest giardioza?

Giardioza to nic innego jak choroba pasożytnicza jelita cienkiego, którą wywołują pierwotniaki gatunku Giardia intenstinalis (w innym nazewnictwie Giardia lamblia). Choroba jest dość powszechna i szczególnie popularna w krajach o klimacie tropikalnym, gdzie wysoka wilgotność i niski poziom warunków sanitarnych wpływają na możliwość rozprzestrzeniania się choroby.

Jak dochodzi do zarażenia się giardiozą?

Aby zarazić się chorobą należy spożyć formę przetrwalnikową pierwotniaka którą jest cysta. Wystarczy relatywnie niewielka ilość, bo od 10 do 100 cyst (a mówimy o naprawdę niewielkim organizmie). Cysty mogą zostać spożyte wraz z zakażonym jedzeniem, jeśli dostały się na nie po przygotowaniu (osoba z brudnymi rękami, na której znajdują się cysty podaje jedzenie osobie zdrowej). Głównym źródłem pierwotniaka są zbiorniki wodne, czy ujęcia wody pitnej. Jedyną forma ochrony przed zakażeniem cystami jest przegotowywanie lub filtrowanie wody przed spożyciem, ponieważ chlorowanie nie gwarantuje skuteczności.

Giardioza – objawy choroby

Giardioza objawia się zazwyczaj jako dolegliwości od strony układu pokarmowego z naciskiem na jelita i żołądek. Rozmnażaniu pasożytów sprzyja niedokwaśność soku żołądkowego a ich osadzenie się w organizmie człowieka może dać wiele różnych objawów, te będą częściowo uzależnione od tego jak silna i intensywna będzie inwazja. Objawami giardiozy mogą być (szczególnie obserwowane u dzieci):

  • Zaburzenia trawienia

  • Nudności

  • Napadowe bóle brzucha

  • Wychudzenie

  • Niedorozwój fizyczny

  • Skłonności do biegunek przemiennych z zaparciami

  • Wyjątkowo nieprzyjemnie pachnące stolce

  • Niedokrwistość

Zdarza się, że giardioza objawia się poprzez okresowe, lecz nie trwające długo gorączki połączone z niskim ciśnieniem krwi i ogólnie złym samopoczuciem. Ponadto chory może mieć szczególnie nieprzyjemny trądzik lub alergiczną wysypkę na ciele.

Giardioza – rozpoznanie choroby

Diagnostyka choroby opiera się o badanie parazytologiczne kały na obecność w nim cyst. Badanie, aby wynik był wiarygodny musi zostać powtórzone trzykrotnie w odstępach kilkudniowych. Ocenę kału powinien przeprowadzać parazytolog o wysokich kwalifikacjach i dużym doświadczeniu, ponieważ cysty pasożyta można pomylić z innymi elementami kału. Jeśli występują trudności w diagnostyce stosuje się wówczas przeprowadza się badanie treści dwunastnicy, do której pobrania używa się specjalnego zgłębnika lub enterotestu. W treści tej wykryć można trofozoity. Materiał musi być jednak dostarczony do laboratorium niezwłocznie po badaniu, ponieważ trofozoity stosunkowo szybko tracą zdolność poruszania się, w związku z czym nie da się ich odróżnić od innych elementów morfotycznych.

Tagi: Dziecko