portalparentingowy.pl
Giardioza

pixabay.com

Giardioza

25 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Choroba wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia może atakować nawet 10% populacji dorosłych i od 25 do 50% populacji dzieci! Czym jest, jak z nią walczyć i czy należy się jej obawiać?

Czym jest giardioza?

Giardioza to nic innego jak choroba pasożytnicza jelita cienkiego, którą wywołują pierwotniaki gatunku Giardia intenstinalis (w innym nazewnictwie Giardia lamblia). Choroba jest dość powszechna i szczególnie popularna w krajach o klimacie tropikalnym, gdzie wysoka wilgotność i niski poziom warunków sanitarnych wpływają na możliwość rozprzestrzeniania się choroby.

Jak dochodzi do zarażenia się giardiozą?

Aby zarazić się chorobą należy spożyć formę przetrwalnikową pierwotniaka którą jest cysta. Wystarczy relatywnie niewielka ilość, bo od 10 do 100 cyst (a mówimy o naprawdę niewielkim organizmie). Cysty mogą zostać spożyte wraz z zakażonym jedzeniem, jeśli dostały się na nie po przygotowaniu (osoba z brudnymi rękami, na której znajdują się cysty podaje jedzenie osobie zdrowej). Głównym źródłem pierwotniaka są zbiorniki wodne, czy ujęcia wody pitnej. Jedyną forma ochrony przed zakażeniem cystami jest przegotowywanie lub filtrowanie wody przed spożyciem, ponieważ chlorowanie nie gwarantuje skuteczności.

Giardioza – objawy choroby

Giardioza objawia się zazwyczaj jako dolegliwości od strony układu pokarmowego z naciskiem na jelita i żołądek. Rozmnażaniu pasożytów sprzyja niedokwaśność soku żołądkowego a ich osadzenie się w organizmie człowieka może dać wiele różnych objawów, te będą częściowo uzależnione od tego jak silna i intensywna będzie inwazja. Objawami giardiozy mogą być (szczególnie obserwowane u dzieci):

  • Zaburzenia trawienia

  • Nudności

  • Napadowe bóle brzucha

  • Wychudzenie

  • Niedorozwój fizyczny

  • Skłonności do biegunek przemiennych z zaparciami

  • Wyjątkowo nieprzyjemnie pachnące stolce

  • Niedokrwistość

Zdarza się, że giardioza objawia się poprzez okresowe, lecz nie trwające długo gorączki połączone z niskim ciśnieniem krwi i ogólnie złym samopoczuciem. Ponadto chory może mieć szczególnie nieprzyjemny trądzik lub alergiczną wysypkę na ciele.

Giardioza – rozpoznanie choroby

Diagnostyka choroby opiera się o badanie parazytologiczne kały na obecność w nim cyst. Badanie, aby wynik był wiarygodny musi zostać powtórzone trzykrotnie w odstępach kilkudniowych. Ocenę kału powinien przeprowadzać parazytolog o wysokich kwalifikacjach i dużym doświadczeniu, ponieważ cysty pasożyta można pomylić z innymi elementami kału. Jeśli występują trudności w diagnostyce stosuje się wówczas przeprowadza się badanie treści dwunastnicy, do której pobrania używa się specjalnego zgłębnika lub enterotestu. W treści tej wykryć można trofozoity. Materiał musi być jednak dostarczony do laboratorium niezwłocznie po badaniu, ponieważ trofozoity stosunkowo szybko tracą zdolność poruszania się, w związku z czym nie da się ich odróżnić od innych elementów morfotycznych.

Giardioza – leczenie choroby

Jeśli chodzi o leczenie giardiozy, tak jak w przypadku innych chorób wywołanych przez pasożyty terapia powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty. Rodzaj leku i jego dawkowanie powinno zostać dobrane indywidualnie dla każdego pacjenta, a tan powinien zaleceń bezwzględnie przestrzegać. Nie wolno zapominać, że leki czy preparaty wykorzystywane w leczeniu chorób wywołanych przez pasożyty nie pozostają obojętne dla organizmu i samowolka w tej materii może powodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne osoby leczącej się na własną rękę. Szczególnie najmłodsi pacjenci narażeni są na ciężkie zatrucia. Nieprzekraczanie dawki podanej przez lekarza jest o tyle istotne, że nawet przy prawidłowym dawkowaniu zdarzają się skutki uboczne leczenia takie jak biegunka, nudności, uporczywego swędzenia skóry, zawrotów głowy czy uczucia permanentnego rozdrażnienia.

Całkowite wyleczenie jest utrudnione, ponieważ choroba jest bardzo powszechna i może występować u wielu członków gospodarstwa domowego jednocześnie. Sprawy nie ułatwia również fakt, że cysty pasożyta mają wysokie zdolności przetrwania oraz rozmnażania się, co utrudnia ich całkowitą eliminację. Poza stosowaniem leków, domownicy powinni przestrzegać reżimu sanitarnego, często myć ręce etc. W walce z giardiozą pomocna może być szeroka diagnostyka w przypadku wykrycia zakażenia u jednej osoby w środowisku. Dla przykładu, jeśli Giardioza zostanie wykryta u dziecka uczęszczającego do przedszkola, przebadani powinni zostać rodzice dziecka, domownicy a także pracownicy i uczniowie placówki przedszkolnej.

Bibliografia

https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/choroby-dzieciece,giardioza---objawy--leczenie,artykul,1696386.html

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-pasozytnicze,lamblioza--giardioza----objawy-i-leczenie-u-dzieci-i-doroslych,artykul,1579178.html

https://medycynatropikalna.pl/choroba/giardioza

https://pl.wikipedia.org/wiki/Giardioza

undefined

Podobne artykuły

spirala

Ciąża i poród

Dziecko przyszło na świat ze spiralą w rączce

Czytaj więcej >
kobieta urodziła dziecko na lotnisku

Ciąża i poród

Kobieta urodziła dziecko na lotnisku. Nadała mu oryginalne imię

Czytaj więcej >
Fast foody a ciąża

Ciąża i poród

Czy jedzenie fast foodów utrudnia zajście w ciążę?

Czytaj więcej >
Zielone wody płodowe

Ciąża i poród

Co oznaczają zielone wody płodowe? Jakie niosą za sobą ryzyko?

Czytaj więcej >
Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążę

Ciąża i poród

Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążę

Czytaj więcej >
Brittany Jacobs

Ciąża i poród

Kobieta podczas porodu dowiedziała się, że ma podwójny system rozrodczy

Czytaj więcej >