portalparentingowy.pl
Grupy cytologiczne – co oznaczają? Skala Papanicolau, system Bethesda

unsplash.com/ Clay Banks

Grupy cytologiczne – co oznaczają? Skala Papanicolau, system Bethesda

21 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Najważniejszym badaniem w profilaktyce raka szyjki macicy jest cytologia. Obecnie lekarze rekomendują korzystanie z systemu Bethesda, ale wciąż najpopularniejszym sposobem opisu badania cytologicznego jest skala Papanicolau. Na jej podstawie wyróżn

Badanie cytologiczne, a profilaktyka

Badanie cytologiczne jest podstawowym i najważniejszym badaniem w kierunku raka szyjki macicy. Nie dość, że pozwala wykryć zmiany nowotworowe we wczesnym stadium, to wskazuje także na obecność komórek przedrakowych. Dzięki temu regularne wykonywanie cytologii umożliwia nie tylko całkowite wyleczenie, ale także wykrycie zmian, które w przyszłości mogłoby stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dlatego też zaleca się regularne wykonywanie badań, ponieważ to jedyny sposób, aby w porę wykryć niepokojące zmiany. Zdaniem specjalistów pierwszą cytologię należy wykonać w momencie rozpoczęcia współżycia, albo jeśli to nie nastąpiło, po 25 roku życia. O ile badanie nie wykaże żadnych niepokojących zmian, kolejną cytologię powinno się wykonać za 3 lata.

Kiedy wykonać cytologię w ciąży?

Wykonanie badania cytologicznego w ciąży jest absolutną koniecznością. Najczęściej zaleca się wykonanie badania przed 10 tygodniem ciąży. Jeśli wynik jest niejednoznaczny albo nieprawidłowy, zaleca się powtórzenie badania. Cytologia w ciąży jest badaniem całkowicie bezpiecznym, dlatego nie ma obawy, że mogłoby zaszkodzić dziecku. W przypadku kobiet spodziewających się dziecka badanie to wygląda dokładnie tak samo i nie ma żadnego wpływu na ciążę.

Grupy cytologiczne – co oznaczają?

Grupy cytologiczne to opis zawierający wynik badania cytologicznego według pięciostopniowej skali Papanicolaou. Jest to najpopularniejsza metoda opisu wyników cytologii, ale zdaniem niektórych specjalistów nie jest ona wystarczająca, ponieważ zawiera zbyt mało informacji, przez co opis nie jest dostatecznie dokładny i precyzyjny. Mimo to skala Papanicolau jest wciąż najczęściej stosowanym sposobem opisu badania cytologicznego.

Grupy cytologiczne wg skali Papanicolaou

  • Grupa I

Do pierwszej grupy zaliczają się wyniki badań w których stwierdzono obecność jedynie prawidłowych komórek nabłonka i brak jakichkolwiek niepokojących objawów. Dzięki temu nie ma potrzeby powtórzenia badania i kolejna cytologia może być wykonana dopiero za 2-3 lata, chyba, że lekarz zaleci, żeby następne badanie wykonać wcześniej.

  • Grupa II

Do drugiej grupy zaliczają się wyniki badań, w których zauważono pojawienie się zmian zapalnych komórek nabłonka. Nie oznacza to jednak, że pojawiły się zmiany rakowe lub przedrakowe. W takiej sytuacji niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia zmian zapalnych. W tym celu lekarz powinien przepisać leki przeciwzapalne a następnie powtórzyć badanie. Wyniki badań wskazujące na II grupą nie powinny wzbudzać podejrzeń czy niepokoju, ponieważ nie wskazują na groźne zmiany. Co więcej, zdecydowanie najczęściej wyniki badań wskazują właśnie na tę grupę.

  • Grupa III

Do III grupy zaliczają się wyniki, które uznawane są za podejrzane. Oznacza to, że w badanym materiale znalazły się komórki dysplastyczne, czyli nieprawidłowe, które mogą świadczyć o zmianach przedrakowych. Wśród innych przyczyn pojawienia się nieprawidłowych komórek można wskazać także zakażenia wirusowe oraz silne stany zapalne. W takim przypadku wynik badania wskazuje także na stopień dysplazji, określany jako mały, średni albo duży. Jeśli zmiany zostały określone jako średnie lub duże należy wykonać dodatkowe badania, takie jak biopsja albo kolposkopia. Dopiero po postawieniu diagnozy i odpowiednim leczeniu można powtórzyć badanie cytologiczne.

  • Grupa IV

Do grupy IV zaliczają się wyniki świadczące o pojawieniu się pojedynczych komórek atypowych. Wskazują one na obecność zmian rakowych w obrębie nabłonka. Na szczęście jeśli zmiana nowotworowa zostanie wykryta odpowiednio wcześnie rokowania są bardzo dobre. W przypadku takich wyników badań konieczna jest dalsza diagnostyka, w tym celu wykonuje się dodatkowe badania szyjki macicy.

  • Grupa V

Do grupy V zaliczają się wyniki badań stwierdzające, że w badanym materiale znajdują się liczne zmiany nowotworowe, nazywane rakiem inwazyjnym. Trzeba jednak pamiętać, że taki wynik nie musi oznaczać nowotworu, ale wskazuje na duże prawdopodobieństwo. Oczywiście, gdy dalsza diagnostyka potwierdzi obecność raka szyjki macicy, jeśli zostanie on odpowiednio wcześnie wykryty i pacjentka podda się leczeniu, są duże szanse, że uda się go pokonać.

System Bethesda

Innym sposobem opisu wyników badań cytologicznych jest system Bethesda. Coraz częściej można spotkać się z opinią, że jest on bardziej precyzyjny i dokładny od skali Papanicolaou, ale mimo to jest rzadziej stosowany. Według systemu Bethesda wyniki badań są określane w następujący sposób: cytologia prawidłowa, cytologia prawidłowa z łagodnym stanem zapalnym, cytologia prawidłowa ze stanem zapalnym, AGUS/ASCUS – wynik nieprawidłowy, Bethesda LSIL – wynik nieprawidłowy, Bethesda HSIL – wynik nieprawidłowy.

Podobne artykuły

Przeziębienie u niemowlaka

Zdrowie

Przeziębienie u niemowlaka - kiedy może wzbudzać niepokój?

Czytaj więcej >
Odwodnienie u niemowląt

Zdrowie

Odwodnienie u niemowląt - przyczyny, objawy i leczenie

Czytaj więcej >

Zdrowie

Przygotowania do ciąży. Co jeść i suplementować, by starania były skuteczne, a dziecko zdrowe?

Czytaj więcej >
Dzieci: profesor Gut o szczepieniu

Zdrowie

Wirusolog o szczepieniach dzieci. Zapytaliśmy prof. Włodzimierza Guta o granicę wiekową

Czytaj więcej >
Mama szukała przyczyny wysypki u dzieck

Zdrowie

Mama zauważyła u córki dziwną wysypkę. Przez 9 miesięcy szukała sposobu by pozbyć się zmian

Czytaj więcej >
Minister Zdrowia o szczepionkach dla dzieci

Zdrowie

Minister zdrowia o szczepionkach dla dzieci: "Jeśli dobrze pójdzie, to w wakacje będziemy szczepili chętne"

Czytaj więcej >