portalparentingowy.pl
Grypa żołądkowa w ciąży

pixabay.com

Grypa żołądkowa w ciąży

22 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Grypa żołądkowa to jedna z najczęstszych dolegliwości jakie towarzyszą układowi pokarmowemu. Czy jest to niebezpieczna choroba? Czy da się jej uniknąć? Jak leczyć grypę żołądkową i jaki może ona mieć wpływ na nasze nienarodzone jeszcze dziecko?

Czym jest grypa żołądkowa?

Grypa żołądkowa znana również jako jelitówka to nic innego jak wirusowe zakażenie układu pokarmowego. Źródłami zakażenia mogą być zarówno adenowirusy, norowirusy lub rotawirusy. Te po przedostaniu się do błony śluzowej zaczynają ją niszczyć. Transmisja choroby może odbywać się drogą pokarmową lub kropelkową. Grypa żołądkowa, to jedna z najczęstszych niebakteryjnych infekcji układu pokarmowego, a jej powiązania z grypą sezonową kończą się na nazwie (jelitówka nie jest tak naprawdę grypą) i tym, że również ona występuje najczęściej w sezonie jesiennym, gdy odporność ludzkiego organizmu jest statystycznie rzecz ujmując najniższa.

Objawy grypy żołądkowej w ciąży

Grypę żołądkową ciężko przeoczyć, zwiastują ją bardzo charakterystyczne objawy, które ciężko pomylić z innymi dolegliwościami (ewentualnie, można ją pomylić z objawami ciąży charakterystycznymi dla pierwszego trymestru). Do typowych objawów jelitówka zaliczamy zatem:

  • Biegunkę lub wodniste luźne stolce

  • Wymioty

  • Dreszcze

  • Bóle mięśni

  • Ból brzucha

  • Zmęczenie

  • Psychiczne rozbicie

Objawy są niezwykle uciążliwe, nawet dla osób, które nie spodziewają się dziecka. Szczególnie doskwierają wymioty i biegunka, ponieważ mogą zdarzać się do kilkunastu razy na dobę, co potęguje uczucie przemęczenia, które w przypadku ciężarnych i tak nie rozpieszcza przyszłej mamy.

Leczenie grypy żołądkowej w ciąży

Z racji szczególnego stanu jakim jest ciąża, wszelkie formy leczenia choroby są z urzędu utrudnione, przez ograniczenia w możliwości stosowania leków. Aby zminimalizować skutki choroby należy przestrzegać pewnych zasad. Jedną z nich, bardzo istotną jest zadbanie o naprawę zniszczonej flory bakteryjnej jelit. W tym celu kobieta powinna przyjmować probiotyki – nie wyleczą one choroby, ale pomogą w szybszej regeneracji organizmu. Jelitówka cechuje się tym, że jej objawy takie jak biegunka czy wymioty są na tyle częste i obfite, że mogą powodować odwodnienie organizmu. Stan odwodnienia jest niebezpieczny nie tylko dla ciężarnych, ale dla nich w szczególności. Dlatego nie wolno zapominać o prawidłowym nawadnianiu organizmu, w tym celu nie wystarczy spożywać dużej ilości płynów. Najlepiej, aby była to woda z elektrolitami ewentualnie napoje z dużą ilością elektrolitów przeznaczone dla sportowców. Elektrolity są szczególnie istotne, ponieważ ich brak niekorzystnie wpływa na pracę mięśni – w tym serca oraz mięśni macicy.

W przypadku wystąpienia gorączki u przyszłej mamy, po kontakcie z lekarzem, może zostać dopuszczony do leczenia również paracetamol. Należy jednak pamiętać, że stosowanie jakichkolwiek leków, nawet tych dostępnych bez recepty jest surowo zabronione o ile ich stosowania nie zaleci lekarz. Przyjmowanie preparatów przeciw biegunce dostępnych nawet bez recepty może nieść zagrożenie dla dziecka.

Podczas trwania grypy żołądkowej ciężarna może również wspomagać się odpowiednią dietą. Dieta podczas choroby powinna być oparta na produktach o właściwościach zapierających oraz takich, które są lekkostrawne. Cokolwiek co zawiera błonnik, nie powinno znaleźć się w otoczeniu ciężarnej. Dobrym wyborem będą natomiast kaszki i kleiki ryżowe, banany czy gotowana marchewka.

W większości przypadków, jelitówka ustępuje samoistnie i nie ma konieczności odwiedzania lekarza czy hospitalizacji. Niemniej jednak w ciężkich przypadkach długotrwałej choroby takie działania również mogą być zalecane.

Profilaktyka grypy żołądkowej

W kwestii zapobiegania zarażeniu się grypą żołądkową, tak naprawdę niewiele można zrobić. Oczywiście utrzymywanie wysokiego standardu higieny osobistej i otoczenia na pewno może jakkolwiek pomóc, ale sam fakt, że odpowiedzialne za rozwój infekcji rotawirusy potrafią przeżyć poza organizmem człowieka nawet do 2 miesięcy i to na przeróżnych powierzchniach czyni jelitówkę niemal niemożliwą do uniknięcia. W myśl zasady, kto ma zachorować ten i tak zachoruje.

Czy jelitówka zagraża dziecku?

Ciężarne oraz kobiety planujące ciążę często zastanawiają się, co stanie się w sytuacji, jeśli zachorują na którąś z często występujących chorób – obawy wynikają z faktu, że przyjmowanie leków w ciąży jest w większości przypadków niewskazane lub nawet niemożliwe. Grypa żołądkowa do dość popularna choroba, w większości przypadków osoby dorosłe przechodzą ją bez powikłań i nie stanowi ona szczególnego zagrożenia, niemniej jednak, ciąża to stan szczególny i tutaj sytuacja jest zgoła inna. W przypadku grypy żołądkowej w ciąży szczególnie narażone jest nienarodzone jeszcze dziecko. Zagrożenia jakie niesie grypa żołądkowa dla dziecka to między innymi – ograniczenie wzrostu płodu, pęknięcie błon płodowych, przedwczesny poród, obumarcia płodu i poronienia.

Bibliografia

https://www.medonet.pl/zdrowie/pytania-do-lekarzy,czy-grypa-zoladkowa-w-ciazy-jest-grozna-dla-dziecka-,porada,06996908.html

https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/grypa-zoladkowa-w-ciazy-jak-leczyc-jelitowke-w-ciazy-aa-4eG3-eW29-Axrz.html#objawy-grypy-zolodkowej-w-ciazy

https://parenting.pl/grypa-zoladkowa-w-ciazy

https://www.babyboom.pl/ciaza/dolegliwosci-ciazowe/grypa-zoladkowa-w-ciazy

https://www.recepta.pl/artykuly/grypa-zoladkowa-w-ciazy-jak-ja-leczyc-ile-trwa-objawy

undefined

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >