portalparentingowy.pl
Grypa u niemowlaka

pixabay.com

Grypa u niemowlaka

31 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Co roku następuje sezon, w którym mamy do czynienia ze zwiększoną liczbą zachorowań na grypę. Choroba dziecka to nic przyjemnego, dlatego warto wiedzieć, z czym być może będziemy musieli zmierzyć się jako rodzice. Czy grypa jest niebezpieczna, czy

Czym jest grypa?

Grypa, to szczególnie zakaźna, sezonowa choroba wirusowa, której transmisja odbywa się drogą kropelkową. Z racji łatwości przenoszenia się, epidemie grypy mogą mieć charakter globalny. Ze względu na to, jakie gatunki mogą być zakażone wirusem, wyróżnia się 3 rodzaje grypy.

Objawy grypy u niemowlaka

Objawy grypy, które będą możliwe do zaobserwowania u niemowlęcia nie odbiegają szczególnie od objawów jakie można zaobserwować u osoby dorosłej. Do najbardziej popularnych należą:

  • Nagła gorączka

  • Brak apetytu

  • Kaszel

  • Ból gardła

  • Dreszcze i uczucie zimna

  • Katar

  • Rzężący oddech

  • Ból głowy

  • Powiększenie węzłów chłonnych

  • biegunka

Dolegliwości bólowe nie są bezpośrednio zgłaszane, niemowlęta nie potrafią wszak jeszcze mówić, natomiast może objawiać się to dotykaniem bolących miejsc połączonych z płaczem.

Czy grypa w wieku niemowlęcym jest niebezpieczna dla dziecka?

To pytanie, które niepokoi każdego rodzica. Czy choroba może być niebezpieczna dla dziecka. W większości przypadków niekoniecznie, choć tak, grypa tym różni się od kataru, że jej skutki mogą być nawet śmiertelne. W przypadku silnej biegunki połączonej z wysoką temperaturą u dziecka narażone jest ono na ryzyko odwodnienia, które może być przyczyną stanu zagrażającemu jego życiu. Jeśli dziecko ma biegunkę, nie chce przyjmować pokarmu ani wody – rodzice powinni niezwłocznie udać się do szpitala, ponieważ często w takich przypadkach konieczna jest hospitalizacja i np. podanie płynów za pomocą kroplówki.

Przebieg choroby

Objawy grypy u dziecka pojawiają się do 3 dni po zakażeniu i ich rozwój jest gwałtowny. Pierwszym obiektywnym objawem jaki można zaobserwować jest wysoka gorączka, możliwe są również towarzyszące jej dreszcze. Na tym etapie można się również spodziewać wystąpienia problemów z jedzeniem (spowodowanych bólem gardła) kaszlu i problemów z wydzieliną zalegającą w górnych drogach oddechowych.

Chorujące na grypę dziecko może oddychać inaczej niż zwykle, oddech będzie przyspieszony, płytki i zdarzać mogą się bezdechy. Na tym etapie spodziewać można się również wystąpienia biegunki lub wymiotów.

Leczenie grypy u niemowlaka

Jeśli grypa nie przybrała ciężkiej i niebezpiecznej postaci dla dziecka w większości wypadków stosuje się leczenie objawowe połączone z maksymalizacją wypoczynku maluszka. Tak jak w przypadku wielu innych infekcji leczenie grypy u niemowlaka jest objawowe, to oznacza, że staramy się łagodzić skutki choroby. W leczeniu grypy u niemowlaka mamy następujące metody:

Dziecku można podać (po uprzednim kontakcie z lekarzem) leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oparte o ibuprofen lub paracetamol, unikając tych, opartych o kwas acetylosalicylowy.

Jeśli dziecku dokucza kaszel lub wydzielina zatyka górne drogi oddechowe wówczas zaleca się inhalację z soli fizjologicznej, dopuszcza się również podanie roztworu soli wodnej do nosa dziecka

Dziecko musi pozostać odpowiednio nawodnione. Jeśli jest na piersi – często je przystawiać, podawać wodę lub wodę z elektrolitami.

Powikłania po grypie

Choroby wirusowe lubią powodować różnego rodzaju powikłania nawet po przechorowaniu, nie inaczej jest z grypą. Niemowlęta szczególnie narażone są na zapalenia oskrzeli oraz płuc, wtórne bakteryjne zapalenie płuc i oskrzelików, zapalenie ucha środkowego, zakażenia meningokokami, zaburzeni żołądkowo jelitowe i inne dolegliwości. W przypadku wystąpienia powikłań po grypie u dzieci poniżej 2 roku życia często konieczna jest hospitalizacja.

Profilaktyka grypy wśród niemowląt

Profilaktyka grupy u niemowląt ma w zasadzie dwa oblicza. Jednym z nich jest unikanie dużych skupisk ludzkich podczas trwania sezonu grypowego oraz przestrzeganie podstawowych zasad reżimy sanitarnego takich jak częste mycie rąk, dezynfekowanie powierzchni szczególnie narażonych na kontakt z wirusami (ekrany telefonów), oraz zasłanianie ust podczas kaszlenia i kichania (zasłanianie oczywiście zgięciem łokciowym). Mycie rąk dotyczy naturalnie zarówno dorosłych przebywających w otoczeniu dziecka jak i rączek samego dziecka.

Druga metoda to szczepienia ochronne przeciwko grypie. Szczepienie to można wykonywać raz do roku w sezonie zachorowań i można je podawać od momentu ukończenia 6 miesiąca życia przez dziecko. Jest ono szczególnie zalecane w przypadku dzieci żłobkowych i przedszkolnych, gdzie zachowanie jakiegokolwiek wyższego reżimu sanitarnego jest praktycznie niewykonalne. Szczepionka nie gwarantuje, że osoba nie zachoruje na grypę (wynika to z wielu czynników, takich jak chociażby różne szczepy grypy), natomiast nawet jeśli, to zaszczepienie się gwarantuje przynajmniej dużo łagodniejszy przebieg choroby.

Bibliografia

https://pl.wikipedia.org/wiki/Grypa#Rodzaje

https://parenting.pl/grypa-u-niemowlaka

https://www.mjakmama24.pl/niemowle/choroby-i-dolegliwosci/grypa-u-niemowlaka-dlaczego-grypa-u-malych-dzieci-jest-grozna-aa-7oCH-ayDm-fhHb.html#zapobieganie-grypie-u-niemowlat

https://wylecz.to/choroby-u-dzieci/grypa-u-niemowlat/

https://portal.abczdrowie.pl/grypa-u-niemowlecia-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/grypa-u-niemowlaka

undefined

Podobne artykuły

Przeziębienie u niemowlaka

Zdrowie

Przeziębienie u niemowlaka - kiedy może wzbudzać niepokój?

Czytaj więcej >
Odwodnienie u niemowląt

Zdrowie

Odwodnienie u niemowląt - przyczyny, objawy i leczenie

Czytaj więcej >

Zdrowie

Przygotowania do ciąży. Co jeść i suplementować, by starania były skuteczne, a dziecko zdrowe?

Czytaj więcej >
Dzieci: profesor Gut o szczepieniu

Zdrowie

Wirusolog o szczepieniach dzieci. Zapytaliśmy prof. Włodzimierza Guta o granicę wiekową

Czytaj więcej >
Mama szukała przyczyny wysypki u dzieck

Zdrowie

Mama zauważyła u córki dziwną wysypkę. Przez 9 miesięcy szukała sposobu by pozbyć się zmian

Czytaj więcej >
Minister Zdrowia o szczepionkach dla dzieci

Zdrowie

Minister zdrowia o szczepionkach dla dzieci: "Jeśli dobrze pójdzie, to w wakacje będziemy szczepili chętne"

Czytaj więcej >