Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Antygen HBs – co to jest, na czym polega badanie, jak leczyć?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Antygen HBs – co to jest, na czym polega badanie, jak leczyć?

HBs antygen – co to jest, na czym polega badanie, jak leczyć?
unsplash.com/ Martha Dominguez de Gouveia

Czym jest Hbs antygen?

HBs antygen to białko strukturalne umiejscowione na powierzchni wirusa HBV, które znajduje się w organizmie, w którym doszło do zakażenia HBV. Obecność wirusa HBV jest równoznaczna z byciem zarażonym wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Antygen HBs dodatni oznacza, że doszło do zarażenia, a antygen HBs ujemny świadczy o tym, że osoba badana jest zdrowa i tym samym nie została zakażona wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Często osoby zakażone nie zdają sobie z tego sprawy, ponieważ do zakażenia może dojść na wiele sposobów. Możliwe jest zarażenie się poprzez kontakt ze skażoną krwią, poprzez stosunek seksualny z osobą zakażoną albo w podczas porodu, jeśli matka była zakażona. Aby badanie HBs antygenu mogło wykazać obecność wirusa HVB potrzeba, aby upłynęło minimum 30 dni od momentu kontaktu z osobą zakażoną. Nie ma jednak na to reguły. Może się zdarzyć się, że badanie wykaże obecność wirusa dopiero po upływie niespełna dwóch miesięcy (około 50 dni), a bywa, że HBs antygen dodatni pojawia się już po dwóch tygodniach od zakażenia. Warto mieć świadomość, że w początkowym etapie wirusowe zapalenie wątroby spowodowane wirusem HVB nie daje żadnych objawów, dlatego koniecznie w razie wystąpienia ryzyka zakażenia należy wykonać badanie.

Kiedy należy wykonać badanie HBs antygen?

HBs antygen wykonuje się w kilku przypadkach. Ważnym wskazaniem jest prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem HVB. Obowiązkowo badaniu poddawane są wszystkie kobiety w ciąży, aby w razie wyniku dodatniego zapobiegać zakażeniu się noworodka poprzez kontakt z wydzieliną z dróg rodnych. Badanie wykonuje się również w przypadku osób, które chcą zostać dawcami narządów oraz krwi. Bardzo ważnym wskazaniem do wykonania tekstu na obecność antygenu HBs dodatniego jest wystąpienie któregoś z objawów, które mogą świadczyć o zakażeniu wirusem zapalenia wątroby. Mowa o gorączce, bólu stawów oraz kości, które mimo leczenia nie ustępują. Ewidentnym wskazaniem do wykonania badania jest pojawienie się jasnego stolca oraz ciemny odcień moczu.

HBs antygen – jaka jest norma?

Nie istnieją normy badania antygenu HBs. Wyróżniamy antygen HBs dodatni, który świadczy o tym, że doszło do zakażenia wirusem HBV, oraz antygen ujemny, który oznacza, że osoba poddana badaniu jest całkowicie zdrowa.

Badanie HBs antygen w ciąży

HBs antygen jest badaniem zalecanym wszystkim kobietom w ciąży. Wykonuje się je pod koniec ciąży, około 37. tygodnia. W przypadku uzyskania wyniku dodatniego daje to możliwość zapobiegania zarażeniu się wirusem HVB przez noworodka. W tym celu tuż po porodzie dziecko poza tradycyjną szczepionką przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B dodatkowo otrzymuje również immunoglobulinę, czyli przeciwciała, które mają za zadanie zapobiec zakażeniu się noworodka. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko, że dziecko zarazi się poprzez kontakt z wydzieliną dróg rodnych zakażonej matki. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby kobiety spodziewające się dziecka wykonały badanie HBs. Bardzo istotne dla prawidłowego przebiegu ciąży jest poinformowanie lekarza prowadzącego o wykryciu antygenu HBs dodatniego.

Tagi: Dziecko