portalparentingowy.pl
HBs antygen – co to jest, na czym polega badanie, jak leczyć?

unsplash.com/ Martha Dominguez de Gouveia

Antygen HBs – co to jest, na czym polega badanie, jak leczyć?

28 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Antygen HBs wykryty w badaniu krwi oznacza, że doszło do zakażenia wirusem HBV, który jest odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby. Profilaktycznie zaleca się wykonanie badania u wszystkich kobiet w ciąży, aby w razie wyniku dodatniego można b

Czym jest Hbs antygen?

HBs antygen to białko strukturalne umiejscowione na powierzchni wirusa HBV, które znajduje się w organizmie, w którym doszło do zakażenia HBV. Obecność wirusa HBV jest równoznaczna z byciem zarażonym wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Antygen HBs dodatni oznacza, że doszło do zarażenia, a antygen HBs ujemny świadczy o tym, że osoba badana jest zdrowa i tym samym nie została zakażona wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Często osoby zakażone nie zdają sobie z tego sprawy, ponieważ do zakażenia może dojść na wiele sposobów. Możliwe jest zarażenie się poprzez kontakt ze skażoną krwią, poprzez stosunek seksualny z osobą zakażoną albo w podczas porodu, jeśli matka była zakażona. Aby badanie HBs antygenu mogło wykazać obecność wirusa HVB potrzeba, aby upłynęło minimum 30 dni od momentu kontaktu z osobą zakażoną. Nie ma jednak na to reguły. Może się zdarzyć się, że badanie wykaże obecność wirusa dopiero po upływie niespełna dwóch miesięcy (około 50 dni), a bywa, że HBs antygen dodatni pojawia się już po dwóch tygodniach od zakażenia. Warto mieć świadomość, że w początkowym etapie wirusowe zapalenie wątroby spowodowane wirusem HVB nie daje żadnych objawów, dlatego koniecznie w razie wystąpienia ryzyka zakażenia należy wykonać badanie.

Kiedy należy wykonać badanie HBs antygen?

HBs antygen wykonuje się w kilku przypadkach. Ważnym wskazaniem jest prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem HVB. Obowiązkowo badaniu poddawane są wszystkie kobiety w ciąży, aby w razie wyniku dodatniego zapobiegać zakażeniu się noworodka poprzez kontakt z wydzieliną z dróg rodnych. Badanie wykonuje się również w przypadku osób, które chcą zostać dawcami narządów oraz krwi. Bardzo ważnym wskazaniem do wykonania tekstu na obecność antygenu HBs dodatniego jest wystąpienie któregoś z objawów, które mogą świadczyć o zakażeniu wirusem zapalenia wątroby. Mowa o gorączce, bólu stawów oraz kości, które mimo leczenia nie ustępują. Ewidentnym wskazaniem do wykonania badania jest pojawienie się jasnego stolca oraz ciemny odcień moczu.

HBs antygen – jaka jest norma?

Nie istnieją normy badania antygenu HBs. Wyróżniamy antygen HBs dodatni, który świadczy o tym, że doszło do zakażenia wirusem HBV, oraz antygen ujemny, który oznacza, że osoba poddana badaniu jest całkowicie zdrowa.

Badanie HBs antygen w ciąży

HBs antygen jest badaniem zalecanym wszystkim kobietom w ciąży. Wykonuje się je pod koniec ciąży, około 37. tygodnia. W przypadku uzyskania wyniku dodatniego daje to możliwość zapobiegania zarażeniu się wirusem HVB przez noworodka. W tym celu tuż po porodzie dziecko poza tradycyjną szczepionką przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B dodatkowo otrzymuje również immunoglobulinę, czyli przeciwciała, które mają za zadanie zapobiec zakażeniu się noworodka. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko, że dziecko zarazi się poprzez kontakt z wydzieliną dróg rodnych zakażonej matki. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby kobiety spodziewające się dziecka wykonały badanie HBs. Bardzo istotne dla prawidłowego przebiegu ciąży jest poinformowanie lekarza prowadzącego o wykryciu antygenu HBs dodatniego.

Zakażenie wirusem HVB – jak leczyć?

Jeśli w badaniu krwi zostanie wykryty HBs antygen mamy do czynienia z wirusowym zapaleniem wątroby typu B, które wymaga leczenia. W przeciwnym razie istnieje ryzyko pojawienia się marskości wątroby, czego następstwem może być nowotwór złośliwy wątroby. W przypadku stwierdzenia wirusowego zapalenia wątroby nie ma możliwość całkowitego pozbycia się wirusa HVB z organizmu. Leczenie polega na uniemożliwieniu dalszego rozmnażania się wirusa, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się raka, a także aby zapewnić choremu możliwie jak najlepszy komfort życia. W tym celu podaje się środki farmakologiczne, takie jak np. interferon, które hamują rozwój choroby. Ważnym elementem leczenia jest prowadzenie zdrowego trybu życia, oraz ograniczenie wszelkiej aktywności fizycznej. Osoby chore powinny spożywać lekkostrawne, zdrowe posiłki i całkowicie zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów.

Podobne artykuły

Przeziębienie u niemowlaka

Zdrowie

Przeziębienie u niemowlaka - kiedy może wzbudzać niepokój?

Czytaj więcej >
Odwodnienie u niemowląt

Zdrowie

Odwodnienie u niemowląt - przyczyny, objawy i leczenie

Czytaj więcej >

Zdrowie

Przygotowania do ciąży. Co jeść i suplementować, by starania były skuteczne, a dziecko zdrowe?

Czytaj więcej >
Dzieci: profesor Gut o szczepieniu

Zdrowie

Wirusolog o szczepieniach dzieci. Zapytaliśmy prof. Włodzimierza Guta o granicę wiekową

Czytaj więcej >
Mama szukała przyczyny wysypki u dzieck

Zdrowie

Mama zauważyła u córki dziwną wysypkę. Przez 9 miesięcy szukała sposobu by pozbyć się zmian

Czytaj więcej >
Minister Zdrowia o szczepionkach dla dzieci

Zdrowie

Minister zdrowia o szczepionkach dla dzieci: "Jeśli dobrze pójdzie, to w wakacje będziemy szczepili chętne"

Czytaj więcej >