portalparentingowy.pl
Hematokryt w ciąży

pixabay.com

Hematokryt w ciąży

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Morfologia krwi wykonywana gdy kobieta spodziewa się dziecka to powszechne badanie, mogące powiedzieć bardzo dużo o stanie jej zdrowia. Hematokryt to jeden z elementów tego badania, określający stosunek erytrocytów do objętości krwi. Jak zmi

Hematokryt w ciąży – normy

Hematokryt (czyli w skrócie HTC lub Ht) to stosunek objętości erytrocytów do objętości całej krwi, wyraża się go w procentach lub ułamkach. Kiedyś oceniano go na podstawie obserwacji erytrocytów oddzielonych od osocza po upłynięciu odpowiedniej ilości czasu od rozpoczęcia badania, teraz zaś robi się to automatycznie bazując na objętości i zawartości erytrocytów we krwi. Ocenia się go podczas morfologii krwi, i jest to bardzo ważne badanie, gdy kobieta spodziewa się dziecka.

Hematokryt w ciąży zależy od kilku czynników: ilości czerwonych krwinek, objętości całej krwi w naszym ciele, wieku pacjenta oraz płci.

HTC jest oceniany procentowo i biorąc pod uwagę powyższe czynniki, prawidłowe wartości wyglądają następująco:

  • u mężczyzn: 54%

  • u kobiet: od 37% do 47%

  • u dzieci: od 30% do 40%

Podczas ciąży jednak wartość ta się zmienia, ponieważ dochodzi do zwiększenia ilości czerwonych krwinek i objętości osocza w organizmie matki. Zmiany te pomagają przystosować się do faktu, że w łonie rozwija się dziecko. Wartość osocza zwiększa się wtedy o wiele bardziej, niż ilość czerwonych krwinek, co prowadzi do zmniejszenia ogólnej wartości hematokrytu.

U ciężarnych kobiet za normalną wartość HTC uważa się taką, która jest od 4% do nawet 7% niższa niż u kobiet, które nie spodziewają się dziecka. Wartości te zmieniają się dla poszczególnych trymestrów: w pierwszym jest to od 31% do 41%, w drugim od 30% do 39%, a w trzecim od 28% do 40%.

Podwyższony hematokryt – przyczyny

Tak podwyższony, jak i obniżony hematokryt w ciąży może świadczyć o problemach zdrowotnych. Podwyższony wskazuje na znacznie zwiększającą się ilość czerwonych krwinek lub spadek objętości osocza.

Czasami dzieje się tak z prozaicznych przyczyn, jak na przykład odwodnienie spowodowane długotrwałą biegunką. Nie należy jednak tego bagatelizować, zwłaszcza jeśli przyszła mama dba o prawidłowe uzupełnianie płynów, ponieważ równie dobrze może wskazywać na groźne choroby. Może to być nadkrwistość (wywołują ją często hormonalne guzy produkujące erytropoetynę), moczówka prosta albo nawet nowotwór nerek.

Podwyższony hematokryt w ciąży mogą powodować również choroby płuc i serca, zapalenie otrzewnej, przebywanie na dużych wysokościach czy rozległe oparzenia ciała.

Zagęszczenie krwi, który to objaw jest charakterystyczny dla podwyższonego HTC, może doprowadzić do nadciśnienia tętniczego. Mogą o tym świadczyć takie objawy jak krwotoki z nosa, zaczerwienienie oczu, ciągłe zmęczenie, duszności i ból w klatce piersiowej.

Obniżony hematokryt – przyczyny

Obniżony hematokryt w ciąży to zazwyczaj oznaka, że u przyszłej mamy doszło do zwiększenia objętości krwi, albo zmniejszenia ilości czerwonych krwinek. To często występuje naturalnie, jednak gdy obniżenie będzie zbyt duże może to świadczyć o schorzeniu, przez które produkcja czerwonych krwinek w szpiku nie jest tak wydajna jak powinna być (np. zwłóknienie szpiku).

Inne przyczyny to błędna budowa hemoglobiny, niedobór witamin (takich jak magnez czy kwas foliowy), marskość wątroby, choroby nowotworowe oraz anemia.

Ta ostatnia wyraża się nie tylko niską wartością hematokrytu w ciąży, ale też zmniejszeniem poziomu erytrocytów i ilości hemoglobiny we krwi. W tym przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i rozważyć wzbogacenie diety o produkty bogate w żelazo i kwas foliowy.

Hematokryt w ciąży – analiza wyniku

Sam tylko wynik badania hematokrytu w ciąży nie jest jeszcze podstawą do określenia stanu zdrowia pacjentki. Aby zyskać pewność należy jeszcze wykonać dodatkowe testy. HTC ocenia się wraz z innymi parametrami mierzącymi czerwone krwinki, takimi jak liczba erytrocytów we krwi czy poziom hemoglobiny.

Dopiero po wykonaniu wszystkich badań można stwierdzić, czy kobiecie bądź jej dziecku coś zagraża. Wyniki te pomagają też zdiagnozować problem, który mógłby zostać zbagatelizowany po samym teście na hematokryt w ciąży.

Tagi:

dziecko

Grzegorz PiórkowskiAutor

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Ciąża i poród

Domowe sposoby na zgagę w ciąży. Jak pozbyć się problemu?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy w ciąży można jeść parmezan? Odpowiadamy

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść kiwi w ciąży?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy kobiety czują moment zapłodnienia? Pierwsze objawy ciąży można łatwo pomylić

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść oscypek w ciąży? Lepiej uważać

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka. Ma bardzo smutną symbolikę

Czytaj więcej >