Hipotrofia płodu
Czym jest hipotrofia płodu i jakie są jej rodzaje?
Hipotrofia to ogólnie rzecz ujmując wewnątrzmaciczne ograniczenie rozwoju płodu. Szacuje się, że może ono dotyczyć od 3 do 10% wszystkich ciąż. Hipotrofia występuje w momencie, w którym rozwój i wzrost dziecka określany jest jako nieprawidłowy – opóźniony w stosunku do wieku płodu. Hipotrofia płodu może być symetryczna lub asymetryczna. Czym różnią się od siebie i jaka jest ich charakterystyka?
Hipotrofia symetryczna – o hipotrofii symetrycznej mówimy w sytuacji, gdy zarówno waga jak i wzrost płodu są niższe niż wynikałoby to z jego wieku. Istotne jest, aby lekarz wcześniej poprawnie ustalił wiek ciąży, aby diagnoza nie była spowodowana błędnymi szacunkami odnośnie wieku. Hipotrofia symetryczna cechuje się tym, że płód rozwija się nieproporcjonalnie w stosunku do swojego wieku, ale same proporcje ciała dziecka są zachowane. Czyli rozwija się nieproporcjonalnie choć symetrycznie. Hipotrofia symetryczna zazwyczaj występuje do 20 tygodnia ciąży.
Hipotrofia asymetryczna – schorzenie występujące zazwyczaj w drugiej połowie ciąży, to jest po 20 tygodniu. W przypadku hipotrofii asymetrycznej główka i kończyny płodu rozwijają się prawidłowo natomiast obwód brzucha dziecka jest nieproporcjonalnie mniejszy w stosunku do jego wieku jak i do rozmiaru pozostałych części ciała. Hipotrofia asymetryczna stanowi nawet do 80% przypadków wszystkich stwierdzanych hipotrofii.
Ostateczna diagnoza potwierdzająca lub zaprzeczająca hipotrofii jest stawiana po narodzinach. Badania wykonywane w trakcie ciąży mają bowiem w tym przypadku charakter poglądowy. Potwierdzenie hipotrofii następuje po ocenie takich parametrów jak:
Anatomiczne cechy
Stopień rozwoju tkanki podskórnej
Ilość naczyń w sznurze pępowinowym
Wstrzymywanie moczu do kilku godzin po narodzeniu
Co grozi noworodkowi
Dzieci, które w okresie płodowym zmagały się z hipotrofią narażone są na szereg powikłań. Do tych najczęściej występujących z całą pewnością można zaliczyć takie schorzenia jak:
Niedotlenienie okołoporodowe
Obniżony poziom wapnia
Brak możliwości utrzymania prawidłowej ciepłoty ciała
Podwyższony lub obniżony poziom glukozy
Krwawienia do płuc
Martwicze zapalenie jelit
Szerokie ciemiączko
Zaburzenia rozwoju
Porażenie mózgowe
Skąd bierze się hipotrofia płodu?
Jeśli mamy świadomość, czym jest hipotrofia i jakie mogą być jej następstwa, warto się zastanowić nad czynnikami warunkującymi to schorzenie i ewentualną profilaktyką. Hipertrofia płodu może być spowodowana takimi czynnikami jak:
Substancje zawarte w papierosach – palenie znacznie zwiększa ryzyko powstania wielu wad płodu, hipotrofia jest jedną z nich
Przyjmowane przez matkę leki takie jak sulfonamidy lub antybiotyki
Zaburzenia przepływu krwi przez łożysko – a co za tym idzie nie otrzymywanie właściwej ilości składników odżywczych
Niewydolność łożyskowa lub zakrzepica naczyń łożyskowych
Boczne oddzielenie łożyska
Hipotrofia może być również spowodowana infekcjami i chorobami jakie przechodzi matka dziecka. Szczególnie narażone są dzieci matek, które cierpią na:
Nadciśnienie tętnicze
Niedokrwistość
Choroby nerek
Wady serca
Różyczkę
Opryszczkę
Cytomegalię
Toksoplazmozę
Ospę wietrzną
Ostatnią grupą ryzyka stanowią dzieci, u których stwierdzono aberracje chromosomowe np. trisomię chromosomu. Dzieci z zespołem Downa często charakteryzują się chociażby niską masą urodzeniową.
Czy można leczyć hipotrofię płodu?
Leczenie i zapobieganie hipotrofii płodu ma w zasadzie bardzo podobny przebieg. Są rzeczy, które zaleca się w obu przypadkach a należą do nich takie czynności jak leżenie na lewym boku. Wydawać by się mogło, że to niewiele i co to zmienia – ale w rzeczywistości znacznie poprawia to przepływ krwi przez łożysko, a co za tym idzie, zwiększa się ilość dostarczanych do dziecka składników odżywczych. Inne działania jakie może podejmować przyszła mama to unikanie dymu papierosowego, ponieważ zarówno czynne jak i bierne palenie może powodować rozwój schorzenia u dziecka. Elementem zarówno profilaktycznym jak i leczniczym jest stosowanie właściwej diety. Wykluczyć powinno się z niej między innymi czerwone mięso, natomiast nie wolno unikać produktów zawierających magnez, witaminę C i kwas foliowy. Istnieją również przypadki, w których lekarz może zalecić stosowanie leków wzmagających przepływ krwi przez łożysko.
undefined
Bibliografia
https://www.znana-polozna.pl/artykuly/czym-jest-wewnatrzmaciczna-hipotrofia-plodu
undefined