Infekcja intymna w ciąży
Rodzaje infekcji intymnych w ciąży
Grzybica pochwy – to zdecydowanie najczęściej występująca infekcja intymna jaka dotyka ciężarne kobiety. Wywoływana jest przez namnażające się w narządach rodnych drożdżaki należące do gatunku Candida albicans. Ich namnażanie spowodowane jest zmianami hormonalnymi oraz brakiem odpowiednich nawyków higienicznych przyszłych matek. Infekcja ta wymaga natychmiastowego leczenia
Bakteryjne zapalenie pochwy – w związku z obniżeniem odporności w pochwie ciężarnej dochodzi do zmniejszenia ilości bakterii pałeczek kwasu mlekowego, które mogą zostać zastąpione drobnoustrojami chorobotwórczymi. Objawia się to nadmierną rzadką wydzieliną z dróg rodnych o biało szarej barwie i nieprzyjemnym intensywnym zapachu. Pomimo że zakażenie może zniknąć samoistnie to jeśli przyszła mama zauważy u siebie objawy infekcji powinna niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem, ponieważ bakterie w pochwie mogą namnażać się w sposób niekontrolowany a powikłania z nimi związane prowadzić do przedwczesnego porodu, zapalenia macicy po porodzie oraz poronienia. Innym rodzajem bakterii są chlamydie. Zakażenie nimi odbywa się podczas stosunku seksualnego z zarażonym partnerem. Bardzo często infekcja przebiega bezobjawowo, natomiast jeśli pojawią się objawy to charakteryzują się żółtawymi upławami oraz pieczeniem przy oddawaniu moczu. Infekcja jest niebezpieczna również dla płodu, ponieważ może spowodować przedwczesny poród i niską masę urodzeniową dziecka. Jeśli dziecko zakażonej mamy rodzi się naturalnie – samo może zostać zarażone, wówczas częstą dolegliwością u dziecka jest zapalenie spojówek.
Opryszczka narządów płciowych w ciąży – wirus opryszczki, który może zakazić ciężarną na kilka sposobów – poprzez kontakt z osobą chorą czy wspólne używanie przedmiotów osobistych, może choć nie musi być niebezpieczny w skutkach. Jeśli to pierwsze zakażenie to infekcji może towarzyszyć gorączka i ogólne osłabienie organizmu (przy kolejnych jest to mniej prawdopodobne), każdemu zakażeniu natomiast towarzyszą takie objawy jak wypełnione płynem pęcherze, które zmieniają się w krosty a one w strupy, które odpadają nie pozostawiając po sobie trwałego śladu. Opryszczka zazwyczaj ustępuje samoistnie po około 2-3 tygodniach. Do zakażenia może dojść wielokrotnie, ale kolejne przebiegają znacznie lżej od pierwszego – dlatego, że organizm kobiety wytwarza przeciwciała, które zwalczają wirusa opryszczki. Opryszczka może być niebezpieczna dla dziecka, dlatego wszelkie nietypowe zmiany powstające w drogach rodnych powinny być konsultowane z lekarzem. Zakażenie wirusem opryszczki może wymagać porodu przez cesarskie cięcie, aby nie narażać dziecka na kontakt z patogenem.
HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – choroba przenoszona drogą płciową, która u ciężarnej powoduje powstanie kłykcin – narośli brodawkowych w miejscach intymnych. Bardzo często w przypadku zarażenia się HPV u ciężarnej podejmowana jest decyzja o cesarskim cięciu, ponieważ w przypadku porodu tradycyjnego dziecko mogłoby poprzez kontakt z kłykcinami zarazić się HPV, u dzieci wirus ten objawia się w postaci narośli na krtani. Narośla zazwyczaj znikają do 6 tygodni po porodzie, choć nie oznacza to wyleczenia z infekcji – to leczenie musi zostać przeprowadzone tak czy inaczej.
Diagnostyka i leczenie infekcji intymnych w ciąży
Do określenia typu infekcji intymnej u ciężarnej nie wystarczy rutynowa wizyta u ginekologa – lekarz powinien zlecić wykonanie posiewu wydzieliny z pochwy antybiogramem i antymykogramem i to dzięki nim będzie w stanie określić z czym konkretnie mamy do czynienia i jakie leczenie można zastosować.
Leczenie jest uzależnione od rodzaju infekcji i to ginekolog po otrzymaniu wyników badań decyduje jakie leki i preparaty powinny być stosowane. Mogą to być maści przeciwgrzybiczne, leki przeciwwirusowe lub antybiotyki przyjmowane doustnie lub dopochwowo.
Profilaktyka infekcji intymnych w ciąży
Skoro powszechnie wiadomo, że chorobom lepiej zapobiegać niż je leczyć, przedstawiamy poniżej kilka żelaznych zasad, które pomogą w przeciwdziałaniu przed ewentualnym zachorowaniem na którąś z infekcji intymnych.
Zrezygnować ze stosowania wkładek higienicznych lub jeśli to niemożliwe wówczas często je zmieniać.
Spać bez bielizny.
Nosić bawełnianą bieliznę zapewniającą wysoki poziom wentylacji.
Stosować kosmetyki do higieny intymnej o kwaśnym pH.
Brać tabletki z kwasem mlekowym (jeśli ginekolog pozwoli).
Nie używać do mycia gąbek czy myjek, jedynie dłoni.
Unikać w diecie produktów mlecznych.
undefined
Bibliografia