Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Jak być eko na urlopie z dzieckiem?
Redaktor Redaktor
Redaktor Redaktor 05.09.2022 16:50

Jak być eko na urlopie z dzieckiem?

Rodzina canva PRO
fot. Monkey Business Images, canva.com

Dbanie o ekologię jest niezbędne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, a także dla dobra przyszłych pokoleń. Dlatego warto dawać dzieciom przykład i angażować całą rodzinę w działania, które zaprocentują w przyszłości. 

O wdrażaniu ekologicznych zachowań nie powinniśmy zapominać także w trakcie wakacji. Czy możliwe jest zorganizowanie przyjaznego środowisku wyjazdu rodzinnego? Jak być eko na urlopie z dzieckiem? Podpowiadamy!

Nauka ekologicznych działań od najmłodszych lat – jak uczyć dziecko o ekologii?

„Świadome zachowania konsumentów i stawianie na przyjazne dla środowiska rozwiązania to umiejętności, których maluchy powinny uczyć się już od najmłodszych lat. Chcąc zadbać o ten aspekt funkcjonowania naszych dzieci w społeczeństwie, warto pamiętać o tym, że ekologia powinna być przede wszystkim zrozumiała dla najmłodszych” – mówi nam Karolina Filipiak z ekologicznego centrum Arkana Smaku, prywatnie mama dwójki coraz bardziej świadomych latorośli.

Czym jest ekologia?

Chcąc wyjaśnić dziecku, czym dokładnie jest ekologia, można przedstawić ją jako naukę o naszym wspólnym domu, w którym żyją ludzie, zwierzęta i rośliny. Warto także zaznaczyć, że otaczające nas wszystkich środowisko to obszar, o który powinniśmy dbać wspólnymi siłami.

Eko wybory rodziców, czyli dobry przykład dla dzieci

Kluczowe dla wpojenia ekologicznych zachowań u dzieci okazuje się uświadomienie najmłodszych, dlaczego powinni szanować i dbać o otaczających świat, a także pokazanie im, jakie zachowania mogą pomóc zatroszczyć się o środowisko naturalne. Wspólne segregowanie śmieci czy chodzenie na zakupy z własnymi torbami to przykłady, które powinny być dla naszych dzieci widokiem codziennym.

Uświadamianie i stawianie na ekologiczne rozwiązania od najmłodszych lat jest kluczowe dla rozwoju dzieci. Pozwoli to wyrosnąć im na świadomych, wrażliwych i odpowiedzialnych ludzi.

Być eko na wakacjach z dziećmi – co możemy zrobić?

W dzisiejszych czasach troska o środowisko naturalne to konieczność. Dlatego nawet w trakcie wakacji pamiętajmy o tym, że nasze codzienne wybory mają znaczący wpływ na stan natury. Świadoma i przyjazna dla środowiska turystyka nie jest prosta dla rodzin z dziećmi, ale istnieje wiele sposób na to, aby było to możliwe. Przedstawiamy najlepsze pomysły na to, jak być eko na wakacjach z dziećmi.

  • Stawianie na ekologiczne środki transportu

Na wakacjach decydujmy się na ekologiczne środki transportu. W miarę możliwości możemy postawić na komunikację zbiorową, a także organizowanie wycieczek rowerowych czy pieszych wędrówek. 

  • Wybieranie wielorazowych toreb na zakupy

Wybierając się na wakacje, pamiętajmy o zabraniu ze sobą wielorazowej torby – pozwoli to uniknąć sięgania po wiele jednorazowych opakowań i toreb.

Wiola Lis, specjalistka produktowa w internetowym ekobazarze Arkana Smaku, podpowiada: „Doskonałym zamiennikiem folii spożywczej, w którą często pakujemy kanapki, są woskowijki. To bawełniane ściereczki zabezpieczone specjalną mieszaniną wosku. To produkt wielorazowy, który pozwala zminimalizować plastikowe odpady zarówno w domu, jak i w podróży”.

  • Korzystanie z bidonów na wodę

Dobrym pomysłem na eko urlop jest wyposażenie całej rodziny w wielorazowe bidony na wodę, dzięki którym zrezygnujemy z kupowania wody butelkowanej. To również ogromna wygoda, ponieważ butelkę z filtrem napełnimy w dowolnym miejscu wodą z kranu.

  • Korzystanie z wielorazowych naczyń

Kolejnym krokiem w stronę eko wakacji jest zaopatrzenie się w turystyczny zestaw naczyń i sztućców, który pozwoli ograniczyć ilość produkowanych każdego dnia śmieci. Takie zestawy projektowane są dla dzieci i dorosłych. Wybór wzorów zachwyci więc całą rodzinę.

  • Wielorazowe ręczniki

Chcąc być eko podczas wakacji, zrezygnujmy z codziennej wymiany ręczników w pokoju hotelowym. Aby ręczniki nie były wymieniane każdego dnia, nie zostawiajmy ich na podłodze. 

Warto zwrócić uwagę również na samodyscyplinę w oszczędzaniu surowców, która w urlopowym czasie może ulec rozluźnieniu. Pilnujmy jak na co dzień: gaszenia światła, zakręcania wody, domykania lodówki.

  • Zabranie własnych kosmetyków

Dobrym pomysłem na zminimalizowanie liczby śmieci jest zabranie na wyjazd swoich kosmetyków, zamiast używania hotelowych jednorazówek. Użyjmy w tym celu małych buteleczek samolotowych, a zaoszczędzimy sporo miejsca w bagażu.

  • Sprzątanie po sobie

Zawsze pamiętajmy o sprzątnięciu po sobie wszelkich papierków i innych śmieci, które zgromadziły się wokół nas podczas odpoczynku na plaży czy w parku. W sprzątanie warto zaangażować wszystkich członków rodziny. 

Możemy też iść o krok dalej. Wybierając się na rodzinny spacer po plaży czy lesie – zabierzmy ze sobą dodatkowe worki na odpadki oraz rękawiczki. Wspólne „sprzątanie lokalnego świata” to świetna nauka ekologii. 

  • Wybieranie lokalnych restauracji

Bycie eko wiąże się ze świadomym podejściem do żywności, dlatego odkrywając nowe miejsce, wspierajmy lokalne restauracje i kawiarnie. Na lokalnych bazarkach odkryjemy prawdziwy klimat odwiedzanych miejscowości i państw. 

Wiola Lis, ekspertka z Arkanów Smaku, dodaje: „Zwróćmy również uwagę na problem marnowania żywności – kupujmy lub nakładajmy na talerz tylko tyle, ile będziemy w stanie przejeść. Podziękuje nam za to planeta, portfel oraz żołądek”. 

  • Kupowanie przydatnych pamiątek

Wybierając się na wakacje z dziećmi, zawsze musimy liczyć się z kupowaniem pamiątek. Decydując się na zakup pamiątki z podroży, zachęcajmy dzieci do wyboru akcesoriów, które rzeczywiście się im przydadzą i będą przypominały o cudownych wakacjach podczas ich używania.

Jak widać, ekologiczny urlop z dziećmi jest możliwy. Co więcej – to wspaniała okazja do nauki i wyrabiania nowych, dobrych dla środowiska nawyków.

logo 1 big (1)

Arkana Smaku to ekologiczne centrum odwiedzane każdego miesiąca przez 80 000 użytkowników. To wyjątkowe miejsce inspiracji na temat zdrowego stylu życia, kuchni i odżywiania całego organizmu. Arkana Smaku gromadzą również sprawdzonych dostawców ekologicznej żywności, naturalnych kosmetyków oraz akcesoriów do domu. W katalogu znajduje się już około 20 000 najlepszej jakości produktów! To miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o siebie i swoich bliskich.

Tagi: Rodzice