Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Jak nauczyć dziecko czytać? Popularna metoda nie zawsze się sprawdza
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 22.02.2022 01:00

Jak nauczyć dziecko czytać? Popularna metoda nie zawsze się sprawdza

dziecko czyta
fot. Gemütlichkeit, canva.com

Czytanie jest jedną z podstawowych umiejętności, jakie nabywają uczniowie na początku edukacji szkolnej. Dobrze opanowana zdolność czytania pomaga im także w kolejnych etapach nauki. Jednak nie wszystkie dzieci zdobywają ją w tym samym czasie i z taką samą łatwością. Czasem warto skorzystać z innych metod, aby im w tym pomóc.

Istnieje kilka metod nauki czytania. Najpopularniejszą jest metoda literowa, którą stosuje się w szkołach. Alternatywami dla tej metody jest nauka czytania sylabami i coraz bardziej znana metoda globalnego czytania. Uznaje się je za łatwiejsze.

Jak nauczyć dziecko czytać?

Przede wszystkim dziecko uczy się przez przykład, dlatego dobrze jest, aby często widziało rodziców oddających się lekturze książek czy czasopism. Dobrze jest od najmłodszych lat czytać dziecku, a także zabierać je do biblioteki i oswajać ze światem książek.

U nas najbardziej popularną metodą jest metoda literowa, która polega na poznawaniu alfabetu, następnie dzieci dzielą słowa na głoski i odwrotnie łączą głoski w słowa. Potem uczą się czytania poprzez literowanie czy inaczej głoskowanie. 

Ze względu na to, że nie wszystkie dzieci potrafią opanować czytanie, ucząc się tym sposobem, coraz częściej zastępowany jest innymi, łatwiejszymi metodami.

Nauka czytania metodami alternatywnymi

Alternatywną i jedną z najprostszych metod czytania jest metoda sylabowa. Polega na zapoznaniu dziecka z samogłoskami, przedstawiając wzór graficzny, a potem wymawiając głoskę. Gdy ten etap zostanie już opanowany, to dodaje się spółgłoski i w ten sposób zaczyna się nauka czytania sylab. Następnie przychodzi kolej na naukę łączenia sylab w wyrazy. Po tym przychodzi czas na czytanie zdań złożonych z utrwalonych wyrazów. Potem stopniowo dodawane są spółgłoski do sylaby otwartej. Na koniec dziecko płynnie czyta zdania z wszystkimi głoskami.

Drugą metodą, która można zastosować w zastępstwie dla tradycyjnego nauczania, jest metoda czytania globalnego. Często stosowana już u małych dzieci. Dobrze jest, żeby nie znały jeszcze liter i postrzegały wyrazy globalnie. Treningi czytania globalnego powinny być częste i krótkie. Do nauki wykorzystywane są na początku kartoniki z krótkimi wyrazami, np. mama. Pokazujemy kartonik z tym wyrazem i głośno go czytamy. Takie treningi należy wykonywać trzy razy dziennie.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: mjakmama24.pl