portalparentingowy.pl
Projekt bez tytułu (6)

fot. Ba Phi z Pexels, canva.com

Jak nie mówić do dziecka? Uważaj na toksyczne komunikaty

20 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Chociaż każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, czasem może wypowiedzieć coś, czego później żałuje. A jeżeli krzywdzące zdania padają z jego ust regularnie, mogą rzutować na przyszłe życie dziecka. Dlatego tak ważne, aby ważyć słowa, jakie wypowiadamy do najmłodszych. Podpowiadamy, jakich komunikatów lepiej unikać.

Komunikacja pomiędzy rodzicem a dzieckiem to skomplikowany proces, ponieważ osoba dorosła zna różne emocje i potrafi je nazwać. Natomiast dla dziecka stanowi to jeszcze spory problem. Dodatkowo mierzy się ono z wieloma niezależnymi od niego zmianami takimi jak: intensywny rozwój, buzujące w organizmie hormony, pojawiające się okresy buntu czy skoki rozwojowe.

Nie oceniaj dziecka

Niestety często rodzice w kontaktach z płaczącym lub krzyczącym dzieckiem tracą cierpliwość i nawet nie próbują odczytywać jego emocji i pomóc mu sobie z nimi radzić. A może dziecko płacze, bo się boi, a krzyczy ze złości?

W takich sytuacjach warto pamiętać, aby nie oceniać dziecka. Nie powinno się do niego mówić: "Ale z ciebie tchórz!" lub, "Ty mały leniu!". Takim etykietowaniem można wyrządzić dziecku emocjonalną krzywdę, a regularnie powtarzane doprowadzi do tego, że będzie się czuło gorsze od rówieśników.

Projekt bez tytułu (7)

Dotacje na wyposażenie szkół w podręczniki. Opublikowano rozporządzenie

CZYTAJ DALEJ

Nie porównuj dziecka do innych

Kolejnym, czego rodzice powinni się wystrzegać, jest porównywanie do innych dzieci: rówieśników lub rodzeństwa. Nie należy mówić do dziecka: "Twój brat to potrafi, więc Ty też na pewno dasz radę", "Zosia zjadła cały obiad, a Ty?".

Dzieci, które są porównywane do innych, zaczynają tracić poczucie własnej wartości. Porównania mogą odebrać jako sugestie, że są mniej zdolne lub mądre od kolegów czy rodzeństwa, co prowadzi jedynie do ich frustracji.

Warto pamiętać, że pozytywne komunikaty także mają moc. Zamiast etykietowania i porównywania do innych, starajmy się zrozumieć emocje dzieci i okazać im wsparcie, traktujmy je z szacunkiem i doceniajmy ich indywidualne osiągnięcia.

Niespotykane imiona dzieci Halejcio, Bardowskiej i Kowalczyk. Komenda nadał kultowe imię synowi

Halejcio, Bardowska, Kowalczyk i Komenda są już rodzicami. Jak nazwali swoje dzieci? Niektórzy zdecydowali się na popularne polskie imiona, a inni przy wyborze byli bardziej oryginalni. Tomasz Komeda wybrał kultowe imię dla syna, a Klaudia Halejcio zainspirowała się bohaterką ze szkolnej lektury.

Zobacz galerię >

Czy wiesz czego nie robić w ciąży? Sprawdź, czy znasz zasady obowiązujące ciężarne!

Pytanie 1 z 5

Czego nie może pić ciężarna?

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: parenting.pl

Tagi:

Wioleta PirógAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Dziecko

Jak wspierać dziecko po śmierci ukochanego pupila?

Czytaj więcej >

Dziecko

Lista popularnych 100 lat temu imion, które wciąż są modne

Czytaj więcej >

Dziecko

Studenci nagrali audiobooki dla dzieci z Ukrainy. Poruszający gest

Czytaj więcej >

Dziecko

Kim jest gwiezdne dziecko? Tajemnicze określenie skrywa wielką tragedię

Czytaj więcej >

Dziecko

Wyjątkowo inteligentne dziecko rozpoznasz po 5 cechach

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak oswoić dziecko z tematem niepełnosprawności? Praktyczny savoir-vivre

Czytaj więcej >