Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Tak nie można mówić do dziecka. Uważaj na toksyczne komunikaty!
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 20.04.2022 15:53

Tak nie można mówić do dziecka. Uważaj na toksyczne komunikaty!

jak nie mówić do dziecka
fot. annakraynova, canva.com

Chociaż każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, czasem może powiedzieć coś, czego później żałuje. A jeżeli krzywdzące zdania padają z jego ust regularnie, mogą rzutować na przyszłe życie dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby ważyć słowa, jakie wypowiadamy do najmłodszych. Podpowiadamy, jakich komunikatów lepiej unikać.

Komunikacja pomiędzy rodzicem a dzieckiem to skomplikowany proces, ponieważ osoba dorosła zna różne emocje i potrafi je nazwać. Natomiast dla dziecka stanowi to jeszcze spory problem. Dodatkowo maluch mierzy się z wieloma niezależnymi od niego zmianami takimi jak: intensywny rozwój, pojawiające się okresy buntu czy skoki rozwojowe.

Nie oceniaj dziecka

Niestety często rodzice w kontaktach z płaczącym lub krzyczącym dzieckiem tracą cierpliwość i nawet nie próbują odczytywać jego emocji i pomóc mu sobie z nimi radzić. A może dziecko płacze, bo się boi, a krzyczy ze złości?

W takich sytuacjach warto pamiętać, aby nie oceniać dziecka. Nie powinno się do niego mówić: "Ale z ciebie tchórz!" lub, "Ty mały leniu!". Takim etykietowaniem można wyrządzić dziecku emocjonalną krzywdę, sprawić, że dziecko rzeczywiście zacznie tak o sobie myśleć i będzie się czuło gorsze od rówieśników.

Nie porównuj dziecka do innych

Kolejnym, czego rodzice powinni się wystrzegać, jest porównywanie do innych dzieci: rówieśników lub rodzeństwa. Nie mów do dziecka: "Twój brat to potrafi, więc Ty też na pewno dasz radę", "Zosia zjadła cały obiad, a Ty?".

Dzieci, które są porównywane do innych, zaczynają tracić poczucie własnej wartości. Porównania mogą odebrać jako sugestie, że są mniej zdolne lub mądre od kolegów czy rodzeństwa, co prowadzi jedynie do ich frustracji. Uczysz w ten sposób dziecko ciągłej rywalizacji, ustawicznego sprawdzania, czy jest lepsze czy gorsze od innych.  

Zaraz się pobrudzisz

Uważaj, bo rozlejesz, nie rób tak, bo się skaleczysz, zaraz spadniesz – to niby niewinne przestrogi, które mają uchronić dziecko przed czymś złym dla niego. Warto jednak powstrzymać się i nie mówić do dziecka w ten sposób. Napominane dziecko zaczyna się stresować i rzeczywiście łatwiej może dojść do zabrudzenia, upadku, wylania czegoś. 

Jeśli chcesz dziecko przed czymś przestrzec, lepiej spokojnie porozmawiać o zasadach: jak jeść, żeby nie brudzić ubranka, jak korzystać ze zjeżdżalni, żeby nie spaść, jak chodzić, żeby wciąż się o coś nie potykać. Ostry komunikat, który wypowiesz, gdy dziecko coś twoim zdaniem robi źle, może tylko przynieść odwrotny skutek od zamierzonego.

Mamusia cię nie kocha

To okropne zdanie, którego nigdy nie powinny słyszeć dzieci. Niestety czasem rodzice wypowiadają je, gdy chcą dziecko za ukarać za złe zachowanie. Mówią: już cię nie kocham, bo jesteś taki zły, przestanę cię lubić.

Dzieci powinny wiedzieć, że są kochane bezwarunkowo, nie za to, że są grzeczne, ładnie jedzą, czy nie kłócą się z rodzeństwem. 

Jak będziesz niegrzeczny, ten pan cię zabierze

Okropne sformułowanie, które wpędza dzieci w poczucie zagrożenia, a słyszące to czasem osoby dorosłe, które niby mają zabrać dziecko, w zażenowanie i zdumienie. Dziecko powinno się czuć bezpiecznie pod naszą opieką. Nie powinniśmy wzbudzać w nim strachu przed obcymi. Oczywiście przyjdzie też czas na edukację, jak nie ufać przypadkowo napotkanym osobom, które czegoś chcą od dziecka, ale to zupełnie inna historia.

Warto pamiętać, że pozytywne komunikaty także mają moc. Zamiast etykietowania i porównywania do innych, starajmy się zrozumieć emocje dzieci i okazać im wsparcie, traktujmy je z szacunkiem i doceniajmy ich indywidualne osiągnięcia.

Tagi: Dziecko