Jak pobudzić laktacje?
Czym jest laktacja?
Laktacja jest procesem wydzielania mleka przez gruczoły mleczne. Laktacja pojawia się po porodzie i trwa do momentu wykarmienia potomstwa – to w teorii (i odnośnie do wszystkich ssaków, poza krowami – tam często laktacja jest sztucznie podtrzymywana w celach produkcji mleka spożywczego). U kobiet laktacja może trwać nawet kilka lat, w zależności od tego, jak długo mama będzie przystawiała dziecko do piersi i jak długo będzie w stanie produkować pokarm. Aktualnie możemy mówić o boomie na karmienie piersią. Po latach zachwytu nad mlekiem modyfikowanym, karmienie piersią przeżywa obecnie renesans popularności. Wynika to między innymi z rosnącej świadomości na temat korzyści płynących z pozostawania na mleku matki przez dziecko. To ma zapewnić optymalny rozwój fizyczny i psychiczny noworodka i niemowlaka, oraz pomaga w rozwoju emocjonalnym – sam proces karmienia buduje więź dziecka z matką. Ponadto mleko matki zawiera szereg przeciwciał, które pozytywnie wpływają na odporność dziecka.
Co odpowiada za proces laktacji? Przede wszystkim proces laktacji uzależniony jest od hormonów, które wytwarzane są głównie podczas stymulacji brodawek sutkowych.
Co robić, żeby pobudzić laktacje?
Nie ma złotej metody na pobudzenie laktacji, tak jak wspomnieliśmy, jest to proces uzależniony w dużej mierze od działania hormonów. Niemniej jednak, są sposoby, które mogą pomóc w pobudzeniu procesu laktacji. Oto one:
Często przystawiaj dziecko do piersi – częste stymulowanie brodawki pomaga hormonom w produkcji pokarmu. Dziecko powinno być karmione 8-12razy na dobę. Jeśli dziecko prosi o pokarm – daj mu go, niezależnie od tego, czy nie jadło chwilę wcześniej. Inna sprawa – dziecko można a nawet powinno się budzić na karmienie.
Jedno karmienie powinno opróżniać całą pierś z mleka. Dlatego zanim kobieta zmieni pierś, z której karmi, może spróbować zmienić pozycję dziecka, tak aby dopiło resztę z pierwszej piersi. Czas karmienia z każdej piersi powinien być nie krótszy niż 10minut. Im częstsze opróżnianie piersi, tym aktywniej będzie ona produkować mleko.
Jeśli masz problemy z laktacją, możesz próbować pobudzić ten proces przy użyciu laktatora. Obecnie na rynku istnieje wiele modeli, od ręcznych, których działanie przypomina trochę pompę wody, do elektrycznych, mających nakładki i tryby pracy imitujące odruch ssania jaki ma dziecko. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jaki laktator będzie odpowiedni dla każdej kobiety.
Postaraj się zachować spokój podczas karmienia, stres i adrenalina nie sprzyjają produkcji pokarmu, ponadto Twoje emocje mogą mieć wpływ na dziecko, które również nie będzie skore do picia, a co za tym idzie stymulacji Twoich brodawek
Uznaje się, że słód jęczmienny ma dobry wpływ na laktację – możesz szukać produktów zawierających ten składnik
Zadbaj o dietę – zrównoważona, bogata w witaminy i minerały dieta na pewno nie będzie stanowiła przeszkody w odpowiedniej produkcji pokarmu dla Twojej pociechy. Dbaj również o odpowiednie nawodnienie organizmu.
Jeśli masz problemy z karmieniem, dziecko nie chce się przyssać do piersi, pije krótko a Ty nie masz odpowiedniej ilości pokarmu – zanim porzucisz karmienie piersią poproś o poradę doradcy laktacyjnego. Wielu z nich, to nie tylko specjalistki od karmienia piersią, ale często, poza tym, to pediatrzy z wykształcenia. Nie ma podstaw, by mieć obawy przed szukaniem pomocy z zewnątrz.
Czego nie robić, żeby pobudzić laktacje?
Kobieta starająca się pobudzić laktację może – w dobrej wierze – popełnić masę błędów, które nie pomogą w tym procesie. Jeśli zależy Ci na właściwym procesie laktacyjnym, unikaj tych błędów:
Podawanie dziecku smoczka – w przypadku problemów z karmieniem piersią, te powinny być stosowane tylko w określonych przez doradcę laktacyjnego przypadkach
Dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym lub podawanie wody – dziecko, którego brzuch będzie wypełniony innym pokarmem nie będzie odczuwało potrzeby ‘pracy na piersi’ w efekcie czego osłabi swój odruch ssania.
Do 6 miesiąca życia unikaj innego pokarmu niż pierś – lepiej podać pierś na kilka minut, niż podawać tak młodemu dziecku inne napoje
Nie wystawiaj się niepotrzebnie na sytuacje powodujące stres
Unikaj produktów zawierających koper włoski. Jeszcze niedawno, uważano, że herbatki laktacyjne z koprem włoskim w składzie mogą stanowić odpowiedź na problemy laktacyjne. Okazuje się jednak, że działanie tego specyfiku może być szkodliwe dla dziecka, które nie ukończyło 4 lat.
Przede wszystkim pamiętaj – w pierwszej kolejności, szukaj pomocy u osób, zajmujących się problemem zawodowo.
undefined
Bibliografia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Laktacja
https://www.bebiklub.pl/zywienie-dziecka/karmienie-piersia/jak-pobudzic-laktacje
undefined