Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Jak schudnąć po ciąży? Sposoby, ćwiczenia
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:15

Jak schudnąć po ciąży? Sposoby, ćwiczenia

Jak schudnąć po ciąży? Sposoby, ćwiczenia
pixabay.com

Ile można przytyć w ciąży?

Wiedząc ile należy przytyć w ciąży, łatwiej zadbać o odpowiednią wagę po porodzie. W końcu ciąża wcale nie oznacza, że należy się przejadać. Aby powrót do dawnej wagi był łatwiejszy, warto dbać o siebie przez cały czas. Dzięki temu nasz organizm znacznie szybciej poradzi sobie ze spaleniem dodatkowych kilogramów i wrócimy do dawnej wagi znacznie wcześniej. Ile należy przytyć w czasie ciąży? Zdaniem lekarzy optymalny przyrost wagi wynosi około 10-12 kg. Nie oznacza to wcale, że po porodzie pozostanie nam do zrzucenia właśnie tyle. Jeśli odejmiemy wagę dziecka, łożyska, płynów ustrojowych i owodniowych i krwi, które łącznie mogą ważyć około 7 kg, okaże się, że dodatkowych kilogramów jest niewiele.

Nie ma jednak reguły i może się okazać, że z przyczyn od nas niezależnych w czasie ciąży przybędzie nam znacznie więcej kilogramów. Wiele zależy również od wagi wyjściowej. Jeśli przed ciążą kobieta była bardzo szczupła, albo wręcz miała niedowagę jest duża szansa, że przytyje więcej, niż kobiety o normalnej masie ciała. Co ciekawe bardzo szczupłe osoby zazwyczaj przybierają na wadze więcej niż osoby z nadwagą. Oczywiście na to ile finalnie przytyjemy w ciąży wpływa wiele czynników, dlatego nie da się tego jednoznacznie określić. Można jednak skorzystać z kalkulatora wagi, który znajdziemy w Internecie i na tej podstawie oszacować, ile kilogramów powinno nam przybyć.

Jak schudnąć po ciąży - sposoby

Istnieje kilka sposobów na schudnięcie po ciąży. Powrót do dawnej wagi nie zawsze przebiega tak samo. Wiele zależy zarówno od genetycznych uwarunkowań, kwestii zdrowotnych, a także tego, jak wiele kobieta przytyła w czasie ciąży. Uzyskanie dawnej sylwetki często wymaga poświęceń, ale warto pamiętać, że z tym problemem boryka się wiele młodych mam. W końcu nie jest tajemnicą, że ciąża powoduje ogromne zmiany w organizmie i ciele kobiety. Z tego powodu powrót do dawnej sylwetki jest często trudny, a dodatkowe kilogramy wpędzają w kompleksy. Utrata dawnej figury często skutkuje obniżeniem poczucia własnej wartości, a w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do depresji.

  • Karmienie piersią

Jednym z najprostszych sposobów na powrót do dawnej sylwetki jest karmienie piersią. Trzeba jednak pamiętać, że w tym czasie nie wolno stosować żadnych diet odchudzających, ani tym bardziej suplementów wspomagających odchudzanie. Może się jednak okazać, że samo karmienie piersią w połączeniu z obowiązkami macierzyńskimi skutecznie pomoże w walce z dodatkowymi kilogramami. Zwłaszcza, że karmiąc piersią trzeba zwracać szczególną uwagę na to, co ląduje na talerzu. W pierwszej kolejności należy wyeliminować z diety niezdrowe przekąski, jedzenie typu fast-food, słodkie, kolorowe i gazowane napoje, alkohol oraz słodycze. Zdrowie dziecka będzie z pewnością dużą motywacją dla tych mam, które na co dzień nie potrafią zrezygnować ze śmieciowego jedzenia. Dzięki temu, karmienie piersią pozwoli na dodatkowe korzyści w postaci wprowadzenia nowych, zdrowych nawyków żywieniowych, które pozytywnie wpłyną również na sylwetkę młodej mamy.

  • Odpowiednia dieta

Aby skutecznie schudnąć po ciąży koniecznie trzeba zadbać o zdrowe odżywianie. Trudno spodziewać się smukłej sylwetki, jeśli nasza dieta składa się ze słonych i słodkich przekąsek. Niezdrowe produkty typu chipsy czy pizza, warto zastąpić suszonymi śliwkami, chipsami z suszonych jabłek czy wypiekami domowej roboty. Ważne jest nie tylko co jemy, ale ile i o jakiej porze. Aby nie dopuścić do uczucia wilczego głodu należy spożywać regularne posiłki, najlepiej co 3 godziny. Bardzo istotne jest również, aby nie najadać się późnym wieczorem, kiedy nasz metabolizm działa wolniej, niż w ciągu dnia. Najlepiej, aby ostatni posiłek spożywać nie później niż na 4 godziny przed snem.

  • Nawadnianie organizmu

Jednym z powodów dla których kobiety po ciąży borykają się z dodatkowymi kilogramami jest zatrzymanie się wody w organizmie. Dlatego koniecznie należy pamiętać o częstym i regularnym piciu wody. W ten sposób nawodnimy organizm, co wpłynie na przyśpieszenie metabolizmu, a w efekcie pozwoli na utratę wagi. Dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby to 2 litry wody. To jednak nie wszystko. Regularnie nawadniając swój organizm pozbędziemy się cellulitu wodnego, dzięki czemu nasze ciało stanie się bardziej jędrne i atrakcyjne. Poza tym picie wody ma nie tylko korzystny wpływ na sylwetkę po ciąży, ale także na nasze zdrowie. Jeśli nie dostarczymy naszemu ciału odpowiedniej dawki wody w ciągu doby, organizm będzie odwodniony i przestanie prawidłowo funkcjonować.

  • Unikanie stresu

W walce z dodatkowymi kilogramami z pewnością nie pomoże stres. Nadmiar stresu powoduje podwyższenie poziomu kortyzolu, co sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.

  • Naturalne produkty wspomagające odchudzanie

Aby schudnąć po ciąży warto skorzystać ze sprawdzonych produktów pochodzenia naturalnego. W utracie wagi pomocne będzie picie czerwonej i zielonej herbaty, jedzenie zielonych warzyw oraz owoców cytrusowych i leśnych.

Ćwiczenia na odchudzanie po ciąży

Skutecznym sposobem na to, by schudnąć po ciąży, jest aktywność fizyczna. Koniecznie należy jednak połączyć ją ze zdrowym odżywianiem, w przeciwnym razie efekty będą pozostawiały wiele do życzenia. Warto pamiętać, że ćwiczenia fizyczne nie mogą być wykonywane w pierwszych tygodniach po porodzie. Odpowiedni moment na rozpoczęcie treningów jest kwestią bardzo indywidualną. Wiele zależy od stanu zdrowia, trybu życia sprzed ciąży, a także od tego jak przebiegał poród i czy dziecko przyszło na świat siłami natury czy poprzez cesarskie cięcie. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie się ze specjalistą, żeby dopasować ćwiczenia do konkretnej osoby. Jeśli jednak wolimy układać plan ćwiczeń na własną rękę, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Najlepiej zacząć od jazdy na rowerze, szybkich spacerów, a także – o ile nie ma ku temu przeciwwskazań – także od pływania. Ważne jest, żeby się nie forsować, ćwiczenia wykonywać regularnie, ale nie częściej niż 3 razy w tygodniu.

Kiedy zacząć odchudzanie po ciąży?

Istotne jest także, aby wiedzieć kiedy zacząć odchudzanie po ciąży. W przeciwnym razie można zrobić sobie krzywdę. Należy pamiętać, że kobieta tuż po porodzie jest osłabiona i obolała, dlatego niewskazane jest, aby w czasie połogu, który trwa około 6 tygodni, rozpoczynać treningi. Organizm kobiety potrzebuje czasu, aby się zregenerować i powrócić do pełni sił. Decyzję o odchudzaniu warto skonsultować z lekarzem. Zwłaszcza w przypadku kobiet, których dziecko przyszło na świat przy pomocy cesarskiego cięci; powinny one poczekać na zielone światło ze strony specjalisty. W czasie połogu najlepiej ograniczyć się do spacerów, które są całkowicie bezpieczną formą aktywności.

Tagi: Dziecko