Jak spać w ciąży?
Ciężarne często narzekają na problemy ze snem, niemożność ułożenia się w dogodnej pozycji – te, które zapewniały gładki i głęboki sen nie są możliwe ze względu na ograniczenia cielesne lub powstający przy nich dyskomfort. Do najczęstszych problemów zaliczane są bóle pleców, problemy z oddychaniem, zgaga oraz oczywiście – rozmiar brzucha uniemożliwiający wygodne ułożenie się. Sen jest odpowiedzialny za regenerację całego organizmu, co w ciąży jest szczególnie istotne (zwłaszcza w I trymestrze) dlatego warto pochylić się nad zagadnieniem jak spać w ciąży, aby wypocząć?
Jakich pozycji do snu w ciąży unikać?
Spanie na brzuchu – dla wielu kobiet zasypianie na brzuchu stanowi najwygodniejszą jego formę. W ciąży pojawia się pytanie czy jest to w ogóle wskazane. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo o ile w pierwszym trymestrze, gdy brzuch ciężarnej jest niewielki, a płodowi właściwą ochronę zapewnia macica, jama brzuszna i kość łonowa, tak w późniejszych etapach ciąży spanie na brzuchu jest po pierwsze niewskazane, po drugie technicznie niewykonalne. Ucisk jaki mogłoby wywołać spanie na brzuchu może być niekorzystny dla dziecka, a sama pozycja – ze względu na rozmiar brzucha – może być szczególnie niewygodna dla ciężarnej, a niewygoda nie ułatwia regeneracji organizmu.
Spanie na plecach – sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku spania na brzuchu. Spanie na plecach jest jak najbardziej dopuszczalne w I trymestrze ciąży, natomiast nie jest szczególnie wskazane na późniejszych jej etapach. Zasypianie i spanie na plecach w II i III trymestrze ciąży może bowiem powodować ucisk na żyłę główną dolną oraz aortę. Wpływa to bezpośrednio na zmniejszenie się przepływu krwi, co może powodować spadek ciśnienia krwi, zawroty głowy czy pogorszenie samopoczucia. Jeśli ciężarna obraca się na plecy samoistnie w nocy i po przebudzeniu nie czuje dyskomfortu – wówczas nie musi się tym niepokoić, również, jeśli w trakcie odpoczynku w ciągu dnia taka pozycja nie powoduje nieprzyjemności/
Jak spać w ciąży?
Przegląd polecanych pozycji do spania w ciąży nie stanowi szczególnie obszernej lektury, tym bardziej warto się z nim zapoznać, ponieważ może to w sposób znaczący podnieść komfort i bezpieczeństwo wypoczynku ciężarnej. W ciąży zatem zaleca się spanie:
na lewym boku – sen na lewym boku jest anatomicznie najbezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ pozycja ta ułatwia i umożliwia dopływ krwi, a co za tym idzie również składników odżywczych przez nią transportowanych do macicy; w tej pozycji również ułatwiona jest praca nerek, które mogą łatwiej usuwać niechciane odpady przemiany materii i płyny;
z poduszką pomiędzy nogami – pozycja powinna wyglądać następująco – lewa noga wyprostowana, prawa zgięta w kolanie i podciągnięta pod brzuch, między nogami ułożona poduszka do spania w ciąży, poduszka będzie sięgała pod brzuch, dzięki czemu kobieta będzie miała szansę na złagodzenie bólu pleców oraz zwiększy bezpieczeństwo snu swojego i maleństwa;
pozycja półsiedząca – pozycja polecana dla osób cierpiących z powodu dolegliwości żołądkowych – podczas leżenia na plecach wspieramy górny odcinek pleców oraz głowę na poduszkach tak, by otrzymać pozycję półsiedząca, dzięki temu mamy możliwość zmniejszenia dolegliwości takich jak refluks, niestrawność lub zgaga;
z podniesionymi stopami – pozycja dedykowana osobom, które cierpią na dolegliwości związane ze skurczami nóg, a także z obrzękami stóp, oparcie nóg o poduszki poprawi przepływ krwi i może pomóc w zapobieganiu powstawania żylaków, opuchlizny na stopach i występowaniu skurczów.
Spanie na prawym boku – niezalecane ze względu na możliwość tworzenia się żylaków i zakrzepów.
Jak wspomóc sen w ciąży?
Odpowiednia pozycja do spania to tylko część sukcesu, warto również zadbać o inne aspekty snu w ciąży, tak aby był on jak najbardziej efektywny. Warto wziąć sobie do serca kilka uniwersalnych porad.
Przygotuj swoje łóżko – zadbaj o to, aby materac miał odpowiednią twardość tak, aby mógł właściwe wspierać Twój kręgosłup, kołdra nie powinna być za to za gruba, ponieważ możesz odczuwać wówczas dyskomfort związany ze zbyt wysoką temperaturą. Pamiętaj o odpowiedniej ilości poduszek w łóżku i okolicach
Ruszaj się – w trakcie ciąży nie zaniedbuj swojego ciała. Nikt oczywiście nie namawia do wyczynowego treningu, jednak korzystaj z zajęć ruchowych dla ciężarnych lub sama sobie takie organizuj. Twój stan nie pozwoli Ci na przebieżkę po parku, ale energiczny spacer na pewno pomoże Ci zasnąć i złapać odpowiedni rytm snu.
Unikaj stresu – to oczywiście nie jest najprostsza rzecz na świecie, niemniej jednak warto starać się, zwłaszcza w ciąży, eliminować źródła stresu. Jeśli nie jest to możliwe – znajdź coś, co pomoże Ci ten stres wyeliminować.
Przewietrz sypialnię – wpuszczenie świeżego powietrza do sypialni przed snem pomoże Ci w szybkim zaśnięciu i pozytywnie wpłynie na jakość Twojego snu.
undefined
Bibliografia
https://www.medela.pl/dla-mam-karmiacych-piersia/doswiadczenia-matki/karmienie-piersia/sen-w-ciazy
https://mamaginekolog.pl/pozycja-do-spania-w-ciazy-czy-ma-znaczenie/
https://www.chillizet.pl/Dziecko/Ciaza-i-porod/Jak-spac-w-ciazy-zeby-nie-zaszkodzic-dziecku-15916