portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Jak uniknąć udaru cieplnego? Chroń siebie i dziecko!
Redaktor Redaktor
Redaktor Redaktor 07.07.2022 13:49

Jak uniknąć udaru cieplnego? Chroń siebie i dziecko!

Dziewczynki na plązy canva PRO
fot. Nadezhda1906, canva.com

Piękne lato, pełne wysokich temperatur i słońca, niesie za sobą także całą gamę niebezpieczeństw. Pomimo tego, że przebywanie na świeżym powietrzu w blasku słońca dla wielu z nas jest niezwykłą przyjemnością, należy uważać na negatywne konsekwencje — udar cieplny. Najłatwiej o niego w przypadku noworodków, niemowląt, dzieci i osób starszych.  

Jak właściwie chronić siebie i nasze dziecko przed udarem słonecznym? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Właściwy strój na upalne dni

„Aby cieszyć się przepiękną, słoneczną pogodą, by nasze ciało i skóra czuły się dobrze, przede wszystkim musimy zadbać o właściwy dobór stroju zarówno dla nas, jak i naszych dzieci. Najbardziej komfortowym i trafionym rozwiązaniem będą elementy garderoby wykonane z naturalnych, tzw. oddychających materiałów. Są nimi len, jedwab, bambus czy najwyższej klasy organiczna bawełna” — radzi specjalistka produktowa z ekologicznego bazaru online Arkana Smaku, Wiola Lis.

Co więcej: należy wybierać przewiewne sukienki, swobodne koszulki oraz luźne spodenki. Koniecznym elementem jest także nakrycie głowy — najlepiej w jasnym kolorze. 

Niezwykle ważne podczas upałów jest postępowanie z noworodkami i niemowlętami. Po pierwsze — należy ograniczyć jakiekolwiek przykrywanie dodatkowymi warstwami. Po drugie: pod żadnym pozorem nie wolno przykrywać gondoli flanelową czy bawełnianą pieluszką. W wózku wytwarza się wówczas ogromnie wysoka temperatura, co może wywołać fatalne dla naszego dziecka skutki. Najlepszą alternatywą będzie parasolka chroniąca przed słońcem.

Nawodnienie — naturalne izotoniki 

Doskonale wiemy, że musimy przyjmować dużą ilość płynów, by uchronić siebie i nasze dzieci przed udarem cieplnym. Niestety czysta woda często nie wystarczy. 

Wiola Lis, ekspertka z ekocentrum Arkana Smaku, podpowiada: „By odpowiednio nawodnić organizm, najlepiej przygotować naturalny izotonik. Woda mineralna, miód, szczypta soli oraz sok z cytryny stanowią doskonały przepis na utrzymanie właściwego poziomu wody w organizmie. Taki izotonik możemy podać także dzieciom po ukończeniu pierwszego roku życia”. 

Dla młodszych dzieci warto zakupić dedykowane dla nich elektrolity bądź przygotować wodę z dodatkiem domowego soku.

Zadbaj o własną skórę i zwróć uwagę na porę dnia 

Musimy zadbać także o właściwą ochronę naszej skóry. Dzieci przed wyjściem na zewnątrz w upalny, słoneczny dzień powinny być dokładnie nasmarowane na wszystkich odkrytych miejscach kremem z filtrem SPV 50+, a maluchy o skórze atopowej, alergicznej czy wyjątkowo skłonnej do podrażnień — specjalistycznymi kremami SPV 100+. 

I choć uwielbiamy cieszyć się piękną, opaloną skórą, także dorośli powinni pamiętać o właściwym jej natłuszczeniu i ochronie. Możemy sięgnąć po naturalne olejki. Specjalistka z ekobazaru Arkana Smaku wylicza: „Do dyspozycji mamy różnorodne dary natury. To olejki ze słodkich migdałów, jojoba, sojowe, kokosowe czy arganowe”. 

Noworodki, niemowlaki oraz dzieci do trzeciego roku życia w czasie trwania upałów powinny wychodzić na spacer wyłącznie rano lub wieczorem. Najgorętszy okres powinniśmy spędzić w cieniu, pod zadaszeniem, z dala od pełnego nasłonecznienia. 

Zwolnij tempo w upalne dni

By uchronić siebie i nasze pociechy przed udarem cieplnym, warto w wyjątkowo gorące dni powstrzymać się od wzmożonej aktywności fizycznej. Wszelkie wyczerpujące treningi, wspinaczki górskie, gry zespołowe, a nawet uprawianie sportów wodnych powinniśmy przełożyć na czas mniej upalnych warunków atmosferycznych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że także w wodzie ciało narażone jest na ostre działanie promieni słonecznych.

Słońce i cenna witamina D3 to pozytywne, rozkoszne aspekty lata i ciepłej aury. By jednak ta piękna pora roku zachęcająca do spędzania czasu na świeżym powietrzu była dla nas bezpieczną rozrywką, musimy pamiętać o właściwej ochronie przed udarem cieplnym. 

Nawet krótkotrwałe przebywanie na mocnym słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia może wywoływać niebezpieczne i poważne konsekwencje. W momencie podejrzenia udaru cieplnego u dzieci rodzice lub opiekunowie powinni natychmiast zadzwonić pod numer alarmowy i postępować zgodnie z instrukcjami.

logo 1 big (1)

Arkana Smaku to ekologiczne centrum odwiedzane każdego miesiąca przez 80 000 użytkowników. To wyjątkowe miejsce inspiracji na temat zdrowego stylu życia, kuchni i odżywiania całego organizmu. Arkana Smaku gromadzą również sprawdzonych dostawców ekologicznej żywności, naturalnych kosmetyków oraz akcesoriów do domu. W katalogu znajduje się już około 20 000 najlepszej jakości produktów! To miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o siebie i swoich bliskich.

Tagi: opalanie