Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Opalanie

Kobieta w ciąży się opala
28.06.2024 13:35 Czy w ciąży można się opalać? Ginekolog odpowiada

Wiele przyszłych mam boi się wychodzić na zewnątrz w upalne dni. Po pierwsze nie chcą narażać się na gorąco i wysokie temperatury. Po drugie chcą za wszelką cenę unikać kontaktu ze słońcem.Ale pogoda za oknem jest wspaniała i aż kusi, żeby wyskoczyć nad jakąś wodę i poleżeć na kocyku. Czy jest to bezpieczne? Rozwiewamy wątpliwości przyszłych mam.

para na plaży
03.05.2024 08:19 Czy opalanie wpływa na płodność? Odpowiedź może was zaskoczyć

Naukowcy od lat ostrzegają przed nadmiernym opalaniem. Wiemy już, że promienie UV w świetle słonecznym są szkodliwe i powinniśmy się przed nimi chronić. Ale słońce daje nam też dużo dobrego. Pod jego wpływem w naszym organizmie produkuje się witamina D. W lecie maleje ryzyko depresji, a wzrasta szansa na zajście w ciążę. Czy powodem dużej liczby poczęć w miesiącach letnich jest tylko urlopowy nastrój? Okazuje się, że nie.Naukowcy zbadali wpływ promieni słonecznych na libido i płodność zarówno kobiet jak i mężczyzn. Wyniki okazały się dużym zaskoczeniem. O ile zwiększoną ochotę na igraszki po kilku godzinach spędzonych na słońcu można łatwo wytłumaczyć, o tyle zwiększona płodność nie jest już taka oczywista. A jednak. Wygląda na to, że rozsądne opalanie znacznie zwiększa szanse na zajście w ciążę.

Dziewczynki na plązy canva PRO
07.07.2022 13:49 Jak uniknąć udaru cieplnego? Chroń siebie i dziecko!

Piękne lato, pełne wysokich temperatur i słońca, niesie za sobą także całą gamę niebezpieczeństw. Pomimo tego, że przebywanie na świeżym powietrzu w blasku słońca dla wielu z nas jest niezwykłą przyjemnością, należy uważać na negatywne konsekwencje — udar cieplny. Najłatwiej o niego w przypadku noworodków, niemowląt, dzieci i osób starszych. Jak właściwie chronić siebie i nasze dziecko przed udarem słonecznym? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

ochrona dzieci przed słońcem
13.06.2022 16:33 Lekarze ostrzegają: chrońmy małe dzieci przed słońcem! Jak to robić?

Choć od lat dużo mówi się o konieczności ochrony dzieci przed szkodliwym promieniowaniem UV, nadal jest wielu rodziców, którzy wypuszczają dzieci na dwór bez posmarowania kremem przeciwsłonecznym albo opalają maluchy, które nie powinny w ogóle przebywać w słońcu. W trakcie letniego letniego sezonu i wzmożonej aktywności na dworze warto przypomnieć, jak ważne jest chronienie dzieci przed skutkami opalenia.Z każdym rokiem alarmująco wzrasta liczba zachorowań na nowotwory skóry, które mają swoje źródło w nadmiernym narażeniu na promieniowanie UV. Tymczasem wiedza na temat skutków ekspozycji na słońce jest powszechnie dostępna i potwierdzona przez lekarzy. Dzieci, których skóra jest szczególnie wrażliwa i podatna na odparzenia słoneczne, są szczególnie narażone na ryzyko.