Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Jak usunąć plamy z baniek mydlanych? Na pewno nie w pralce
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 09.04.2024 15:23

Jak usunąć plamy z baniek mydlanych? Na pewno nie w pralce

bańki mydlane
Fot. Freepik/nansuri

Dzieci kochają bańki mydlane. Jednak aby udawały się piękne i wielkie, nie wystarczy sam płyn do naczyń. Często wybieramy do robienia baniek gotowe płyny, a te potrafią zostawić na odzieży trudne do usunięcia plamy. Jednak i na nie jest sprytny sposób.

Jeśli sami robicie mieszankę do baniek, pewnie używacie płynu do naczyń i wody destylowanej, wtedy plamy na ubraniach wystarczy wyprać. Gotowy płyn zawiera jednak w sobie także glicerynę, barwniki, cukier i inne dodatki. A te już nie tak łatwo sprać.

Jak usunąć play po bańkach mydlanych z bawełny

Najważniejsze, to działać szybko, im wcześniej zapierzesz plamę, tym łatwiej ją usunąć, jednak nie zawsze się da, bo co zrobić, jeśli plamy zauważysz w czasie pikniku na mieście? 

Po powrocie do domu sowicie polej plamę po bańce mydlanej zimną wodą. Następnie nalej na nią odrobinę płynu do prania i zapierz plamę ręcznie, następnie spłucz chłodną wodą. Jeśli to konieczne - powtórz, następnie wypierz bluzeczkę czy spodenki w pralce.

Kopia – Marta L - 2024-04-03T094420.870.png
Fot. Freepix/pvproductions

Czym sprać plamy z baniek mydlanych z kurtki

Jeśli ofiarą baniek mydlanych padła kurtka dziecka lub jakakolwiek odzież z tkaniny syntetycznej, najpierw użyj płynu do prania, wetrzyj go "na sucho" bezpośrednio w plamę i zostaw na kwadrans. Dopiero po tym czasie zmocz plamę zimną wodą i zapierz ponownie, spłucz i wypierz w pralce tak, jak zawsze. 

Plama powinna zniknąć. Pamiętaj jednak, aby używać płynu odpowiedniego do koloru tkanin (jasne, kolorowe, czarne). To pomoże uniknąć trwałych przebarwień.

Domowe sposoby na usuwanie plam z baniek mydlanych

Te sprawdzą się wyłącznie przy białych i bardzo jasnych ubraniach, na kolorowych mogą powstać przebarwienia. Mowa oczywiście o żelaznym duecie - ocet i soda. W przypadku sody trzeba zrobić pastę z dwóch łyżek sody oczyszczonej i letniej wody, wymieszać i rozprowadzić pastę na plamie. Następnie zostawiamy ją na tkaninie na kwadrans, potem zapieramy zimną wodą i jeśli to konieczne, czynność powtarzamy.

Ocet zostawiamy na krócej! Spryskujemy tkaninę białym octem spirytusowym (spożywczym lub tym przeznaczonym do sprzątania), pocieramy i spłukujemy zimną wodą maksymalnie po 5 minutach. Pozostawienie octu na dłużej może powodować przebarwienia tkaniny. 

Czego nie robić z plamami po bańkach mydlanych

Warto pamiętać, że plamy o bańkach to często plamy tłuste, ale też spowodowane barwnikami zawartymi w płynach do baniek. Dlatego nie możemy zwlekać z ich usuwaniem, tego NIE RÓB:

  • Nie odkładaj usuwania plamy na później - barwniki z czasem utrwalają się w tkaninach.
  • Nie używaj ciepłej wody - ciepło sprawia, że plama głębiej wnika we włókna materiału.
  • Nie trzyj za mocno! - Zapieranie plamy, szczególnie w przypadku takich tkanin jak wełna, jedwab, czy bawełna musi być bardzo delikatne, aby nie zniszczyć ubrania.
  • Nie czekaj z praniem - od razu po spłukaniu detergentu, sodowej pasty czy octu wypierz ubranie w pralce. To pomoże uniknąć przebarwień.

Zobacz także:

Genialny trik na składanie ubrań. Nawet dziecko się tego nauczy

Genialny trik na składanie ubrań. Nawet dziecko się tego nauczy

Do moich storczyków nie używam nawozu. Podlewam je tylko tym, a one kwitną jak obłąkane

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco!