Jak zainteresować dziecko ekologią?
Chociaż ekologia stała się w ostatnich latach tematem modnym, to nie o trendy w niej chodzi. Ekologia to szeroko pojęta dziedzina nauki, zajmująca się między innymi badaniem różnych zjawisk zachodzących w i pomiędzy organizmami żywymi.
Całe środowisko ma wpływ zarówno na rozwój fauny i flory, jak i na życie ludzkie. Tymczasem Ziemia jest regularnie niszczona - w największym stopniu przez działanie ludzkie. Dlatego tak ważne jest kształtowanie postaw proekologicznych już od najmłodszych lat. Jak robić to w sposób przyjemny i ciekawy dla malucha?
Ekologia już od wieku niemowlęcego
Chociaż wielu myśli, że niemowlaki niewiele jeszcze rozumieją, to jednak są to doskonali obserwatorzy, którzy bacznie śledzą otoczenie. Od samego początku warto pokazywać maluchowi, jak segregować śmieci. Rozdzielanie karteczek i plastikowych butelek do osobnych pojemników to jednocześnie świetna zabawa sensoryczna i nauka prawidłowego obchodzenia się z odpadami. Niemowlętom warto też wpajać szacunek do fauny i flory. Uczmy, że zwierzęta to istoty żywe i czujące - możemy pokazywać, jak głaskać zwierzaki, czy wspólnie je karmić. Jeśli nie ma w domu żadnych zwierząt, to dobrze jest pokazywać te spotykane na zewnątrz, również dzikie ptaszki czy inne napotkane gatunki. Świetnym miejscem jest każde mini zoo. Pamiętajmy jednak, że wszystko musi odbywać się pod nadzorem rodzica, aby żadnej ze stron nie stała się krzywda. Podobnie możemy z dzieckiem podlewać kwiatki, uczyć wycierania liści i delikatnego traktowania roślinności. Takie czynności, pokazywane często, z pewnością zapadną pociechom w pamięć.
Edukacja ekologiczna dla przedszkolaka
Dzieci w wieku przedszkolnym to bardzo mądre i ciekawe świata maluchy. Dlatego już można zacząć w przyjemny sposób opowiadać im o przyrodzie - jak funkcjonuje i co jej zagraża. W tym okresie pociechy łatwo chłoną wiedzę, więc warto im tłumaczyć, w jaki sposób szkodzą na przykład spaliny samochodowe czy palenie węglem w starych piecach. Zrozumieją też, że nie wolno śmiecić na ulicy czy zanieczyszczać rzeki. Wiola Lis z ekologicznego centrum Arkana Smaku podpowiada: "Możemy z pomocą ciekawych bajek i opowieści uczyć maluchy, dlaczego warto dbać o środowisko i jak bardzo człowiek jest zależny od natury. Opowiedzmy im, jak powstały ich zabawki, z czego są zrobione, kto je wykonał i dlaczego powinny służyć im jak najdłużej. Zachęcajmy do dzielenia się nimi czy wymiany z innymi dziećmi”. Poza segregacją śmieci w domu czy oszczędzaniem wody i prądu warto też wyruszyć w teren. Razem z maluchem możemy zrobić wycieczkę rowerową do pobliskiego lasu i pozbierać śmieci. To pokaże dziecku, jaka jest skala problemu i jak cierpi na tym roślinność i zwierzątka. Trzeba jednocześnie pamiętać o bezpieczeństwie - zaopatrzmy się w rękawiczki i nie pozwalajmy dziecku na podnoszenie szkła czy podejrzanie brudnych i zgniłych śmieci. Można też wziąć ze sobą chwytaki, dzięki którym łatwo przeniesiemy śmieci do worka. Przedszkolaki uwielbiają prace plastyczne. Możemy wspólnie z nimi wykonać wiele ciekawych zabawek z rzeczy, które zwykle idą już do kosza. Warto w tym celu zostawić kilka pustych rolek po papierze toaletowym czy sreberek z czekolady. Ważne jednak, by w myśl zasady zero waste wykorzystać tylko to, co już jest w domu, i nie kupować specjalnie nowych akcesoriów do stworzenia ekologicznej zabawki. Powinniśmy też tak dobierać poszczególne elementy, by po zabawie całość nadal nadawała się do recyklingu.
Jak zainteresować tematem ekologii dzieci starsze?
Dzieci w wieku szkolnym często mają już swoją opinię na wiele tematów. Warto rozmawiać z nimi wprost. Można wspólnie oglądać wystawy, filmy i zdjęcia, na przykład zanieczyszczonych rzek, miast ogarniętych przez smog czy relacji z masowych hodowli zwierząt. „To dobry moment na wytłumaczenie dziecku, dlaczego wybieramy jajka zerówki, ograniczamy produkty odzwierzęce czy wybieramy mięso ze sprawdzonych, ekologicznych źródeł. Zobrazowanie motywacji naszych działań daje maluchowi poczucie, że to, co robimy, ma sens. A to przecież ważne dla człowieka w każdym wieku” — podkreśla Wiola Lis z Arkanów Smaku.
Od dzieci w wieku szkolnym możemy też już wymagać pilnowania gaszenia świateł, oszczędzania wody podczas codziennych czynności czy segregowania śmieci. Możemy też uczyć je sprzątania z pomocą naturalnych środków, jak ocet czy soda. Dla starszych dzieci bardzo pouczające jest też aktywne działanie w zakresie ochrony środowiska, dlatego warto je między innymi zaangażować w: szkolne akcje proekologiczne, wolontariat dotyczący sprzątania lasów czy łąk, wolontariat w schroniskach dla zwierząt, sadzenie nowych drzewek w lasach. Pamiętajmy, by uczyć dzieci, że każdy krok w kierunku ochrony środowiska to również krok do lepszego życia dla ludzi. Dzieci powinny mieć świadomość, że bez czystej i zdrowej planety my też nie mamy szansy na zdrowe życie.
Arkana Smaku to ekologiczne centrum odwiedzane każdego miesiąca przez 80 000 użytkowników. To wyjątkowe miejsce inspiracji na temat zdrowego stylu życia, kuchni i odżywiania całego organizmu. Arkana Smaku gromadzą również sprawdzonych dostawców ekologicznej żywności, naturalnych kosmetyków oraz akcesoriów do domu. W katalogu znajduje się już około 20 000 najlepszej jakości produktów! To miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o siebie i swoich bliskich.