Jak zbić gorączkę u dziecka?
Gorączka u dziecka
Zdarza się, że wysoka gorączka u dziecka może się pojawić nawet do kilku razy w miesiącu. Jej zadaniem jest pobudzenie systemu odpornościowego do walki z drobnoustrojami atakującymi organizm. Jeśli jednak temperatura rośnie zbyt szybko, mogą pojawić się problemy. Wysoka gorączka, która trwa bardzo długo, prowadzi do odwodnienia i wyczerpania organizmu. Co gorsza, wcale nie tak łatwo zmierzyć temperaturę niemowlaka.
Gdy chcemy dowiedzieć się jak zbić gorączkę u dziecka, najpierw musimy sprawdzić jak bardzo jest wysoka. Można zastosować do tego specjalny pasek do przyklejenia na czoło. Odczyty te jednak nie są zbyt dokładne. Można też zaopatrzyć się w termometr na podczerwień, który mierzy temperaturę w uchu albo na czole lub skroni. Są również smoczki z termometrami albo elektroniczne mierniki.
Stan podgorączkowy uznajemy za temperaturę w granicach od 37,1 do 37,9 stopni Celsjusza. Sama gorączka zaczyna się od 38 stopni. Przyczyny jej pojawienia się mogą być różne, najczęściej są to infekcje o podłożu bakteryjnym i wirusowym, zapalenie ucha lub migdałków, przeziębienie albo nawet przegrzanie.
Gorączka pojawia się także w okresie szczepień, razem z innymi objawami takimi jak zaczerwienienie albo obrzęk w miejscu, w którym ją wykonano. Niekiedy towarzyszy też ząbkowaniu.
Jak zbić gorączkę u dziecka domowym sposobem?
Jeśli rozważamy jak zbić gorączkę u dziecka, powinniśmy mieć na uwadze, że lekarze zgadzają się, iż należy ją obniżać gdy przekroczy 38,5 stopnia Celsjusza. Dzięki temu nie dopuścimy do wystąpienia drgawek gorączkowych.
Gdy podajemy dziecku leki zawierające paracetamol lub ibuprofen, to należy to robić ściśle przestrzegając zaleceń lekarza oraz producenta leku. Można je kupić pod postacią syropu albo czopków. Nie należy podawać aspiryny do momentu ukończenia przez dziecko dwunastego roku życia.
Możemy to zrobić za pomocą chłodnej (ale nie zimnej) wody, na przykład okładami na czoło i nogi. Gdy zdecydujemy się na zanurzenie dziecka w wodzie, powinna być ona co najwyżej dwa stopnie niższa, niż temperatura jego ciała. Kolejną metodą jest wilgotne prześcieradło, w które delikatnie owijamy niemowlę. Po takim krótkim schłodzeniu należy dziecko wytrzeć i owinąć w coś suchego. Nie zapomnijmy też o podawaniu dziecku dużej ilości wody, co zapobiegnie odwodnieniu!
Gorączka u dziecka – kiedy do szpitala?
Zaniepokoić nas powinna temperatura powyżej 38,4 stopni Celsjusza. Jeśli dziecko ma mniej niż cztery lata, a ma 40 stopni lub więcej, to bardzo szybko powinniśmy zgłosić się do lekarza by podać mu leki przeciwgorączkowe.
Również reagować należy, gdy gorączce towarzyszą inne, bardzo niepokojące objawy. Może to być całkowita utrata apetytu, duszności, kaszel, wymioty, ostra biegunka, silne bóle albo zaburzenia świadomości. Jeśli zastanawiamy się jak zbić gorączkę u dziecka, a nie jest ona wysoka i trwa krócej niż trzy dni, można ją obniżyć za pomocą domowych sposobów.