portalparentingowy.pl
Jak zbić gorączkę u dziecka

pixabay.com

Jak zbić gorączkę u dziecka?

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Gorączka to częsty objaw, może być przyczyną mało istotnych powikłań, albo zwiastować groźną chorobę. Często towarzyszą jej też inne symptomy, na które również trzeba zwracać uwagę. Co robić, gdy utrzymuje się przez długi czas i jest bardzo

Gorączka u dziecka

Zdarza się, że wysoka gorączka u dziecka może się pojawić nawet do kilku razy w miesiącu. Jej zadaniem jest pobudzenie systemu odpornościowego do walki z drobnoustrojami atakującymi organizm. Jeśli jednak temperatura rośnie zbyt szybko, mogą pojawić się problemy. Wysoka gorączka, która trwa bardzo długo, prowadzi do odwodnienia i wyczerpania organizmu. Co gorsza, wcale nie tak łatwo zmierzyć temperaturę niemowlaka.

Gdy chcemy dowiedzieć się jak zbić gorączkę u dziecka, najpierw musimy sprawdzić jak bardzo jest wysoka. Można zastosować do tego specjalny pasek do przyklejenia na czoło. Odczyty te jednak nie są zbyt dokładne. Można też zaopatrzyć się w termometr na podczerwień, który mierzy temperaturę w uchu albo na czole lub skroni. Są również smoczki z termometrami albo elektroniczne mierniki.

Stan podgorączkowy uznajemy za temperaturę w granicach od 37,1 do 37,9 stopni Celsjusza. Sama gorączka zaczyna się od 38 stopni. Przyczyny jej pojawienia się mogą być różne, najczęściej są to infekcje o podłożu bakteryjnym i wirusowym, zapalenie ucha lub migdałków, przeziębienie albo nawet przegrzanie.

Gorączka pojawia się także w okresie szczepień, razem z innymi objawami takimi jak zaczerwienienie albo obrzęk w miejscu, w którym ją wykonano. Niekiedy towarzyszy też ząbkowaniu.

Jak zbić gorączkę u dziecka domowym sposobem?

Jeśli rozważamy jak zbić gorączkę u dziecka, powinniśmy mieć na uwadze, że lekarze zgadzają się, iż należy ją obniżać gdy przekroczy 38,5 stopnia Celsjusza. Dzięki temu nie dopuścimy do wystąpienia drgawek gorączkowych.

Gdy podajemy dziecku leki zawierające paracetamol lub ibuprofen, to należy to robić ściśle przestrzegając zaleceń lekarza oraz producenta leku. Można je kupić pod postacią syropu albo czopków. Nie należy podawać aspiryny do momentu ukończenia przez dziecko dwunastego roku życia.

Możemy to zrobić za pomocą chłodnej (ale nie zimnej) wody, na przykład okładami na czoło i nogi. Gdy zdecydujemy się na zanurzenie dziecka w wodzie, powinna być ona co najwyżej dwa stopnie niższa, niż temperatura jego ciała. Kolejną metodą jest wilgotne prześcieradło, w które delikatnie owijamy niemowlę. Po takim krótkim schłodzeniu należy dziecko wytrzeć i owinąć w coś suchego. Nie zapomnijmy też o podawaniu dziecku dużej ilości wody, co zapobiegnie odwodnieniu!

Gorączka u dziecka – kiedy do szpitala?

Zaniepokoić nas powinna temperatura powyżej 38,4 stopni Celsjusza. Jeśli dziecko ma mniej niż cztery lata, a ma 40 stopni lub więcej, to bardzo szybko powinniśmy zgłosić się do lekarza by podać mu leki przeciwgorączkowe.

Również reagować należy, gdy gorączce towarzyszą inne, bardzo niepokojące objawy. Może to być całkowita utrata apetytu, duszności, kaszel, wymioty, ostra biegunka, silne bóle albo zaburzenia świadomości. Jeśli zastanawiamy się jak zbić gorączkę u dziecka, a nie jest ona wysoka i trwa krócej niż trzy dni, można ją obniżyć za pomocą domowych sposobów.

Tagi:

dziecko

Grzegorz PiórkowskiAutor

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Dziecko

Lista popularnych 100 lat temu imion, które wciąż są modne

Czytaj więcej >

Dziecko

Studenci nagrali audiobooki dla dzieci z Ukrainy. Poruszający gest

Czytaj więcej >

Dziecko

Kim jest gwiezdne dziecko? Tajemnicze określenie skrywa wielką tragedię

Czytaj więcej >

Dziecko

Wyjątkowo inteligentne dziecko rozpoznasz po 5 cechach

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak oswoić dziecko z tematem niepełnosprawności? Praktyczny savoir-vivre

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak nazywano dzieci 100 lat temu? Niektóre wybory mogą zaskoczyć

Czytaj więcej >