Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Jak zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Jak zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę?

Jak zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę?
pixabay.com

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę – dni płodne i niepłodne

Jak powszechnie wiadomo, największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest w trakcie dni płodnych. Choć wydawałoby się, że jest to niezawodny sposób na poczęcie upragnionego dziecka, to w rzeczywistości nie jest to jednak tak proste. Okazuje się, że wiele kobiet nie potrafi dokładnie ustalić, kiedy wypadają jej dni płodne, a co za tym idzie, kiedy najlepiej rozpocząć współżycie. W przypadku każdej kobiety znajomość cyklu miesiączkowego jest podstawą, która nie tylko pomoże w planowaniu prokreacji, ale także w uniknięciu nieplanowanej ciąży. Aby ustalić, kiedy wypadają dni płodne, należy przyjrzeć się organizmowi, aby odpowiednio ustalić kolejne fazy cyklu miesiączkowego. Prawidłowa długość cyklu wynosi 28 dni, choć może on trwać od 24 do 35 dni. Za pierwszy dzień nowego cyklu uznaje się pierwszy dzień miesiączki. Aby obliczyć dni płodne niezbędna jest wiedza, kiedy pojawia się owulacja. W przypadku regularnego cyklu, który trwa 28 dni, owulacja występuje około 14 dnia cyklu. Dni płodne występują w fazie okołoowulacyjnej na 5 dni przed i 4 dni po owulacji.

Jak łatwo zauważyć, nie zbyt wielu dni w ciągu całego miesiąca, które można uznać za płodne, dlatego tym bardziej pary starające się o dziecko powinny dokładnie policzyć długość cyklu miesiączkowego oraz kiedy wypada owulacja. Często jednak problemy z zajściem w ciąże wynikają z faktu, że wiele kobiet nie ma regularnej miesiączki. W takim przypadku określenie, kiedy wypadają dni płodne jest bardzo trudne. Warto mieć tego świadomość również w sytuacji, gdy nie planujemy potomstwa. Jeśli cykl miesiączkowy jest nieregularny może się zdarzyć, że dni płodne zostaną błędnie obliczone, przez co istnieje szansa, że dojdzie do zapłodnienia.

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę – stosunek przerywany

Stosunek przerywany czasem bywa używany, jako jedna z form antykoncepcji. Nie jest to jednak zbyt pewna metoda zapobiegania zajściu w ciążę. Choć ryzyko, że dojdzie do zapłodnienia jest znacznie mniejsze, to wciąż istnieje taka możliwość. Co więcej, stosunek przerywany może prowadzić także do innych konsekwencji, takich jak zaburzenia seksualne.

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę podczas okresu

Wiele osób uważa, że podczas menstruacji nie ma możliwości zajścia w ciążę. Kwestia ta jest jednak bardziej złożona. Choć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w czasie miesiączki jest znikome, to istnieje taka możliwość. U kobiet, których cykl miesiączkowy trwa krócej niż standardowy, owulacja może pojawić się od razu po ustaniu krwawienia menstruacyjnego. Co za tym idzie istnieje szansa, że w tym czasie zajdzie się w ciążę. Wprawdzie takie przypadki zdarzają się rzadko, ale warto wziąć pod uwagę, że nie jest to niemożliwe.

Co zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę?

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę zależy od wielu czynników. Wpływ na to ma nie tylko to, w którym dniu cyklu doszło do współżycia. Ważne są także inne czynniki, takie jak wiek, stan zdrowia, dieta, styl życia, a nawet waga.

Pod względem biologicznym najlepszy wiek na zajście w ciążę to okres pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. W tym czasie kobieta jest najbardziej płodna, a ryzyko poronienia czy wystąpienia wad wrodzonych jest znacznie mniejsze, niż u kobiet, które ukończyły 35 rok życia. Aby zwiększyć szansę na zajście w ciążę ważne jest również prowadzenie zdrowego trybu życia. Kobiety otyłe będą miały znacznie większy problem z zajściem w ciążę, niż te o prawidłowej masie ciała. Nie bez znaczenia jest również wpływ stresu na płodność. W przypadku osób, które żyją w ciągłym stresie, może wystąpić problem z uwalnianiem jajeczka, przez co zajście w ciążę będzie trudniejsze.

Aby zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę najlepiej udać się do specjalisty, który pomoże określić długość cyklu miesiączkowego, a co za tym idzie ułatwi wskazanie dni płodnych. Można to zrobić za pomocą tekstu owulacyjnego, który pomoże wykryć wzrost hormonu LH, który pojawia się na 24-36 godzin przed owulacją. Dzięki temu możliwe jest dokładne określenie dni płodnych, a co za tym idzie – zwiększenie prawdopodobieństwa zajścia w ciążę.

Tagi: Dziecko