portalparentingowy.pl
Jakie buty na czas ciąży?

pixabay.com

Jakie buty na czas ciąży?

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Aleksandra Kurowska

Udostępnij:

Okres ciąży to czas ogromnych wyzwań dla kobiety oczekującej dziecka. 9 miesięcy nieustających, mniej lub bardziej uporczywych dolegliwości, przetaczająca się przez organizm burza hormonów deregulująca tak wiele procesów i coś, co potrafi pr

Dlaczego kolekcja szpilek będzie musiała poczekać?

Ulubione obuwie wielu kobiet, nierzadko niemalże dzieła sztuki obuwniczej – szpilki (a najlepiej te wysokie) to rodzaj obuwia, o którym ciężarna będzie musiała zapomnieć na jakiś czas – do porodu przynajmniej. I ma ku temu przynajmniej kilka powodów.

Pierwszy jest dość oczywisty. Rosnący w ciąży brzuch przesuwa środek ciężkości kobiety do przodu, poza tym w ostatnich miesiącach ciąży waga kobiety może być o kilkanaście do kilkudziesięciu kilogramów wyższa niż przed ciążą. Te dwa czynniki w połączeniu z butami na szpilce (które nie dość, że są mniej stabilne to ich noszenie również przenosi część ciężaru na przód) powodują dużo wyższe ryzyko upadku. Te w ciąży są bardzo niebezpieczne dla płodu, ponieważ mogą spowodować takie komplikacje jak krwawienia, uszkodzenie łożyska a nawet poronienie. Kobieta w ciąży, zwłaszcza zaawansowanej, będzie wypychać brzuch i wyginać się w plecach, aby utrzymać równowagę. Przez to że szpilki dodatkowo przesuwają środek ciężkości u ciężarnej, wygięcie będzie znacznie mocniejsze. Efektem tego będzie niesamowicie nienaturalna pozycja kręgosłupa, której efektem najprawdopodobniej będzie dużo większy ból pleców w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.

Jakie buty wybrać na czas ciąży?

Odpowiedź „wygodne” mogłaby się wydawać wystarczająca, ale w istocie problem wyboru butów na czas ciąży jest trochę bardziej złożony. Wybierając buty, w których przyjdzie kobiecie przejść przez ciążę, powinna ona pamiętać o kilku rzeczach. Buty na zupełnie płaskiej podeszwie mogą nie być najlepszym pomysłem, ponieważ będą one sprzyjały powstawaniu płaskostopia u kobiety. Zatem jakie cechy powinny mieć buty dla kobiety w ciąży? Na czas ciąży najlepiej wybrać buty które są:

  • stabilne – jak już wspomniane było przy omawianiu szpilek, but który zapewnia odpowiednie podparcie stopie i niweluje ryzyko groźnego upadku będzie tym najbardziej poszukiwanym,

  • łatwe do założenia – aspekt praktyczny, o którym łatwo zapomnieć; w końcówce ciąży brzuch jaki nosi kobieta utrudnia dosłownie każdą czynność w tym zakładanie butów, najlepiej jeśli te można po prostu wsunąć na stopę bez konieczności wiązania ich,

  • naturalne i przewiewne – stopy w ciąży męczą się szybciej, opiera się bowiem na nich sporo dodatkowych kilogramów – dobrze, żeby konstrukcja butów i materiały z jakich są wykonane umożliwiały stopom „złapanie oddechu” szczególnie w miesiącach letnich i wiosennych,

  • z płaską podeszwą lub niedużym obcasem – jeśli przyszła mama planuje przechodzić przez ciążę na obcasie, to dobrym pomysłem na buty w czasie ciąży będą te pary, które mają niewysoki i klockowaty obcas, który zapewni kobiecie odpowiednią stabilność,

  •  nieślizgającą się podeszwą – kolejny element obuwniczej profilaktyki upadku to podeszwa, która się nie ślizga – gumowa podeszwa zapewniająca odpowiednią przyczepność niezależnie od podłoża to domena sportowych butów,

  • o odpowiednim rozmiarze – buty nie mogą być ani za ciasne, ani za luźne, to oczywiście truizm, ale trzeba pamiętać, że od około 14. tygodnia ciąży stopy kobiety mogą zacząć puchnąć, a wtedy wybór butów na czas reszty ciąży może być małym wyzwaniem; zazwyczaj aby nadążyć za zmieniającą się stopą i uniknąć ściskania jej (ale i deformacji buta) warto kupić buty większe niż zazwyczaj, najczęściej trzeba szukać butów większych o rozmiar (chociaż jeśli stopy nie puchną przesadnie mocno pół rozmiaru może wystarczyć).

Praktyczne propozycje

Na co dzień – do codziennych stylizacji najlepiej postawić na obuwie sportowe z lekko podniesioną piętą lub płaską podeszwą, lecz posiadające anatomiczną wkładkę wewnątrz buta. Buty sportowe zazwyczaj wykonane są z lekkich materiałów i zapewniają stopie odpowiedni komfort.

Na eleganckie okazje – skoro odradzamy balerinki ze względu na płaską podeszwę bez właściwej amortyzacji dla stopy, musimy zarekomendować mokasyny, które stanowią klasykę eleganckiego obuwia zarówno wśród pań jak i panów. Można też rozejrzeć się za czółenkami na niewysokim obcasie – miłośniczką takich butów była ikona kina Audrey Hepburn.

Na lato – w czasie gorących letnich dni butami, które najlepiej sprawdzą się na nogach ciężarnej, będą lekkie sandały wykonane z naturalnych materiałów. Jeśli jest taka możliwość, dobrze żeby zawierały regulowane paski – zarówno w czasie lata jak i w czasie ciąży stopy lubią puchnąć.

Na zimę – żłobiona gumowa podeszwa jaką znajdziemy w botkach lub butach trekkingowych to najlepszy pomysł, jeśli chodzi o zimowe buty dla ciężarnej, zapewniają one odpowiednią stabilność i dopóki nie wejdziemy w nich na zamarznięte jezioro nie powinny się one ślizgać.

undefined

Bibliografia

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >