Jakie buty na czas ciąży?
Dlaczego kolekcja szpilek będzie musiała poczekać?
Ulubione obuwie wielu kobiet, nierzadko niemalże dzieła sztuki obuwniczej – szpilki (a najlepiej te wysokie) to rodzaj obuwia, o którym ciężarna będzie musiała zapomnieć na jakiś czas – do porodu przynajmniej. I ma ku temu przynajmniej kilka powodów.
Pierwszy jest dość oczywisty. Rosnący w ciąży brzuch przesuwa środek ciężkości kobiety do przodu, poza tym w ostatnich miesiącach ciąży waga kobiety może być o kilkanaście do kilkudziesięciu kilogramów wyższa niż przed ciążą. Te dwa czynniki w połączeniu z butami na szpilce (które nie dość, że są mniej stabilne to ich noszenie również przenosi część ciężaru na przód) powodują dużo wyższe ryzyko upadku. Te w ciąży są bardzo niebezpieczne dla płodu, ponieważ mogą spowodować takie komplikacje jak krwawienia, uszkodzenie łożyska a nawet poronienie. Kobieta w ciąży, zwłaszcza zaawansowanej, będzie wypychać brzuch i wyginać się w plecach, aby utrzymać równowagę. Przez to że szpilki dodatkowo przesuwają środek ciężkości u ciężarnej, wygięcie będzie znacznie mocniejsze. Efektem tego będzie niesamowicie nienaturalna pozycja kręgosłupa, której efektem najprawdopodobniej będzie dużo większy ból pleców w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.
Jakie buty wybrać na czas ciąży?
Odpowiedź „wygodne” mogłaby się wydawać wystarczająca, ale w istocie problem wyboru butów na czas ciąży jest trochę bardziej złożony. Wybierając buty, w których przyjdzie kobiecie przejść przez ciążę, powinna ona pamiętać o kilku rzeczach. Buty na zupełnie płaskiej podeszwie mogą nie być najlepszym pomysłem, ponieważ będą one sprzyjały powstawaniu płaskostopia u kobiety. Zatem jakie cechy powinny mieć buty dla kobiety w ciąży? Na czas ciąży najlepiej wybrać buty które są:
stabilne – jak już wspomniane było przy omawianiu szpilek, but który zapewnia odpowiednie podparcie stopie i niweluje ryzyko groźnego upadku będzie tym najbardziej poszukiwanym,
łatwe do założenia – aspekt praktyczny, o którym łatwo zapomnieć; w końcówce ciąży brzuch jaki nosi kobieta utrudnia dosłownie każdą czynność w tym zakładanie butów, najlepiej jeśli te można po prostu wsunąć na stopę bez konieczności wiązania ich,
naturalne i przewiewne – stopy w ciąży męczą się szybciej, opiera się bowiem na nich sporo dodatkowych kilogramów – dobrze, żeby konstrukcja butów i materiały z jakich są wykonane umożliwiały stopom „złapanie oddechu” szczególnie w miesiącach letnich i wiosennych,
z płaską podeszwą lub niedużym obcasem – jeśli przyszła mama planuje przechodzić przez ciążę na obcasie, to dobrym pomysłem na buty w czasie ciąży będą te pary, które mają niewysoki i klockowaty obcas, który zapewni kobiecie odpowiednią stabilność,
nieślizgającą się podeszwą – kolejny element obuwniczej profilaktyki upadku to podeszwa, która się nie ślizga – gumowa podeszwa zapewniająca odpowiednią przyczepność niezależnie od podłoża to domena sportowych butów,
o odpowiednim rozmiarze – buty nie mogą być ani za ciasne, ani za luźne, to oczywiście truizm, ale trzeba pamiętać, że od około 14. tygodnia ciąży stopy kobiety mogą zacząć puchnąć, a wtedy wybór butów na czas reszty ciąży może być małym wyzwaniem; zazwyczaj aby nadążyć za zmieniającą się stopą i uniknąć ściskania jej (ale i deformacji buta) warto kupić buty większe niż zazwyczaj, najczęściej trzeba szukać butów większych o rozmiar (chociaż jeśli stopy nie puchną przesadnie mocno pół rozmiaru może wystarczyć).
Praktyczne propozycje
Na co dzień – do codziennych stylizacji najlepiej postawić na obuwie sportowe z lekko podniesioną piętą lub płaską podeszwą, lecz posiadające anatomiczną wkładkę wewnątrz buta. Buty sportowe zazwyczaj wykonane są z lekkich materiałów i zapewniają stopie odpowiedni komfort.
Na eleganckie okazje – skoro odradzamy balerinki ze względu na płaską podeszwę bez właściwej amortyzacji dla stopy, musimy zarekomendować mokasyny, które stanowią klasykę eleganckiego obuwia zarówno wśród pań jak i panów. Można też rozejrzeć się za czółenkami na niewysokim obcasie – miłośniczką takich butów była ikona kina Audrey Hepburn.
Na lato – w czasie gorących letnich dni butami, które najlepiej sprawdzą się na nogach ciężarnej, będą lekkie sandały wykonane z naturalnych materiałów. Jeśli jest taka możliwość, dobrze żeby zawierały regulowane paski – zarówno w czasie lata jak i w czasie ciąży stopy lubią puchnąć.
Na zimę – żłobiona gumowa podeszwa jaką znajdziemy w botkach lub butach trekkingowych to najlepszy pomysł, jeśli chodzi o zimowe buty dla ciężarnej, zapewniają one odpowiednią stabilność i dopóki nie wejdziemy w nich na zamarznięte jezioro nie powinny się one ślizgać.
undefined
Bibliografia
https://www.sklepkamil.pl/blog/jakie-sa-najlepsze-buty-dla-ciezarnych
https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jakie-buty-nosic-w-ciazy