Jakie czynności można wykonywać w ciąży?
Oczywiście nie będziemy się rozdrabniać na sprawy tak oczywiste jak rozmawianie przez telefon czy czytanie, bo lista byłaby długości mniej więcej równika, ale warto spojrzeć na kilka rzeczy, które bywają kontrowersyjne w opinii wielu osób.
Sport
Wiele kobiet jest przekonana, że w ciąży należy dużo odpoczywać i mają absolutną rację, ale nie wyklucza to codziennej aktywności fizycznej. Kobiety w ciąży jak najbardziej mogą, a nawet powinny pozostać aktywne fizycznie tak długo jak to tylko możliwe (chyba że ciąża jest zagrożona i zalecenia lekarskie są inne). Oczywiście jest wiele sportów, które będą nieodpowiednie dla ciężarnej jak chociażby jazda konna, gimnastyka atletyczna, sporty kontaktowe (w szczególności sporty walki). Niemniej jednak centra fitness oferują bardzo dużo zajęć dla kobiet oczekujących dziecka – pilates, joga, zajęcia w basenie, pływanie – wszystko to będzie miało pozytywny wpływ na ciężarną oraz może przyczynić się do tego, że poród nie będzie tak trudnym doświadczeniem, jakim mógłby być.
Sprzątanie
Wiele ciężarnych podczas ciąży ma poczucie, że nie do końca ma kontrolę nad sytuacją, często dochodzi do tego syndrom wicia gniazda i kobieta po prostu może mieć ochotę zaprowadzenia porządku w domu (pomijając że utrzymanie porządku jest generalnie dobrym pomysłem i warto by wszyscy domownicy byli w to zaangażowani). Jeśli będzie to organizowane z głową, nie ma ku temu przeciwwskazań. Oczywiście ciężarna powinna unikać czynności wymagających wchodzenia na drabinę czy wysoki stołek, podnoszenia ciężarów oraz z większą niż dotychczas uwagą czytać skład środków czystości, ale nie znaczy to, że musi być w 100% zależna od innych domowników.
Praca zawodowa
W większości przypadków ciąża to nie choroba i chociaż wiele w życiu kobiety się zmienia i często dolegliwości ciążowe odbierają smak życia (zwłaszcza w pierwszym trymestrze), to mimo to w wielu przypadkach ciężarna nie musi rezygnować z pracy zawodowej. Oczywiście są pewne ograniczenia, jeśli chodzi o jej wykonywanie, ale reguluje to kodeks pracy.
Karmienie piersią
Wiele kobiet decyduje się na kolejne dziecko, podczas gdy jeszcze karmią piersią, bardzo często zastanawiają się, czy to oznacza, że jak tylko zajdą w ciążę, będą musiały odstawić aktualnie będące na piersi dziecko? Otóż nie. Nie ma żadnych przeciwskazań przed karmieniem piersią pomimo bycia w ciąży. Może jednak dojść do sytuacji, w której karmione dziecko samo zrezygnuje z pokarmu od mamy. Przez zmiany hormonalne zmienia się smak mleka matki i starsze już dziecko może niekoniecznie być zachwycone tą zmianą i samo odstawi się od piersi. Wiele mam na to po cichu liczy, ponieważ odstawianie dziecka od piersi często bywa małą traumą zarówno dla mamy jak i dziecka.