portalparentingowy.pl
Jakie czynności można wykonywać w ciąży?

pixabay.com

Jakie czynności można wykonywać w ciąży?

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Aleksandra Kurowska

Udostępnij:

Ciąża to okres, w którym ciało kobiety przechodzi ogromną metamorfozę. Rozwija się w nim nowe życie, a to wymaga pewnej reorganizacji życia przez ciężarną. Z wielu rzeczy kobieta spodziewająca się dziecka będzie musiała zrezygnować, ale na szczęści

Oczywiście nie będziemy się rozdrabniać na sprawy tak oczywiste jak rozmawianie przez telefon czy czytanie, bo lista byłaby długości mniej więcej równika, ale warto spojrzeć na kilka rzeczy, które bywają kontrowersyjne w opinii wielu osób.

Sport

Wiele kobiet jest przekonana, że w ciąży należy dużo odpoczywać i mają absolutną rację, ale nie wyklucza to codziennej aktywności fizycznej. Kobiety w ciąży jak najbardziej mogą, a nawet powinny pozostać aktywne fizycznie tak długo jak to tylko możliwe (chyba że ciąża jest zagrożona i zalecenia lekarskie są inne). Oczywiście jest wiele sportów, które będą nieodpowiednie dla ciężarnej jak chociażby jazda konna, gimnastyka atletyczna, sporty kontaktowe (w szczególności sporty walki). Niemniej jednak centra fitness oferują bardzo dużo zajęć dla kobiet oczekujących dziecka – pilates, joga, zajęcia w basenie, pływanie – wszystko to będzie miało pozytywny wpływ na ciężarną oraz może przyczynić się do tego, że poród nie będzie tak trudnym doświadczeniem, jakim mógłby być.

Sprzątanie

Wiele ciężarnych podczas ciąży ma poczucie, że nie do końca ma kontrolę nad sytuacją, często dochodzi do tego syndrom wicia gniazda i kobieta po prostu może mieć ochotę zaprowadzenia porządku w domu (pomijając że utrzymanie porządku jest generalnie dobrym pomysłem i warto by wszyscy domownicy byli w to zaangażowani). Jeśli będzie to organizowane z głową, nie ma ku temu przeciwwskazań. Oczywiście ciężarna powinna unikać czynności wymagających wchodzenia na drabinę czy wysoki stołek, podnoszenia ciężarów oraz z większą niż dotychczas uwagą czytać skład środków czystości, ale nie znaczy to, że musi być w 100% zależna od innych domowników.

Praca zawodowa

W większości przypadków ciąża to nie choroba i chociaż wiele w życiu kobiety się zmienia i często dolegliwości ciążowe odbierają smak życia (zwłaszcza w pierwszym trymestrze), to mimo to w wielu przypadkach ciężarna nie musi rezygnować z pracy zawodowej. Oczywiście są pewne ograniczenia, jeśli chodzi o jej wykonywanie, ale reguluje to kodeks pracy.

Karmienie piersią

Wiele kobiet decyduje się na kolejne dziecko, podczas gdy jeszcze karmią piersią, bardzo często zastanawiają się, czy to oznacza, że jak tylko zajdą w ciążę, będą musiały odstawić aktualnie będące na piersi dziecko? Otóż nie. Nie ma żadnych przeciwskazań przed karmieniem piersią pomimo bycia w ciąży. Może jednak dojść do sytuacji, w której karmione dziecko samo zrezygnuje z pokarmu od mamy. Przez zmiany hormonalne zmienia się smak mleka matki i starsze już dziecko może niekoniecznie być zachwycone tą zmianą i samo odstawi się od piersi. Wiele mam na to po cichu liczy, ponieważ odstawianie dziecka od piersi często bywa małą traumą zarówno dla mamy jak i dziecka.

Korzystanie z zabiegów kosmetycznych, fryzjera, manicure, masażu

Wiele kobiet dbających o swój wygląd przed ciążą nie jest do końca przekonana na co mogą sobie pozwolić, jeśli chodzi o korzystanie z branży „beauty”. Otóż pozwolić mogą sobie na całkiem sporo. Oczywiście nie wszystkie zabiegi, kosmetyki i nie każda forma masażu będzie dozwolona dla ciężarnej, ale znakomita większość będzie nie tylko dozwolona, ale i często zalecana. Włosy i paznokcie w ciąży rosną szybciej, cera może się znacząco zmienić, a sama ciąża może spowodować duże napięcia mięśni. Na wszystkie te dolegliwości mogą pomóc wizyty w odpowiednich miejscach, tylko trzeba pamiętać, aby uprzedzić personel o swoim stanie, wówczas będą wiedzieć, jakie zabiegi mogą zaproponować, a jakich nie powinni.

Wizyty u stomatologa

Kolejna rzecz z gatunku – nie zabraniamy a wręcz przeciwnie. Do czynności jakie można, a nawet trzeba wykonywać w ciąży, bezsprzecznie zaliczane są wizyty u dentysty. Zęby i dziąsła, tak samo jak włosy i paznokcie, są beneficjentami zmian hormonalnych i o ile włosy i paznokcie raczej policzą sobie te zmiany na plus, to jama ustna wymaga ścisłej kontroli, żeby nie ulec degradacji.

Seks

Czy w ciąży można uprawiać seks? To jedno z najczęstszych pytań dotyczących dozwolonych aktywności w ciąży. Odpowiedź jest niejednoznaczna i brzmi: tak, ale… co do zasady, jeśli ciąża nie jest zagrożona i nie ma żadnych lekarskich przeciwskazań to uprawianie seksu w ciąży jest nie tylko dozwolone, ale i wręcz wskazane. Należy jednak pamiętać o tym, aby zachować przy tym higienę i unikać pozycji, w których wywierany jest nacisk na brzuch ciężarnej. Seks w ciąży może być dla kobiety o wiele bardziej przyjemny niż kiedykolwiek wcześniej czy później, a zmiany hormonalne w drugim trymestrze będą ją wręcz do niego pchały. Nie warto z tego rezygnować.

undefined

Bibliografia

Podobne artykuły

dieta po urodzeniu dziecka

Ciąża i poród

Co zjeść zaraz po urodzeniu dziecka? Siedem zdrowych pokarmów

Czytaj więcej >
dieta w ciąży

Ciąża i poród

Dieta i odżywianie w ciąży: co jeść, a czego unikać?

Czytaj więcej >
stopy

Ciąża i poród

Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży

Czytaj więcej >
bliźniaki

Ciąża i poród

Jakie mam szanse na posiadanie bliźniąt?

Czytaj więcej >
stajk kobiet - aborcja

Ciąża i poród

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Czytaj więcej >
niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >