Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Kąpiel niemowlęcia
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:11

Kąpiel niemowlęcia

Kąpiel niemowlęcia
pixabay.com

Warto zaznaczyć, że wytyczne odnośnie kąpieli niemowląt ulegają zmianom, więc po pierwsze warto je śledzić, po drugie nie należy dać się im zwariować. Nie należy się spodziewać bowiem rewolucji w wytycznych ani traktować ich jak instrukcji obsługi kąpieli, od której nie ma odstępstw. Raczej jako zbiór praktycznych wskazówek.

Nie musisz myć dziecka codziennie

A przynajmniej, dopóki jest noworodkiem. Noworodka zaleca myć się około 2-3 razy w tygodniu. Zbyt częste mycie dziecka w okresie noworodkowym może prowadzić do wysuszenie i podrażnienia skóry. Codziennie powinno się przemywać jedynie twarz dziecka, jego pupę oraz okolice zgięć stawów. Okolice te bowiem są szczególnie narażone na takie czynniki jak pot, zabrudzenia związane z wydalaniem pokarmu (pupa) lub wręcz przeciwnie z przyjmowaniem tego (podrażnienia po mleku w okolicy twarzy dziecka). Można zrobić to za pomocą namoczonej gazy jałowej, wacika kosmetycznego lub miękkiej pieluchy tetrowej. Kiedy dziecko skończy być noworodkiem (czyli skończy pierwszy miesiąc życia) wówczas można zacząć zwiększać częstotliwość kąpieli malucha.

Dobieraj kosmetyki uważnie.

Do kąpieli niemowlaka lub noworodka nie wolno używać kosmetyków dla dorosłych. Skóra tak młodego dziecka jest szczególnie wrażliwa i potraktowanie jej żelem pod prysznic 3w1 nie należy do pomysłów, których realizacja jest jakkolwiek uzasadniona. Rodzice powinni zadbać o to, żeby w miejscu, gdzie kąpią swoje pociechy nie zabrakło mydeł i szamponów dedykowanych dla dzieci, stosować też można w tym celu odpowiednie emolienty.

Jeśli jakimś przypadkiem, w czasie kąpieli zorientujecie się, że nie macie czym umyć dziecka – zostańcie przy ciepłej wodzie. W większości przypadków niemowlęta nie brudzą się tak, żeby jednorazowa kąpiel w samej wodzie zamiast w wodzie z emolientem mogła negatywnie wpłynąć na ich stan zdrowia.

Czego będziesz potrzebować?

Pytanie o swoisty niezbędnik do kąpieli pojawiają się dosyć często. Lista rzeczy, jakie należy zabrać bądź mieć w łazience na stałe podczas kąpieli dziecka nie jest na szczęście tak długa jak mogłoby się wydawać i składają się na nią takie rzeczy jak:

  • Wanienka do mycia dziecka

  • Ręcznik dla niemowlaka

  • Krem do pielęgnacji pupy i jeśli rodzice stosują to krem do ciała dla niemowląt

  • Kosmetyki do kąpieli

  • Czysta pielucha jednorazowa

  • Termometr do wody

  • Czyste ubranko

  • Gaziki

  • Gruszka lub aspirator do nosa dziecka

W pierwszych miesiącach życia przynoszenie zabawek dla dziecka do kąpieli nie będzie konieczne, ponieważ czas kąpieli nie pozwoli raczej na zabawy w wanience. Ale o tym za chwilę.

Czas kąpieli, temperatura wody – jak długo w jakiej wodzie kąpać niemowlaka?

Pierwsze kąpiele dziecka nie powinny trwać dłużej niż kilka minut 3-5 minut, dlatego jak wspomnieliśmy nie ma potrzeby uzbrajania się w tonę zabawek do kąpieli. Sama procedura też jest dość prosta (ale o tym później). Bardzo istotna jest natomiast temperatura wody w jakiej będziemy myć niemowlę. Optymalna temperatura wody dla kąpieli niemowlaka mieści się w przedziale 35-37 stopni Celsjusza, przy czym temperatura pomieszczenia powinna się zawierać w przedziale 21-22 stopnie Celsjusza.

Tagi: Dziecko