portalparentingowy.pl
Karmienie mieszane

pixabay.com

Karmienie mieszane

1 Lutego 2021

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Powszechnie wiadomo, że karmienie piersią to najlepszy sposób na dostarczenie pokarmu dla dziecka. Czasem jednak, nie jest to możliwe. Co wtedy? Z pomocą przychodzą różne metody a jedną z nich jest karmienie mieszane. Co warto wiedzieć o tej

Czym jest karmienie mieszane?

Karmieniem mieszanym określamy taką metodę karmienia noworodka/niemowlęcia, w której dziecko naprzemiennie spożywa pokarm zarówno z piersi mamy jak i z butelki. Karmienie mieszane, choć ma wiele niezaprzeczalnych zalet nie jest powszechnie stosowaną metodą karmienia. W wielu przypadkach, mamy boją się, że dziecko odzwyczai się od nawyku ssania i stanie się ‘leniwe’ przy piersi. Ten wariant podawania maluszkowi pokarmu często praktykowany jest na oddziałach noworodkowych i neonatologicznych.

Warianty karmienia mieszanego

W przypadku karmienia mieszanego występują jego 2 warianty. Jednym z nich jest karmienie naprzemienne z piersi matki oraz mlekiem modyfikowanym w butelce. W drugim wariancie dziecko karmione jest naprzemiennie mlekiem z piersi oraz odciągniętym z piersi mamy. Każdy wariant ma swoje plusy, minusy oraz konkretne zastosowanie. Warto się nad nimi pochylić.

Kiedy zaleca się karmienie mieszane?

Karmienie mieszane może być zastosowane w kilku przypadkach. Jeśli chodzi o naprzemienne karmienie piersią i mlekiem odciągniętym z tejże – jest to rozwiązanie dedykowane dla kobiet, które z przyczyn chociażby zawodowych nie mogą pozwolić sobie na pozostanie z dzieckiem w domu, a zależy im na tym, żeby maluch pił mleko, które produkowane jest naturalnie.

W przypadku karmienia mieszanego z wykorzystaniem preparatów mleka modyfikowanego – to powinno być za każdym razem konsultowane z lekarzem pediatrą lub gastrologiem dziecięcym. To lekarz powinien zaproponować konkretny preparat (wiele z nich podlega refundacji), oraz dawkę pokarmu, jaką powinno przyjąć dziecko. Karmienie mieszane z wykorzystaniem mleka modyfikowanego zalecane jest np. w przypadkach, gdy mama nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości pokarmu lub dziecko nie przybiera wystarczająco na wadze. Wówczas kobieta może starać się pobudzić laktację różnymi metodami, a jednocześnie dbając o dobro dziecka – dostarczać mu odpowiedniej ilości pokarmu.

Jak karmić w karmieniu mieszanym?

Karmienie mieszane niesie ze sobą pewne ryzyko, ponieważ picie z butelki jest nieco łatwiejsze niż bezpośrednio z piersi, istnieją uzasadnione obawy, że podając dziecku butelkę możemy je rozleniwić. Obecnie na rynku można zakupić butelki z anatomicznymi smoczkami, które kształtem i sposobem reagowania przypominają kobiece sutki. Warto również pamiętać, aby smoczek był bezwonny i wyposażony w mechanizm zapobiegający kolkom.

Karmienie przy pomocy butelki powinno przypominać karmienie piersią. Dziecko warto układać i przytulać w takich samych pozycjach, jak podczas karmienia piersią.

Przy karmieniu mieszanym z użyciem mleka modyfikowanego należy pamiętać, że używając tych preparatów stosunkowo łatwo przekarmić malucha, dlatego powinno stosować się do zaleceń lekarza, który to karmienie zalecił. Należy również kontrolować produkcję własnego mleka oraz regularnie przystawiać dziecko do piersi, ponieważ jeśli nie będzie ono ssało, wówczas nic nie pobudzi laktacji.

Jeśli chodzi o karmienie mieszane przy pomocy mleka matki, wówczas karmimy butelką na żądanie za każdym razem, gdy nie ma możliwości, aby dziecko dostało pierś mamy.

Jak odciągać i przechowywać pokarm?

W przypadku, jeśli stosujemy wariant karmienia mieszanego z zastosowaniem odciągniętego mleka matki warto wiedzieć o kilku żelaznych zasadach na temat tego, jak pozyskiwać i przechowywać pozyskane mleko mamy. Jeśli chodzi o pozyskiwanie mleka kobiety trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Przed odciągnięciem pokarmu zadbaj o higienę zarówno rąk jak i piersi. Najlepiej stosować bezwonne kosmetyki o maksymalnie naturalnym składzie. Poza higieną ciała warto też zadbać o higienę miejsca, w którym odbywa się odciąganie. Nie powinno się odciągać pokarmu w miejscach takich jak toaleta czy miejscu szczególnie zatłoczonym.

  • Pokarm odciąga się za pomocą laktatora, na rynku dostępne jest bardzo wiele modeli zarówno elektrycznych jak i manualnych. W przypadku laktatorów elektrycznych oferują one bardzo wiele trybów imitujących ssanie piersi przez dziecko, laktatory manualne działają na zasadzie prostej pompki. Nie ma laktatora idealnego, ponieważ dobór laktatora to kwestia bardzo indywidualna. Laktator oczywiście po każdym użyciu należy użyć i wysterylizować.

Przechowywanie pokarmu matki również podlega pewnym regułom, watro pamiętać o:

  • Odciągnięty pokarm w temperaturze pokojowej może stać maksymalnie 8 godzin, w lodówce o 2-5 dni a w zamrażarce od 2 tygodni do pół roku (w zależności od temperatury).

  • Odciągnięte mleko przechowuj w wysterylizowanych szklanych pojemnikach lub jednorazowych specjalnie do tego przeznaczonych.

  • Jeśli mrozisz pokarm, zapisuj daty odciągnięcia. Rozmrażaj najpierw najstarszy

  • Nie mieszaj ze sobą mleka z różnych odciągnięć, nawet jeśli dotyczą tego samego dnia.

Bibliografia

https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/karmienie-mieszane-niemowlat-piers-i-butelka

https://www.bebiprogram.pl/zywienie-dziecka/schemat-zywienia-dziecka/karmienie-butelka/co-trzeba-wiedziec-o-karmieniu-mieszanym

https://www.bebiklub.pl/zywienie-dziecka/karmienie-mieszane/przejscie-na-karmienie-mieszane

https://mamotoja.pl/karmienie-mieszane-9-pytan-o-karmienie-mieszane-piersia-i-butelka,karmienie-piersia-artykul,5996,r1p1.html

Jan HyllaAutor

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Niemowlę

Czy niemowlę może odczuwać żałobę? Lista objawów

Czytaj więcej >

Niemowlę

Niebezpieczne wydarzenie podczas chrztu dziecka

Czytaj więcej >
Imię dla dziewczynki

Niemowlę

Nadała córce niepolskie imię. Przykre, wyśmiali ją "oryginalnie, ale nadal żenująco"

Czytaj więcej >
Kiedy chrzcić dziecko

Niemowlę

Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko?

Czytaj więcej >
Jak ubierać niemowlę latem?

Niemowlę

Jak ubierać niemowlę w upalne dni?

Czytaj więcej >
niemowlę

Niemowlę

Katar u noworodków. Czy kolor wydzieliny ma znaczenie?

Czytaj więcej >