Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Karmienie mieszane
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:10

Karmienie mieszane

Karmienie mieszane
pixabay.com

Czym jest karmienie mieszane?

Karmieniem mieszanym określamy taką metodę karmienia noworodka/niemowlęcia, w której dziecko naprzemiennie spożywa pokarm zarówno z piersi mamy jak i z butelki. Karmienie mieszane, choć ma wiele niezaprzeczalnych zalet nie jest powszechnie stosowaną metodą karmienia. W wielu przypadkach, mamy boją się, że dziecko odzwyczai się od nawyku ssania i stanie się ‘leniwe’ przy piersi. Ten wariant podawania maluszkowi pokarmu często praktykowany jest na oddziałach noworodkowych i neonatologicznych.

Warianty karmienia mieszanego

W przypadku karmienia mieszanego występują jego 2 warianty. Jednym z nich jest karmienie naprzemienne z piersi matki oraz mlekiem modyfikowanym w butelce. W drugim wariancie dziecko karmione jest naprzemiennie mlekiem z piersi oraz odciągniętym z piersi mamy. Każdy wariant ma swoje plusy, minusy oraz konkretne zastosowanie. Warto się nad nimi pochylić.

Kiedy zaleca się karmienie mieszane?

Karmienie mieszane może być zastosowane w kilku przypadkach. Jeśli chodzi o naprzemienne karmienie piersią i mlekiem odciągniętym z tejże – jest to rozwiązanie dedykowane dla kobiet, które z przyczyn chociażby zawodowych nie mogą pozwolić sobie na pozostanie z dzieckiem w domu, a zależy im na tym, żeby maluch pił mleko, które produkowane jest naturalnie.

W przypadku karmienia mieszanego z wykorzystaniem preparatów mleka modyfikowanego – to powinno być za każdym razem konsultowane z lekarzem pediatrą lub gastrologiem dziecięcym. To lekarz powinien zaproponować konkretny preparat (wiele z nich podlega refundacji), oraz dawkę pokarmu, jaką powinno przyjąć dziecko. Karmienie mieszane z wykorzystaniem mleka modyfikowanego zalecane jest np. w przypadkach, gdy mama nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości pokarmu lub dziecko nie przybiera wystarczająco na wadze. Wówczas kobieta może starać się pobudzić laktację różnymi metodami, a jednocześnie dbając o dobro dziecka – dostarczać mu odpowiedniej ilości pokarmu.

Jak karmić w karmieniu mieszanym?

Karmienie mieszane niesie ze sobą pewne ryzyko, ponieważ picie z butelki jest nieco łatwiejsze niż bezpośrednio z piersi, istnieją uzasadnione obawy, że podając dziecku butelkę możemy je rozleniwić. Obecnie na rynku można zakupić butelki z anatomicznymi smoczkami, które kształtem i sposobem reagowania przypominają kobiece sutki. Warto również pamiętać, aby smoczek był bezwonny i wyposażony w mechanizm zapobiegający kolkom.

Karmienie przy pomocy butelki powinno przypominać karmienie piersią. Dziecko warto układać i przytulać w takich samych pozycjach, jak podczas karmienia piersią.

Przy karmieniu mieszanym z użyciem mleka modyfikowanego należy pamiętać, że używając tych preparatów stosunkowo łatwo przekarmić malucha, dlatego powinno stosować się do zaleceń lekarza, który to karmienie zalecił. Należy również kontrolować produkcję własnego mleka oraz regularnie przystawiać dziecko do piersi, ponieważ jeśli nie będzie ono ssało, wówczas nic nie pobudzi laktacji.

Jeśli chodzi o karmienie mieszane przy pomocy mleka matki, wówczas karmimy butelką na żądanie za każdym razem, gdy nie ma możliwości, aby dziecko dostało pierś mamy.

Tagi: Dziecko