Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Karmienie niemowlaka – karmić piersią czy mlekiem modyfikowanym?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Karmienie niemowlaka – karmić piersią czy mlekiem modyfikowanym?

Karmienie niemowlaka – karmić piersią czy mlekiem modyfikowanym?
pixabay.com

Karmienie niemowlaka – karmienie piersią czy mlekiem modyfikowanym?

Karmienie niemowlaka choć z pozoru wydaje się być nieskomplikowaną czynnością, w rzeczywistości może sprawiać wiele problemów i dylematów. Pierwszym z nich jest pytanie, czy lepiej karmić piersią czy też mlekiem modyfikowanym. Z punktu widzenia wartości odżywczych zdecydowanie zdrowsze i korzystniejsze dla niemowlaka jest karmienie piersią. W mleku matki znajduje się wiele składników, które mają zbawienny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, a dodatkowo stanowi ono ochronę dla delikatnego żołądka malucha. Pokarm matki zawiera substancje odżywcze, których nie ma żadne mleko modyfikowane. Mowa o witaminach, aminokwasach, białkach, tłuszczach, węglowodanach. W przeciwieństwie do mleka modyfikowane pokarm matki potrafi dostosowywać się do potrzeb dziecka. np. w sytuacji gdy maluch zachoruje. W takim przypadku organizm samoistnie wyprodukuje dodatkowe białe krwinki, które pomogą niemowlakowi zwalczyć infekcje. Dodatkowo w mleku matki znajdują się substancje, które stanowią barierę ochronną dla niemowlaka przed chorobami wirusowymi, grzybicznymi i bakteryjnymi. Przekłada się to na odporność dziecka, ponieważ zdaniem lekarzy niemowlaki, które są karmione mlekiem matki, znacznie rzadziej chorują. Dodatkowo w mleku matki znajdują się przeciwciała, które także chronią przed chorobami, enzymy i bakterie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania trawiennego oraz komórki macierzyste, które mają bardzo korzystny wpływ dla zdrowia niemowlaka.

Karmienie niemowlaka – karmienie piersią

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest karmienie niemowlaka piersią. Mimo coraz bogatszej oferty na rynku, nadal mleko modyfikowane nie dorównuje pokarmowi matki. Warto o tym pamiętać, jeśli pojawi się w głowie pytanie które mleko jest zdrowsze i bardziej odżywcze dla maluszka. Oczywiście, nie zawsze istnieje możliwość karmienia mlekiem matki, ale jeśli istnieje taka sposobność, zawsze lepiej wybrać pokarm matki.

Karmienie niemowlaka – karmienie mlekiem modyfikowanym

Karmienie niemowlaka mlekiem modyfikowanym nie wpływa tak korzystnie na jego zdrowie i prawidłowy rozwój jak karmienie mlekiem matki. W mleku modyfikowanym znajdują się witaminy i minerały, niektóre aminokwasy, enzymy, oleje roślinne czy probiotyki, ale żaden z produktów dostępnych na rynku nie dorównuje wartościowym odżywczym, które znajdują się w pokarmie matki. Dlatego jeśli jest to możliwe, zawsze zaleca się karmienie piersią, ale trzeba pamiętać, że nie wszystkie młode matki mają pokarm. Może się zdarzyć, że z różnych przyczyn pokarm szybko zniknie i karmienie butelką będzie koniecznością. Dlatego, choć zdecydowanie korzystniej jest karmić piersią, nie należy obwiniać się, jeśli nie będzie to możliwe.

Jak często karmić niemowlaka?

Nie da się jednoznacznie określić, jak często należy karmić niemowlaka. Wynika to z kilku aspektów. Po pierwsze każde dziecko jest inne i może mieć różne zapotrzebowanie na jedzenie. Poza tym, wiele zależy także od jak długo trwa karmienie. W pierwszych godzinach po porodzie maluch może być bardzo zmęczony, co spowoduje, że będzie bardziej senny, a przez to nie będzie domagał się często karmienia. Drugiego dnia sytuacja powinna się ustabilizować i noworodek powinien zacząć częściej jeść. Zdaniem lekarzy w pierwszych tygodniach po porodzie maluch powinien być karmiony 8-12 razy na dobę w zależności od potrzeby. Przerwy między karmieniami mogą trwać 1,5 godziny, za wyjątkiem nocy, gdzie przerwa może być nieco dłuższa, ale nie powinna trwać dłużej niż 4 godziny. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w pierwszych dniach po porodzie zarówno matka jak i dziecko często mają problem z nauczeniem się prawidłowego karmienia, przez co może się ono wydłużać. Sytuacja zmienia się jednak z biegiem czasu i już po kilku tygodniach, kiedy zarówno dziecko jak i maluch dojdą do wprawy, karmienie powinno zajmować mniej czasu. Dodatkowo dziecko śpi dłużej, przez co liczba karmień zmniejsza się do około 8, a więc maluch je mniej więcej co 2-3 godziny.

Tagi: Dziecko