Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:10

Katar u noworodka

Katar u noworodka
pixabay.com

Katar u noworodka – epidemiologia

Jeśli mielibyśmy wskazać jedną chorobę lub dolegliwość, którą musiał przejść każdy noworodek, to bez wątpienia wskazalibyśmy katar noworodkowy. Infekcja wirusowa przenoszona drogą kropelkową jest praktycznie niemożliwa do uniknięcia. Układ odpornościowy noworodka, pomimo korzystania z przeciwciał, jakie otrzymał w życiu płodowym od mamy nie jest w stanie zwalczyć każdego patogenu jakie pojawi się w jego organizmie, a uniknięcie kontaktu z drobnoustrojami jest praktycznie niewykonalne.

Młodzi rodzice, mają tendencję do stresowania się, jeśli tylko ich maluszek zachowuje się nieco inaczej niż powinien. Pierwsze objawy kataru często wywołują popłoch w dotychczas zwartych szeregach opiekunów. A niekoniecznie jest to potrzebne.

Katar u noworodka – objawy

Trzeba pamiętać, że komunikacja z noworodkiem polega przede wszystkim na obserwowaniu jego zachować i reakcji na otaczający go świat. Katar nierozerwalnie skojarzony jest z wydzieliną z nosa. W przypadku noworodków wydzielina przy infekcji powinna być bezbarwna i dość gęsta. Jeśli chodzi o pozostałe objawy kataru to przede wszystkim zaobserwujemy u dziecka wyraźne rozdrażnienie – może ono być spowodowane trudnościami w oddychaniu czy bólem głowy, które często towarzyszą katarowi. Dziecko, które dotknęła infekcja wirusowa będzie cechować wyraźnie słabszy apetyt niż dotychczas. W przypadku zwykłego kataru natomiast nie powinna pojawić się podwyższona temperatura czy gorączka.

Katar u noworodka – czy wymaga interwencji pediatry

To pytanie, które zadają sobie wszyscy młodzi rodzice. Kiedy pójść z dzieckiem do pediatry, czy katar to już dolegliwość, wymagająca konsultacji z lekarzem? Na wielu forach i grupach internetowych pojawiają się głosy, że pojawienie się kataru u niemowlaka nie jest żadnym powodem do kontaktu z lekarzem. Co dowodzi tylko, że czasem nie warto wierzyć ludziom na forach internetowych. Rodzie nie są w stanie samodzielnie osłuchać dziecka tak, aby mieć pewność, że poza katarem nie rozwija się żadna inna infekcja. Chociażby kontakt telefoniczny z objaśnieniem objawów, długości trwania kataru czy przeprowadzenia bardziej dokładnego wywiadu rodzinnego może poskutkować podjęciem przez pediatrę pewnych środków i kroków, które mogą pomóc w leczeniu lub dalszej diagnostyce malucha. Nie warto zatem pomijać tego kroku w leczeniu dziecka.

Katar u niemowlaka – leczenie

Pediatra może zalecić stosowanie konkretnych preparatów do noska maluszka, które pomogą mu pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Niemniej jednak w większości przypadków zalecane są sprawdzone domowe metody. Jak walczyć z katarem u niemowlaka, jak pomóc dziecku, kiedy mu on dokucza? Oto kilka sprawdzonych metod:

Zadbaj o nawilżenie powietrza w pokoju – suche powietrze dodatkowo podrażnia śluzówki w nosie powodując nasilenie się dolegliwości. Jeśli nie masz nawilżacza powietrza, możesz położyć wilgotne ścierki na delikatnie rozgrzanych kaloryferach

Używaj aspiratora do oczyszczenia noska. Działaj zgodnie z instrukcją urządzenia. W przypadku niektórych dzieci konieczna jest współpraca rodziców – aspirator nie jest dla maluchów szczególnie przyjemny

Stosuj naturalne preparaty takie jak sól fizjologiczna lub woda morska (atomizer). Oczyszczają nos maluszka, rozpuszczają wydzielinę i pomagają utrzymać higienę dziurek nosa. W przypadku atomizera – postępuj zgodnie z ulotką. W przypadku soli morskiej – zwilż jednorazowy wacik i nim delikatnie wyczyść nos maluszka

Stosuj inhalacje – w większości przypadków wystarczą inhalacje z soli fizjologicznych, w niektórych przypadkach pediatra może zalecić stosowanie leków.

Często pediatrzy zalecają korzystanie z maści majerankowej pod nos maluszka – to rozwiązanie może być pomocne, ale skonsultuj je z lekarzem

Dbaj o właściwą pozycję dziecka – jeśli nie śpi – kładź je na brzuszku, wówczas wydzielina sama spłynie. Jeśli śpi, możesz spróbować ułożyć je tak, by głowa była wyżej niż nogi (podłóż książki pod nóżki łóżeczka, lub pod materacyk) – pamiętaj jednak, aby nie doprowadzić do nienaturalnego wygięcia kręgosłupa.

Tagi: Dziecko