portalparentingowy.pl
Kawa w ciąży

pixabay.com

Kawa w ciąży

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Kobieta spodziewająca się dziecka często staje przed wyzwaniem zmiany dotychczasowych nawyków, które mogłyby zaszkodzić maleństwu. Często trzeba wtedy walczyć z ochotą na regularne sięganie po filiżankę pobudzającej kawy. Czemu kawa w ciąży

Działanie kawy

Popularność tego napoju bierze się z jego pobudzającego działania. Dla wielu osób filiżanka kawy jest nieodłącznym porannym rytuałem, dającym siłę na resztę dnia. Pomaga też, gdy potrzebujemy dodatkowej dawki energii i skupienia. Kofeina pobudza układ nerwowy, zmniejsza zmęczenie i pobudza sprawność myślenia.

Niestety te korzystne efekty mają też swoje skutki uboczne. Właśnie ze względu na wpływ na układ nerwowy, częste spożywanie kofeiny uzależnia. Nie jest jednak uznawana za typową substancję uzależniającą, jak alkohol lub papierosy. Pita w nadmiarze kawa może zaszkodzić, wywołując nadpobudliwość, tachykardię i zwiększoną diurezę. Wzmaga też pragnienie, trudności ze snem i zwiększa szansę na wrzody żołądka i dwunastnicy.

Jaki wpływ kawa w ciąży ma na dziecko?

Zawarta w kawie kofeina może przeniknąć przez łożysko, więc nie jest to substancja obojętna dziecku. Organy płodu nie są w pełni wykształcone, tak jak u dorosłych, więc nie radzą sobie aż tak dobrze z przyswajaniem kofeiny. Przez to utrzymuje się ona długo w jego organizmie, co też wzmaga jej efekty.

Uważa się też, że zakłóca przepływ krwi do łożyska, przez co płód otrzymuje mniej substancji odżywczych. Zdarza się też, że pita w nadmiarze kawa w ciąży wypłukuje z organizmu wapń, a ten jest szczególnie potrzebny kobiecie w tym okresie. Może to mieć też wpływ na dziecko w postaci zaburzeń w mineralizacji jego szkieletu.

Przyjęło się też uważać, że picie kawy może powodować wrodzone wady u dziecka, jednak nie ma żadnych gruntownych badań, które mogłyby potwierdzić tę teorię. Nie jest też jednoznaczny wpływ kawy na poronienia, choć istnieją dane wskazujące, że kawa w ciąży pita w dużych ilościach może być jedną z przyczyn wywołania wczesnego porodu.

Pamiętać o umiarkowaniu w piciu kawy powinny nie tylko kobiety w ciąży, ale też te karmiące piersią. Kofeina może przeniknąć do mleka, powodując u noworodka problemy ze snem i zwiększoną drażliwość.

Kawa w ciąży – zamienniki

Mimo tych wszystkich zagrożeń, nie trzeba wcale całkowicie rezygnować z takiej przyjemności jak kawa w ciąży. Pita z umiarem na pewno nie zaszkodzi ani mamie, ani jej dziecku. Starajmy się więc, by nie było to więcej niż dwie filiżanki niezbyt mocnej kawy dziennie. Jeśli jednak potrzebujemy czymś ją zastąpić, jest kilka skutecznych zamienników.

Kawa zbożowa nie zawiera kofeiny, przez co jest bezpieczna dla dziecka tak w ciąży, jak i podczas karmienia piersią. Można ją pić bez ograniczeń, a do tego zawiera też błonnik, co bardzo wspomaga właściwą pracę jelit.

Jeśli mimo to zależy nam na efekcie pobudzenia, który będzie utrzymywał się nawet dłużej, niż po kawie, to dobrym wyborem będzie zielona herbata. Z nią jednak też nie powinno się przesadzać i poprzestać na maksymalnie dwóch filiżankach dziennie.

Herbaty owocowe z naturalnych składników lub rooibos nie zawierają kofeiny, a dobrze smakują, warto więc zwrócić na nie uwagę. Owocowe soki zaś pomogą urozmaicić smak posiłków.

Organizm w ciąży potrzebuje nawodnienia, więc podstawą powinna jednak być woda, a kawa niech będzie tylko pitym w rozsądnych ilościach dodatkiem.

Podobne artykuły

spirala

Ciąża i poród

Dziecko przyszło na świat ze spiralą w rączce

Czytaj więcej >
kobieta urodziła dziecko na lotnisku

Ciąża i poród

Kobieta urodziła dziecko na lotnisku. Nadała mu oryginalne imię

Czytaj więcej >
Fast foody a ciąża

Ciąża i poród

Czy jedzenie fast foodów utrudnia zajście w ciążę?

Czytaj więcej >
Zielone wody płodowe

Ciąża i poród

Co oznaczają zielone wody płodowe? Jakie niosą za sobą ryzyko?

Czytaj więcej >
Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążę

Ciąża i poród

Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążę

Czytaj więcej >
Brittany Jacobs

Ciąża i poród

Kobieta podczas porodu dowiedziała się, że ma podwójny system rozrodczy

Czytaj więcej >