Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Kawa w ciąży

Kawa w ciąży
pixabay.com

Działanie kawy

Popularność tego napoju bierze się z jego pobudzającego działania. Dla wielu osób filiżanka kawy jest nieodłącznym porannym rytuałem, dającym siłę na resztę dnia. Pomaga też, gdy potrzebujemy dodatkowej dawki energii i skupienia. Kofeina pobudza układ nerwowy, zmniejsza zmęczenie i pobudza sprawność myślenia.

Niestety te korzystne efekty mają też swoje skutki uboczne. Właśnie ze względu na wpływ na układ nerwowy, częste spożywanie kofeiny uzależnia. Nie jest jednak uznawana za typową substancję uzależniającą, jak alkohol lub papierosy. Pita w nadmiarze kawa może zaszkodzić, wywołując nadpobudliwość, tachykardię i zwiększoną diurezę. Wzmaga też pragnienie, trudności ze snem i zwiększa szansę na wrzody żołądka i dwunastnicy.

Jaki wpływ kawa w ciąży ma na dziecko?

Zawarta w kawie kofeina może przeniknąć przez łożysko, więc nie jest to substancja obojętna dziecku. Organy płodu nie są w pełni wykształcone, tak jak u dorosłych, więc nie radzą sobie aż tak dobrze z przyswajaniem kofeiny. Przez to utrzymuje się ona długo w jego organizmie, co też wzmaga jej efekty.

Uważa się też, że zakłóca przepływ krwi do łożyska, przez co płód otrzymuje mniej substancji odżywczych. Zdarza się też, że pita w nadmiarze kawa w ciąży wypłukuje z organizmu wapń, a ten jest szczególnie potrzebny kobiecie w tym okresie. Może to mieć też wpływ na dziecko w postaci zaburzeń w mineralizacji jego szkieletu.

Przyjęło się też uważać, że picie kawy może powodować wrodzone wady u dziecka, jednak nie ma żadnych gruntownych badań, które mogłyby potwierdzić tę teorię. Nie jest też jednoznaczny wpływ kawy na poronienia, choć istnieją dane wskazujące, że kawa w ciąży pita w dużych ilościach może być jedną z przyczyn wywołania wczesnego porodu.

Pamiętać o umiarkowaniu w piciu kawy powinny nie tylko kobiety w ciąży, ale też te karmiące piersią. Kofeina może przeniknąć do mleka, powodując u noworodka problemy ze snem i zwiększoną drażliwość.

Kawa w ciąży – zamienniki

Mimo tych wszystkich zagrożeń, nie trzeba wcale całkowicie rezygnować z takiej przyjemności jak kawa w ciąży. Pita z umiarem na pewno nie zaszkodzi ani mamie, ani jej dziecku. Starajmy się więc, by nie było to więcej niż dwie filiżanki niezbyt mocnej kawy dziennie. Jeśli jednak potrzebujemy czymś ją zastąpić, jest kilka skutecznych zamienników.

Kawa zbożowa nie zawiera kofeiny, przez co jest bezpieczna dla dziecka tak w ciąży, jak i podczas karmienia piersią. Można ją pić bez ograniczeń, a do tego zawiera też błonnik, co bardzo wspomaga właściwą pracę jelit.

Jeśli mimo to zależy nam na efekcie pobudzenia, który będzie utrzymywał się nawet dłużej, niż po kawie, to dobrym wyborem będzie zielona herbata. Z nią jednak też nie powinno się przesadzać i poprzestać na maksymalnie dwóch filiżankach dziennie.

Herbaty owocowe z naturalnych składników lub rooibos nie zawierają kofeiny, a dobrze smakują, warto więc zwrócić na nie uwagę. Owocowe soki zaś pomogą urozmaicić smak posiłków.

Organizm w ciąży potrzebuje nawodnienia, więc podstawą powinna jednak być woda, a kawa niech będzie tylko pitym w rozsądnych ilościach dodatkiem.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?