portalparentingowy.pl
Kiedy do szkoły rodzenia?

unsplash.com/ freestocks

Kiedy do szkoły rodzenia?

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Szkoła rodzenia to szansa na to, by psychicznie przygotować się nie tylko do porodu, ale i do połogu oraz opieki nad noworodkiem. Dzięki zajęciom można dowiedzieć się jak dużym zmianom ulegnie życie przyszłych rodziców, gdy pojawi się w nim wyczeki

Ile trwa szkoła rodzenia?

Rozważając kiedy do szkoły rodzenia musi się udać mama, trzeba wziąć pod uwagę jak długo trwać będą zajęcia. Czas kursu może się wahać w zależności od tego jaką szkołę wybierzemy i jaką formę będą mieć zajęcia. Może to być kurs weekendowy albo cotygodniowe sesje, które trwają nawet i ponad sześć tygodni.

Uśredniając, trzeba przyjąć, że czas spędzony w szkole rodzenia to około dwóch miesięcy. Zajęcia zazwyczaj trwają po półtorej godziny. Im wcześniej się zacznie, tym bardziej można rozłożyć zajęcia w czasie. Rozpoczynając w drugim trymestrze, można chodzić do szkoły rodzenia raz na tydzień, odbędzie się wtedy zazwyczaj od sześciu do dziewięciu spotkań.

Kiedy do szkoły rodzenia?

Kiedy do szkoły rodzenia powinna się udać przyszła mama? Najlepiej zapisać się tam po dwudziestym tygodniu ciąży, czyli gdy rozpocznie się drugi trymestr. Poleca się ten moment z uwagi na fakt, że zazwyczaj właśnie wtedy ustępują dolegliwości obecne podczas pierwszego trymestru takie jak zawroty głowy czy nudności. Kobieta czuje się lepiej, ma więcej energii i może aktywnie uczestniczyć w zajęciach.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy się wtedy zapisać, trzeba to zrobić przynajmniej pięć tygodni przed planowanym terminem porodu. W tym przypadku dobrze jest też zarezerwować więcej dni w tygodniu na zajęcia, jeśli zostało do przerobienia dużo materiału.

Szybciej też powinny zapisać się ciężarne spodziewające się bliźniąt, ponieważ występuje tu większe ryzyko wcześniejszego terminu porodu. Inny jest też w tym wypadku kurs: zazwyczaj nie ma w nim ćwiczeń, a rodzice przygotowywani są do porodu przez cesarskie cięcie, bo zazwyczaj tak rodzą się bliźnięta.

Czy szkoła rodzenia jest obowiązkowa?

Chociaż szkoła rodzenia nie jest obowiązkowa i ten kto nie chce wcale nie musi uczęszczać na zajęcia, to jest to wysoce wskazane, bo może się bardzo przydać. Wiedza, którą prowadzący dzielą się z uczestnikami na zajęciach, jest szczególnie ważna dla par, które spodziewają się swojego pierwszego dziecka. Często można tam zetknąć się z rozwiązaniami problemów, które są ważne, a przyszłym rodzicom nawet nie przyszłyby do głowy.

Co zamiast szkoły rodzenia?

Co zrobić, kiedy do szkoły rodzenia nie można się zapisać? Mogą być różne przyczyny takiej sytuacji, na przykład nieprzebiegająca prawidłowo ciąża. Jeśli lekarz prowadzący orzeknie, że ćwiczenia i uczęszczanie na zajęcia mogłoby spowodować problemy, trzeba będzie przygotować się do porodu samodzielnie.

Warto wtedy zaopatrzyć się we wszelkie dostępne materiały, takie jak książki, filmy i wszelkie źródła online, a w razie wątpliwości pytać lekarza albo położną. W miarę możliwości warto wykonywać zaprezentowane ćwiczenia samodzielnie.

Jeśli jednak ciąża nie jest zagrożona, warto udać się do szkoły rodzenia. Oprócz cennej wiedzy i przygotowania uczestnicy kursu otrzymują też wsparcie emocjonalne, a także mają szansę na poznanie innych rodziców i dzielenie się doświadczeniem i swoimi przeżyciami.

Podobne artykuły

spirala

Ciąża i poród

Dziecko przyszło na świat ze spiralą w rączce

Czytaj więcej >
kobieta urodziła dziecko na lotnisku

Ciąża i poród

Kobieta urodziła dziecko na lotnisku. Nadała mu oryginalne imię

Czytaj więcej >
Fast foody a ciąża

Ciąża i poród

Czy jedzenie fast foodów utrudnia zajście w ciążę?

Czytaj więcej >
Zielone wody płodowe

Ciąża i poród

Co oznaczają zielone wody płodowe? Jakie niosą za sobą ryzyko?

Czytaj więcej >
Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążę

Ciąża i poród

Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążę

Czytaj więcej >
Brittany Jacobs

Ciąża i poród

Kobieta podczas porodu dowiedziała się, że ma podwójny system rozrodczy

Czytaj więcej >