portalparentingowy.pl
Kiedy chrzcić dziecko

unsplash.com/ Josh Applegate

Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko?

9 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Wasiak

Udostępnij:

Kilka tygodni, a nawet kilka dni po narodzinach dziecka świeżo upieczeni rodzice zaczynają planować chrzest. Niektórzy decydują się jednak zaczekać z sakramentem aż dziecko skończy rok. Czy da się określić najlepszy wiek na ochrzczenie maleństwa?

  • Kiedy ochrzcić dziecko?

  • Co na ten temat mówi Kościół?

  • Jakie formalności należy wypełnić do chrztu?

Na samym początku warto zaznaczyć, że ochrzczenie dziecka jest indywidualną decyzją i nie każda z rodzin musi się na niego decydować. W zależności od kultury, wiary i przekonań rodzice podejmują słuszne według siebie kroki. W Polsce jednak zdecydowana większość rodziców chrzci swoje pociechy, długo wybierając do tego dogodny moment.

Kiedy ochrzcić dziecko?

Wiele rodzin czeka z chrztem, aż dziecko skończy sześć tygodni i przyjmie wszystkie szczepienia. Co więcej, sama uroczystość może być dla niemowlęcia bardzo stresująca, dlatego świeżo upieczeni rodzice wolą zaczekać i nie narażać potomka na niepotrzebny nadmiar emocji.

Dla niektórych ważne jest również, by maleństwo przyjęło sakrament w pierwszych miesiącach życia, ponieważ jest duża szansa, że wtedy prześpi całą ceremonię. Inni z kolei nie śpieszą się z chrztem i decydują się na niego dopiero, gdy dziecko skończy rok, choć wówczas istnieje obawa, że raczkujące bądź nawet chodzące już dziecko będzie wolało zwiedzać zakamarki kościoła zamiast siedzieć na kolanach rodziców.

Co natomiast mówi na ten temat sam Kościół? Czy ustalone zostały sztywne ramy wieku, w których musi dojść do chrztu? Otóż jeśli chodzi o wiek, Kościół umożliwia chrzest dziecka na każdym etapie życia. Kłopotliwie może być natomiast wybranie dogodnego terminu, bo chociaż większość parafii zezwala na ceremonię chrztu przez cały rok, w niektórych są to wybrane dni, jak np. ostatnia niedziela miesiąca.

Świeżo upieczeni rodzice powinni też zwracać uwagę na porę roku, bowiem np. zimą temperatura zarówno na zewnątrz, jak i w kaplicy, nie jest zbyt wysoka, dlatego chrzczenie maleństwa w takich warunkach może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Podsumowując jednak kwestię samego wieku - rodzice mogą zdecydować się na ceremonię w dowolnym wieku dziecka, a ksiądz nie powinien mieć ku temu żadnych przeciwskazań. Co natomiast warto wiedzieć o formalnościach, jakie należy dopełnić, by do chrztu w ogóle doszło?

Jak załatwić chrzest?

Planując chrzest najlepiej udać się do proboszcza swojej parafii, który dokładnie wytłumaczy, jak cała ceremonia będzie przebiegać i jakie dokumenty są potrzebne. Pokrótce jednak wyjaśniając, po wyborze terminu chrztu konieczna jest wizyta w kancelarii kościelnej.

Tam rodzice uiszczają opłatę określana jako "co łaska", choć warto wspomnieć, że niektóre parafie bez ogródek wyszczególniają dolną granicę daniny.

Później przychodzi czas na dokumenty. Rodzice muszą mieć ze sobą:

  • akt urodzenia dziecka,

  • akt ślubu kościelnego rodziców - w przypadku, gdy nie macie ślubu, ale deklarujecie się jako osoby wierzące, prawo kościelne nie zabrania ochrzczenia dziecka,

  • zaświadczenie z parafii rodziców chrzestnych - dokument jest swego rodzaju potwierdzeniem, że spełniają oni wymagania stawiane przed rodzicami chrzestnymi. Przyszli chrzestni muszą dostarczyć również specjalne kartki potwierdzające, że odbyli spowiedź.

Po rozmowie z księdzem i dopełnieniu wszystkich formalności pozostaje już tylko zaproszenie gości, zakup białego stroju dla maleństwa, białej szatki i gromnicy.

Źródło: Mjakmama24

Weronika WasiakAutor

Redaktor portalu Portalparentingowy.pl. Wcześniej byłam związana z pracą w portalu Pikio.pl, gdzie pełniłam funkcję redaktora. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Kolka: skuteczne metody na pozbycie się problemu

Niemowlę

Kolka u niemowląt - skuteczne i sprawdzone sposoby, które pozwolą rozwiązać problem

Czytaj więcej >
dziecko z butelką

Niemowlę

Prawidłowa higiena butelek dla niemowląt

Czytaj więcej >
Niemowlę: metody na uspokojenie

Niemowlę

Jak uspokoić niemowlę? Nie tylko smoczek może pomóc, przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów

Czytaj więcej >
Kolor: oczu dziecka, przewidywanie

Niemowlę

Czy da się przewidzieć kolor oczu dziecka?

Czytaj więcej >
Dziecko kąpiel

Niemowlę

Czy noworodka powinno się kąpać codziennie?

Czytaj więcej >
Kolka u dziecka

Niemowlę

Przyczyny kolki u dziecka i sposoby na łagodzenie bólu

Czytaj więcej >