Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko?
Weronika Wasiak
Weronika Wasiak 23.03.2022 04:15

Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko?

kiedy chrzcić dziecko
fot. Kzenon, canva.com

Kilka tygodni, a nawet kilka dni po narodzinach dziecka świeżo upieczeni rodzice zaczynają planować chrzest. Niektórzy decydują się jednak zaczekać z sakramentem, aż dziecko skończy rok. Czy da się określić najlepszy wiek na ochrzczenie maleństwa? Wyjaśniamy, kiedy ochrzcić dziecko. Co na ten temat mówi Kościół? Jakie formalności należy wypełnić do chrztu?

Na samym początku warto zaznaczyć, że ochrzczenie dziecka jest indywidualną decyzją i nie każda z rodzin musi się na to decydować. W zależności od kultury, wiary i przekonań rodzice wybierają rozwiązania, które uważają za słuszne. W Polsce zdecydowana większość rodziców chrzci swoje dzieci. Niektórzy długo wybierają dogodny moment.

Kiedy ochrzcić dziecko? Nie wcześniej niż w 6 tygodniu

Wiele rodzin czeka z chrztem, aż dziecko skończy sześć tygodni i przyjmie wszystkie szczepienia. Co więcej, sama uroczystość może być dla niemowlęcia bardzo stresująca, dlatego świeżo upieczeni rodzice wolą zaczekać i nie narażać maluszka na niepotrzebne emocje.

Dla niektórych ważne jest, by dziecko przyjęło sakrament w pierwszych miesiącach życia. Wtedy jest duża szansa, że maluch prześpi całą ceremonię. 

Inni nie śpieszą się z chrztem i decydują się na niego dopiero, gdy dziecko skończy rok. Wówczas istnieje jednak obawa, że raczkujące dziecko (bądź nawet już chodzące) będzie wolało zwiedzać zakamarki kościoła, zamiast siedzieć na kolanach rodziców.

Poza wiekiem dziecka, rodzice powinni też brać pod uwagę porę roku. Zimą temperatura w niektórych kościołach nie jest zbyt wysoka. Chrzczenie maleństwa w takich warunkach może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Kiedy ochrzcić dziecko zgodnie z prawem kościelnym?

Co na temat terminu chrztu mówi sam Kościół? Czy ustalono sztywne ramy wieku dziecka, w których musi dojść do chrztu? 

Kościół umożliwia chrzest na każdym etapie życia. Kłopotliwie może być natomiast wybranie dogodnego terminu na chrzciny. Chociaż większość parafii zezwala na ceremonię chrztu przez cały rok, w niektórych miejscach są to określone dni, jak np. ostatnia niedziela miesiąca. 

Zgodnie z kodeksem Prawa Kanonicznego chrzty powinny odbywać się w niedzielę albo z konieczności - w wigilię paschalną (czyli w sobotę).

Podsumowując: rodzice mogą zdecydować się na ceremonię chrztu w dowolnym wieku dziecka, a ksiądz nie powinien mieć ku temu żadnych przeciwskazań. 

Planowanie chrztu - co będzie potrzebne?

Co warto wiedzieć o formalnościach, jakie należy dopełnić, by do chrztu w ogóle doszło?

Planując chrzest, najlepiej udać się do proboszcza swojej parafii, który dokładnie wytłumaczy, jak ceremonia będzie przebiegać i jakie dokumenty są potrzebne. 

Krótko wyjaśniając: 

Po wyborze terminu chrztu konieczna jest wizyta w kancelarii kościelnej. 

Tam rodzice uiszczają opłatę określana jako "co łaska", choć warto wspomnieć, że niektóre parafie bez ogródek wyszczególniają jej dolną granicę.

Później przychodzi czas na dokumenty. Rodzice muszą mieć ze sobą:

  • akt urodzenia dziecka
     
  • akt ślubu kościelnego rodziców - w przypadku, gdy nie macie ślubu, ale deklarujecie się jako osoby wierzące, prawo kościelne nie zabrania ochrzczenia dziecka
     
  • zaświadczenie z parafii rodziców chrzestnych - dokument jest swego rodzaju potwierdzeniem, że spełniają oni wymagania stawiane przed rodzicami chrzestnymi. Przyszli chrzestni muszą dostarczyć również specjalne kartki potwierdzające, że odbyli spowiedź.

Po rozmowie z księdzem i dopełnieniu wszystkich formalności pozostaje już tylko zaproszenie gości, zakup białego stroju dla maleństwa, białej szatki i gromnicy.

Zobacz też:

Tagi: