Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Kiedy widać płeć dziecka?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Kiedy widać płeć dziecka?

Kiedy widać płeć dziecka?
pixabay.com

Kiedy można poznać płeć dziecka?

Choć nie ma wątpliwości, że najważniejsze jest zdrowie dziecka to kwestia płci nurtuje większość rodziców. Zdarza się, że rodzice mają własne preferencje i z nadzieją czekają, aż lekarz potwierdzi ich nadzieje o wymarzonej córce lub synu. Większość rodziców doskonale pamięta moment, gdy poznali płeć swojego dziecka. Pozwala to nie tylko kompletować wyprawkę i wybierać imię, ale także snuć plany i lepiej wyobrazić sobie swojego wyczekiwane dziecko.

Wielu rodziców nurtuje pytanie, kiedy będzie możliwe poznanie płci dziecka. W większości przypadków ginekolog jest w stanie określić płeć już w 16 tygodniu ciąży. Zdarza się nawet, ze udaje się to nieco wcześniej, bo w okolicach 14 tygodnia. Nie należy się jednak na to zbytnio nastawiać, ponieważ rzeczywistość bywa nieprzewidywalna. Choć w wielu przypadkach można stwierdzić płeć już na początku drugiego trymestru to równie prawdopodobne jest, że lekarz nie będzie miał pewności do samego końca. Dzieje się tak dlatego, że w czasie badania dziecko może zasłonić narządy płciowe, przez co ginekolog nie będzie w stanie stwierdzić czy na świecie pojawi się syn czy córka. Na trudności w określeniu płci podczas badania może wpływać także stres matki, przez co dziecko będzie bardziej pobudzone i tym samym utrudni określenie płci. Inną przyczyną dla której lekarz może mieć wątpliwości z podaniem płci dziecka jest ułożenie pępowiny między nogami dziecka. W takim wypadku lekarz będzie miał uzasadnione wątpliwości co do płci, albo błędnie określi płeć malucha.

Co wpływa na płeć dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się co wpływa na płeć dziecka. Największe znaczenie ma sam moment zapłodnienia. Komórka jajowa kobiety zawiera chromosom X, a plemnik zawiera chromosom X lub chromosom Y. Jeśli komórkę jajową zapłodni plemnik X, na świat przyjdzie dziewczynka, a jeśli plemnik Y, urodzi się chłopiec. Jeśli do stosunku dojdzie na dwa dni przed owulacją jest większa szansa na urodzenie dziewczynki. Aby urodzić chłopca zaleca się współżycie dokładnie w dniu owulacji. Dlaczego? Wynika to z faktu, że żeńskie plemniki przemieszczają się wolniej od męskich, a dodatkowo żyją dłużej.

Czy można wyliczyć płeć dziecka?

Najczęściej stosowaną metodą planowania płci dziecka jest precyzyjne określenie momentu owulacji. Aby to zrobić można skorzystać z kalendarzyka, gdzie zaznacza się dni, kiedy było krwawienie i na tej podstawie można samemu albo korzystając z aplikacji stwierdzić, kiedy wypada owulacja. Przy tradycyjnym, 28-dniowym cyklu miesiączkowym, owulacja wypada na 14 dni przed okresem, w czasie najwyższej płodności u kobiety. Jeśli uda się dokładnie wyliczyć dzień owulacji można w ten sposób próbować wpływać na płeć, choć, trzeba mieć świadomość, że metoda ta daje ok. 60 % szans na powodzenie. Lekarze są jednak zgodni, że największe szanse na urodzenie chłopca są wtedy, gdy do stosunku dojdzie w pierwszym dniu owulacji. Pary, które marzą o córce powinny współżyć dwa dni wcześniej, po czym powinna nastąpić przerwa. Wynika to z faktu, że plemniki żeńskie przemieszczają się wolniej od męskich, dlatego zaleca się współżycie na około 40-48 godzin przed jajeczkowaniem. Problemem w planowaniu płci może się okazać brak regularnego cyklu miesiączkowego, przez co trudno samodzielnie na podstawie własnych wyliczeń określić dzień owulacji. Dlatego najbardziej skutecznym sposobem określenia, kiedy dojdzie do jajeczkowania, jest badanie przeprowadzone w gabinecie lekarskim. Ginekolog może określić za ile dni nastąpi owulacja, podglądając jajniki w ultrasonografii. Oczywiście nie oznacza to, że stosując się do tych zaleceń na pewno uda się wpłynąć na płeć, ale z pewnością można zwiększyć prawdopodobieństwo urodzenia wymarzonej córki lub syna. To jedyna dostępna w Polsce metoda „wpływania” na płeć dziecka. Warto jednak podchodzić do niej z dystansem, a przede wszystkim pamiętać, że to nie płeć, a zdrowie dziecka jest najważniejsze. Nawet jeśli rodzice marzą o synu albo córce i zależy im na konkretnej płci, to z chwilą przyjścia dziecka na świat punkt widzenia ulega zmianie. Wraz z narodzinami tworzy się pomiędzy rodzicami a dzieckiem wyjątkowa więź i jego płeć nie jest już tak istotna jak wcześniej.

Tagi: Dziecko