portalparentingowy.pl
Kiedy wraca płodność po porodzie?

pixabay.com

Kiedy wraca płodność po porodzie?

28 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy wróci płodność po porodzie. Ma na to wpływ wiele czynników, dlatego może to nastąpić zarówno kilka tygodni po porodzie, jak i wiele miesięcy po narodzinach dziecka. Warto jednak dowiedzieć się, c

Kiedy wraca płodność po porodzie?

Ciąża to prawdziwa rewolucja w życiu kobiety nie tylko z powodu nowej roli w życiu, ale także z powodu zmian, jakie zachodzą w organizmie w związku z zapłodnieniem. Dlatego też po urodzeniu dziecka potrzeba czasu, aby organizm wrócił do normy. Dotyczy to także płodności kobiety. Należy przy tym zaznaczyć, że nie da się jednoznacznie stwierdzić, jak długo potrwa zanim powróci płodność. Po pierwsze zależy to od tego, czy kobieta karmi piersią czy też mlekiem modyfikowanym. Po drugie duży wpływ na to, kiedy pojawi się płodność, mają indywidualne predyspozycje kobiety, na które nie można mieć żadnego wpływu. Inną przyczyną są uwarunkowania genetyczne.

Płodność po porodzie – kiedy pojawia się owulacja?

Owulacja czyli jajeczkowanie powraca najwcześniej u tych kobiet, które w ogóle nie karmiły piersią. W takim wypadku bardzo możliwe jest, że pojawi się dwa tygodnie po porodzie. Przyjmuje się jednak, że w przypadku mam, które karmią mlekiem modyfikowanym, należy się spodziewać pierwszej owulacji w okolicach 2-4 tygodnia po porodzie. Niestety to tylko przypuszczalny termin, który w zależności od indywidualnych uwarunkowań i predyspozycji kobiety może dłuższy lub krótszy. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować swój organizm, ponieważ to jedyny sposób, aby nie przeoczyć pojawienia się owulacji.

Jak wpływa na płodność po porodzie karmienie piersią?

Karmienie piersią ma duży wpływ na płodność po porodzie. Okazuje się, że matki, które karmią własnym pokarmem mogą w ten sposób zapewnić sobie ochronę przed ciążą, a co za tym idzie nie muszą w tym czasie stosować środków antykoncepcyjnych. Powodem tego jest tzw. niepłodność laktacyjna, która jest spowodowana produkcją prolaktyny w czasie laktacji i karmienia piersią. Niestety metoda ta nie jest wysoce skuteczna, dlatego trzeba wziąć pod uwagę, że na jej efektywność wpływa wiele czynników. Aby można było mówić o niepłodności laktacyjnej konieczne jest, aby dziecko nie było w ogóle dokarmiane butelką, nie używało smoczka, a także aby było karmione na żądanie, a więc wtedy, gdy jest głodne. Uważa się, że metoda ta może być skuteczna jedynie w pierwszych sześciu miesiącach życia, ponieważ po tym czasie maluch powinien mieć rozszerzaną dietę. Wiąże się z rzadszymi karmieniami piersią, co przyczynia się do obniżenia poziomu prolaktyny w organizmie kobiety. W efekcie może to spowodować pojawienie się owulacji, która świadczy o gotowości organizmu kobiety do zajścia w ciążę. Trzeba jednak pamiętać, że niepłodność laktacyjna nie powinna być traktowana jako metoda antykoncepcji. Zwłaszcza że jedynie w pierwszych tygodniach po porodzie, gdy matka karmi piersią można mieć pewność, co do jej niepłodności, a więc w czasie, kiedy współżycie jest niewskazane.

Jakich metod antykoncepcji używać o porodzie?

Choć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę u kobiet, które karmią wyłącznie piersią jest niewielkie, to nie można traktować niepłodności laktacyjnej jako sposobu zapobiegania zajścia w ciążę. Dlatego też pary, które po narodzinach dziecka chcą rozpocząć współżycie, muszą pomyśleć o metodzie antykoncepcji. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem, aby dobrał odpowiednią metodę. Zwłaszcza jeśli kobieta karmi piersią, musi zgłosić ten fakt swojemu lekarzowi, ponieważ w takim przypadku antykoncepcja hormonalna jest niewskazana. Powodem jest skład większości tabletek antykoncepcyjnych w których znajduje się estrogen i progesteron. Działanie tych dwóch hormonów jest niekorzystne dla zdrowia dziecka, a dodatkowo mogłoby doprowadzić do zahamowania laktacji.

Tagi:

dziecko

Martyna TrębaczAutor

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Zdrowie

Zdrowe nawyki żywieniowe — jak przekazywać je dziecku od najmłodszych lat?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Problemy z jedzeniem u dzieci w wieku przedszkolnym

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zanieczyszczenie toksynami dotyczy także organizmów naszych dzieci. Czas na rewolucję w myśleniu!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zbiórka dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnością. "Madko Polko, przepuść na głupoty!"

Czytaj więcej >

Zdrowie

Na ciele chłopca pojawiła się dziwna wysypka. Kilka godzin później wylądował w szpitalu

Czytaj więcej >

Zdrowie

Food chaining — sprawdzona metoda na niejadka

Czytaj więcej >